KPZ a EDCKřesadlaNouzové situaceNožePřístřeškyProvazyPytlík na věciSvětloVychytávky

Co mám po kapsách?


Tyhle věci mám s sebou ať jdu na procházku jen tak nebo se courám s foťákem nebo frčím na několikadenní čundr. Mám je totiž V nebo NA KALHOTÁCH stále. Na tohle jsem nepřišel sám, tu myšlenku mi vnukl před delší dobou (možná to bude už pár let) Tomáš Krákora – Kraken.

Základní myšlenka je taková – kalhoty jsou spolu s botami poslední části vrchního oblečení, o které můžete přijít ztrátou nebo odcizením. Proto je také blbost mít třeba krabičku KPZ v batohu – KPZ já osobně tedy nemám, nevidím v ní smysl. Moje kalhoty jsou takové KPZ i EDC zároveň.

Pozn:
KPZ – krabička poslední záchrany – do té se normálně neleze.
EDC – every day carry – věci, které mohou pomoci při řešení běžných každodenních potřeb.


Takže, co tedy nosím stále?

1
mobil
11 verzatilka
2 nůž, tedy dva nože 12 dvě stovky
3 possible pouch 13 provázek
4 láhve s vodou 14 termofólie
5 bavlněný kapesník 15 duct tape
6 toaletní papír 16 náplasti a žvýkačky
7 zapalovač, křesadlo a sirky 17 smolnička
8 rezervní svítilna 18 metrový řetízek na kotlík
9 píšťalka 19klíče a na nich kleštičky na nehty
10tři AAA baterie20hadřík na objektivy


A nyní podrobněji:

MOBIL

Tak ten má dnes u sebe asi každý. Je to komunikační nástroj, svítilna, hodinky, budík, zdroj zábavy, … . Díky aplikacím se dá rozšířit na hodně dobrou věc, pokud vás tedy neodvádí od přírody. Dřív jsem mobily nesnášel, ale s vývojem k chytrým telefonům jsem jim začal přicházet na chuť. Zvláště některé APLIKACE používám dost často.


DVA NOŽE

Na opasku nosím pevný WOODLORE a v kapse zavírací BESTECH LION. S ním se mi lépe krájí jablka, paprika, cibule – je totiž tenčí a má plochý výbrus. Ale to není ten hlavní důvod, spíš je to tím, že ho mám rád, chci mít s sebou dva nože a přece: Každý správný muž nosí v kapse nůž.


POSSIBLE POUCH

O tom se moc rozepisovat nebudu, Více si přečtěte TADY.


LÁHVE S VODOU

Na pásku v černé kapse nosím dvě čtvrtlitrové plastové flašky. Víc nepotřebuji. Je to jen k uhašení momentální žízně. V pohodě mi to stačí i na několik hodin, třeba na tři určitě. Na kratší dobu naplním klidně jen jednu. Do té kapsičky se dopředu vejde i peněženka, kdybych ji chtěl s sebou vzít.


KAPESNÍK

Kapesník nosím zásadně bavlněný. Má to jeden hlavní prostý důvod – nesnáším smrkání do papíru. Tam totiž hrozí to, že se nudlemi promočí a já si pak prsty nacpu do dírek.

Druhý důvod je ten, že si s ním po umytí rukou ty ruce třeba utřu. Nebo umytý příbor, nůž, hrnek a podobně. Dál si s ním mohu utírat pot z čela. Samozřejmě nesmí být kapesník posmrkaný. Navlhlý kapesník pak strčím do kapsy a tam zase brzy uschne.


TOALETNÍ PAPÍR

V kapse mám pohotovostní zásobu zhruba tři metry v zip-sáčku. Větší množství nosím potom v batohu, odkud si pak spotřebovanou část v kapse zase doplním. Takhle po ruce se mi už hodněkrát hodil a to nejen na toaletu, ale i na utření špinavých rukou a podobně.

Nejvíc se mi osvědčil způsob složení do harmoniky, tedy cik-cak. Protože celý balíček nemusím ze sáčku vyndávat a jen nahmátnu konec a vytáhnu jenom tolik, kolik momentálně potřebuji. Takže třeba na toaletě vytáhnu jen několik útržků, použiji je a zase vytáhnu další. Už se mi totiž dřív v minulosti stalo, že celá rulička spadla do mokrého sněhu nebo trávy a pak mi byla doslova na H . . . . v sáčku se papíru nic nestane.


ZAPALOVAČ, KŘESADLO A SIRKY

Zapalovač je podle mě základ, ten by neměl chybět ve výbavě nikomu. Dokáže dlouho hořet a dá se s ním i v nouzi posvítit.

Křesadlo je podle mě spíš frajeřina a dobrodružství než cokoliv jiného. Já jsem samozřejmě v té skupině uživatelů, kteří na něj nedají dopustit. Prostě se mi to líbí a rozdělávám s ním oheň nejčastěji. Používám LIGHT MY FIRE a jsem s ním nadmíru spokojený,

Sirky používám hlavně na zapalování petrolejky, protože se mi nechce ji kvůli zapalovači tolik naklánět a podle mě sirky a petrolejka k sobě patří. Mohl bych to udělat i hořícím dřívkem z ohně, ale většinou zapaluji petrolejku dřív než oheň.


REZERVNÍ SVÍTILNA

Jistota je jistota a když vám dojde v hlavní svítilně (u mě v čelovce) šťáva, tak je potřeba si něčím posvítit, abyste mohli vyměnit baterky. Doma si občas také potřebuji někam posvítit, kam se s čelovkou nedostanu, tak používám tuhle.

Je malinká, velká asi jako prst, ale svítí hodně slušně. Energii ji dodává jedna AAA dobíjecí baterie SANYO Eneloop. Nechci jim dělat reklamu, ale tyhle akumulátory jsou prostě špička. Výhodné jsou právě v elektronice, kterou používáte jen občas. Tenhle akumulátor se na rozdíl od ostatních baterií a akumulátorů samovolně skoro nevybíjí. Mám to už roky vyzkoušené na externím blesku k foťáku.


PÍŠŤALKA

Nemám samostatnou píšťalku, protože jedna výborná je součástí škrtadla v setu s křesadlem Light My Fire , které nosím stále s sebou, jak jsem psal výše.


TŘI BATERIE

Čelovku mám na tři AAA baterie, tak tyhle náhradní mám stále s sebou pro případ, že by těm v čelovce došla „šťáva“. Čelovku sice stále nenosím, ale baterie ano.


VERZATILKA

Když vyřezávám, potřebuji si občas něco předkreslit. Obyčejná tužka by se mi mohla v kapse zlámat a verzatilka je nesmrtelná. Navíc v ní můžu mít různé tuhy podle potřeby. Ale nemám, mám jen měkkou, jiná se na syrovém dřevu špatně chytá.

Může se také hodit na nějaké psaní zpráv, poznámek, výsledků v kartách a podobně.


DVĚ STOVKY

Dvě stě korun podle mě stačí, abych se dostal domů odkudkoli. Část můžu jet stopem a zbytek třeba vlakem. Ty peníze mám i na běžnou potřebu, když si třeba nechám peněženku doma a na výletě nebo procházce dostanu chuť na pivo a je blízko nějaký „zdroj“.


PROVÁZEK

Jelikož pořád něco v lese kutím a vylepšuji, je k tomu potřeba i dost často pevný provázek. Padákovku je mi líto používat ke svazování klacků a k podobným účelům, tak mám v kapse tenhle provázek – asi třicet metrů. Pravidelně ho při spotřebování třeba poloviny doplním o nových 30m a zbytek prvního nejdřív dodělám, pak sáhnu po druhém.

Mám výhodu, že u nás dělají klínové řemeny a tak mám přístup ke zbytkům takzvaných provazců. Jeden unese asi dva metráky a to při tloušťce jeden milimetr. To mi myslím bohatě stačí na to moje blbnutí.


TERMOFÓLIE

Zatím jsem pro ni nenašel jiné využití než to její primární poslání. Které doufám nebudu nikdy potřebovat. Ale nic neváží, místo nezabere, tak je součástí setu v kapse.

Vlastně jsem si vzpomněl, jednou jsem zjistil, že ji mám, až když jsem táhl v lese větev a ta mě trochu nepříjemně tlačila do stehna. Ještě, že jsem měl na tom stehně v kapse balíček s termofólií, jinak by to netlačilo trochu, ale dost by to bodalo, byla tam totiž ostrá špička po zlomené větvičce. To jen pro zasmání …


DUCT TAPE

Mám téhle NASA izolepy v kapse jen kousek. Víceméně jako možnost záplaty k plachtě nebo spacáku, kdybych je protrhl nebo propálil. Jinak je pro mě asi zbytečná.


NÁPLASTI A ŽVÝKAČKY

Náplasti jsou vždycky potřeba, když se něco dělá, zvlášť s nožem. Mám nastříhané různé šířky té klasické plátěné.

Žvýkačky používám na kratších třeba dvoudenních čundrech, kdy se mi nechce čistit zuby. Jsem prase, já vím, ale je to tak.


ŘETÍZEK NA KOTLÍK

Nehledejte v tom žádnou vědu. Prostě jsem jednoho dne při balení věcí strčil ten řetízek do kapsy. Zjistil jsem, že mi tam v ničem nevadí a nikdy ho nezapomenu doma nebo nebudu pracně hledat v nějaké kapse batohu. Takže je prostě tam.


KLÍČE A NA NICH KLEŠTIČKY NA NEHTY

Klíče mám prostě nejradši v kapse. I když občas tlačí. Lepší, když tlačí, než když někde zapadnou. Speciální kapsu pro tyhle drobnosti můj batoh nemá, tak to řeším takhle.

Kleštičky na nehty mám radši než nůžky na manikúru a ty navíc s sebou netahám. Při práci v lese se mi občas zatrhne nehet, tak ho hned uštípnu, než abych s ním někde zachytával.


HADŘÍK NA OBJEKTIVY

Nezbytná součást fotografa v přírodě. Dost často se mi stane, že fotím v dešti nebo brnknu o mokrou větvičku a ta mi pocáká objektiv. A objektivy mám moc rád na to, abych je čistil třeba kapesníkem nebo trikem.


No a to je všechno. Není toho málo, ale myslím, že tam nemám nic zbytečně. Vlastně všechny věci jsem někdy na něco použil, takže tam nikdy nebyly zbytečně.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře