Další věci na spaníNádobyPytle, krabičky a obalyVařičeVychytávky

Novinky v mé výbavě – III.část


Všechno se vyvíjí, tudíž ani já nejsem výjimkou. Proto se s vámi chci podělit o to, co se v mé výbavě změnilo od ledna, kdy jsem napsal dva články Novinky I. a Novinky II., prokliknout se můžete i na další díl, tedy Novinky IV. :

Novinky I.   Novinky II.   Novinky IV.

K některým novinkám jsem byl okolnostmi donucen, jiné jsou má klasická vylepšení funkčnosti již zaběhlých věcí.


ORGANIZÉR Z DECATHLONU

Tak tady je ten případ, kdy jsem byl donucen. Jednou z nepříjemných novinek je, že musím používat na čtení brýle. Tudíž musím s sebou tahat pouzdro s brýlemi, abych si mohl číst názvy v mapách. Ostatní věci jdou v mobilu zvětšit, ale u Mapy.cz to bohužel nefunguje. Ani některé tištěné texty už nepřečtu. 

No a jelikož mám pouzdro navíc, musel jsem stávající EDC sumku vyměnit. A právě organizér z Decathlonu je pro tenhle účel na výšku ideální. Kvůli pouzdru na brýle jsem ale musel vyměnit i čtvrtlitrové lahvičky na vodu za jednu čtyřdeckovou. Ale i to má svá pozitiva – víc nikdy nevypiju a nemusím s sebou tahat lahve dvě.


DOPLŇKY K VAŘIČI

ZÁVĚTŘÍ

Někde na netu jsem viděl fotku „mého“ RUSÁKA (teda ne mého, ale stejného), na které bylo vidět dodělané závětří. Říkal jsem si, že bych mohl vyzkoušet, jestli to funguje, a vyrobit si taky závětří.

Doma mám hliníkový plech, teda spíš hodně tlustý alobal – má na tloušťku 0,2 mm. Tak jsem z něj ustřihnul proužek 4 x 40 cm a vsadil ho kolem dokola kromě místa, kde je nádržka. Jak funguje ve větru zatím nevím, uvidím časem, až budu vařit. Vyhodit to můžu vždycky. Závětří jsem zkoušel na terase při výrobě PASTY. Na terasu nám nefouká, takže rozdíl se závětřím a bez se moc poznat nedal.


HADIČKA

Druhá věc je inovace LAHVIČKY NA LÍH. Vadilo mi, že při dávkování lihu stříkačkou šel její pístek ztuha a dostkrát jsem víc zabral a vyšprkl líh i na vařič a ne jen do k tomu určené mističky. Potom samozřejmě hořel i ten líh rozcvrndaný okolo.

Takže jsem u lahvičky provrtal víčko, dírou nacpal až ke dnu lahvičky šikmo seříznutou hadičku od vzduchování pro akvária. Hadičku jsem jen protáhl (zatím těsní) a na konci ji zašpuntouval špičkou z násadky na kulatý štětec, který jsem už dřív použil na LAMPIČKU. Jestli díra přestane těsnit, tak ji svrchu trošku ošprkám tavkou.

Hadičku teď stačí odšpuntovat, dát až k misce a lahvičku na bocích lehce stisknout. Uvnitř vytvořený přetlak vytlačí líh ven přesně v tom množství a takovou rychlostí, jak potřebuju. Navíc nemusím už s sebou tahat stříkačku, takže o věc míň, co by se mohla rozbít nebo ztratit.


DOPLŇKY NA SEKERU

POUTKO

Syn mi ze skautského tábora přivezl kousek kožené šňůry, co mu zbyl z nějakého tvoření. Já jsem mu moc vděčný, protože jsem pro něj hned našel uplatnění. Nové poutko na SEKERU. Na cokoliv jiného by šňůra byla bohužel krátká, ale na sekeře dělá parádu a plní funkci na jedničku.


POPRUH

Pamatujete, jak jsem psal nedávno v článku o TĚŽBĚ A PŘÍPRAVĚ DŘÍVÍ, že musím vymyslet něco na nošení pily a sekery, když táhnu v obou rukách větve či kmínek? Tak na sekeru už jsem to vymyslel. Trochu jinak, než jsem měl v plánu, ale možná líp. Použil jsem kožené ucho od staré kabelky, ocelový drát a karabinu.

Nejdřív jsem provrtal originální pouzdro na sekeru, pak jsem z drátu vytvaroval kosočtvercovou sponu a dva D-kroužky. Oba kroužky jsem dal na konce ucha z kabelky. Sponu jsem provlékl jedním kroužkem a pak jí nacpal do té vyvrtané díry. Tak jsem napevno spojil jeden konec ucha s pouzdrem. Do druhého D-kroužku jsem cvakl karabinu. Tu zase zacvaknu do kožené šňůry – poutka sekery.

Takhle jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé sekera při nošení na zádech po lese vůbec nijak nepřekáží a nikde se nebimbá, nevypadne a netlačí. A zadruhé před sekáním nemusím nikam odkládat (a pak hledat) pouzdro na sekeru, mám ho totiž na sobě i bez sekery. Karabinu cvaknu do druhého D-kroužku, přehodím si poutko křížem přes rameno jako se sekerou a je to.

K nákupu následujících tří věcí jsem se rozhoupal po dlouhém váhání. Rozseklo to až shlédnutí videa na YT od jednoho mého, řekněme, kamaráda DEFLECTORA. To video se tak stalo posledním hřebíčkem do rakve věcem, které jsem nahradil novými. Samozřejmě, že ty původní nevyhodím, ale nebudou už první v řadě.


PLACHTA POD KARIMATKU

Roky jsem špekuloval, co mít pod karimatkou. Začal jsem plachtou podobnou těm z hobbymarketů. U té mně vadilo, že hodně šustí a, když jsem si na ni klekl na sněhu nebo na mokrém mechu, tak se dostala vlhkost skrz. Potom jsem testoval různé tkaniny dostupné v práci, ale ty byly opět jen na léto. Byly pevné, celkem lehké a nešustily, ale propouštěly vodu. V dalších testech jsem zkusil používat pončo, které jsem kdysi dostal, ale nenosím. Tam mi materiál vyhovoval maximálně, ale velikost plochy byla na nic.

Skončil jsem u tuhého igelitu z práce. Velikost jsem si uřízl, jakou jsem potřeboval, cena nula. To byly ale jediné výhody. Nevýhody postupně získaly navrch. A které to jsou? Igelit jde snadněji propíchnout než látka, i když tenhle byl dost silný. To je právě ta další nevýhoda, že s tloušťkou igelitu roste i hmotnost, takže byl těžký. No a snad jeho nehorší vlastností bylo, že ukrutně klouzal. A to nejen, že karimatka klouzala po něm, ale i on sám po zemi, zvláště po sněhu. No a jedna taková drobná nevýhoda – nedal se bez dalších úprav jinak využít, třeba na závětří.

Už jsem byl rozhodnutý, že si v Číně koupím pogumovaný šusťák a ušiju si z něj přesně to, co potřebuju. A pak se ale objevil na YT se svým videem Def. Prokliknul jsem se z jeho odkazu na AliExpress, plachta splňovala přesně to, co jsem očekával, a ještě k tomu za super cenu a to rozhodlo.


NOVÝ POLŠTÁŘEK

Polštářek jsem začal používat už před třemi roky a píšu o něm TADY. Fakt jsem si na něj zvykl, je to úplně něco jiného, než pod hlavu naskládat oblečení. Je při stejné výšce daleko pohodlnější. Bohužel už pomalu dosluhuje – urval jsem v zimě špunt a tak by se mohlo stát, že ho někde ztratím. Polštářek byl super, jen měl tři nevýhody. Jednu malinkou – trošku vyšší hmotnost. Jednu trošku větší – šel pomalu nafukovat a vyfukovat, no jako ostatně všechny ty nafukovací věci na koupání (třeba kruhy, míče, zvířátka). No a jednu celkem podstatnou – díky plastovému spodku dost klouzal po karimatce, takže jsem ho musel obklíčit naruby ohrnutou kapucí spacáku.

No a opět mě popostrčil Def se svým videem. Koupil jsem přesně ten, co ukazoval na videu. Když mi polštářek dorazil, ukazoval jsem ho kamarádům, hned si dva z nich po jednom objednali. No a reakce na polštářek doma? Manželka ho objednala sobě a synovi k Vánocům.


NOVÉ KOLÍKY

NEJEN K TARPU DD HAMMOCKS

O původních kolících mluvím na konci článku OBLÍBENÝ TYP STANU ve videu. Byly nerezové z drátu o průměru 4 milimetry. Na konci jsem si udělal špičky, takže hravě zajely do podloží. Nevýhoda byla ta, že byly poměrně těžké a, když bylo podloží tvrdé, ohnuly se.

Opět mě Def postrčil a já začal koukat na AliExpressu po nějakých, co by se mi hodily. Zvažoval jsem o osmnácticentimetrových, ale po diskusi s Defem a jeho zkušenostech jsem nakonec zvolil dvaadvaceticentimetrové.

Nejvíc se mi líbily kolíky černé a chtěl jsem jich deset. No a jelikož používám černou padákovku, nebyly by společně moc potmě vidět a mohl bych o ně snadno zakopnout. Proto jsem koupil svítivě žlutou repku – horolezeckou šňůru. Repku jsem nařezal na čtvrtmetrové kousky, zatavil u nich oba konce, provlékl dírkou v kolíku a spojil osmičkovým uzlem.


No a to je zatím z novinek všechno.

Organizér už nějakou dobu používám a jsem s ním nadmíru spokojený. Taky je super to, že jde, je-li potřeba, snadno sundat z opasku. Hadička je zatím v pohodě. Doplňky na sekeru mám už na třech nocovačkách otestované a taky fungují na jedničku. Polštářek jsem zkoušel teď o víkendu, je fakt super. Ostatní teprve čeká na svůj čas.

Ještě jednou moc díky Defe za inspiraci.

Další díly Novinek najdete ukryté pod tlačítky, stačí kliknout:

Novinky I.   Novinky II.   Novinky IV.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře