O mně

O mně

Ahoj,
jmenuju se Luboš Mašek, ale všichni přátelé mi říkají Bošek. Proto je tenhle web nazvaný podle mé přezdívky.

A proč Boškův svět? Protože svět Boška je úplně jiný než můj standardní pracovní a rodinný svět.

Tohle je svět v lese, v přírodě. Svět, který si buduji a prohlubuji už doma jak teoretickou přípravou, tak i věcmi, které si pro pobyt v přírodě vyrábím. I doma se dají některé dovednosti trénovat a je to nejlepší místo pro sběr informací, které si potom lze v přírodě praxí ověřit. Ale o tom se dočtete v některém z příspěvků.

Příroda a já

V přírodě jsem téměř jako doma už od předškolního věku. Jsem dítě vesnice a byl pro nás všechny vždy trest nemoct vyrazit s kamarády někam ven. V první třídě, kdy jsem vstoupil do Sokola (oficiálně to byla Tělovýchovná jednota), jsem začal díky našemu úžasnému vedoucímu Karlovi získávat opravdové nejen zálesácké zkušenosti a dovednosti.

Karel naučil asi nejen mě lyžovat, jezdit na kánoi, stanovat, rozdělávat oheň, poznat stromy, ptáky, … prostě být v přírodě aktivní. Myslím, že jsem se díky němu naučil i vycházet s ostatními v kolektivu a být přátelský, ochotný a komunikativní. Díky gymnastice umím dobře snášet fyzickou bolest (vzpomínám dodnes s úsměvem na modřiny na rukou po cvičení na bradlech). Cvičení podle mě má pozitivní vliv i na mé zdraví jak fyzické, tak psychické. Vryl jsem si pod kůži i to, že věci musí mít i řád a je potřeba, aby každý udržoval nějaký základní pořádek ve věcech a choval se k nim s úctou, aby dobře a dlouho fungovaly.

Co mi dnes u lidí, nejen mladých a dětí, ale i u starších chybí, je respekt a slušnost. A to nejen k sobě navzájem, ale i respekt k přírodě a slušné chování právě uprostřed přírody. I to nám vštípil do hlavy nejen Karel, ale i rodiče. Těmto třem lidem chci touto cestou moc poděkovat, že jsem tím, čím jsem.

Dál jsem všem chtěl vzkázat: Příroda je zatím naše, tak se k ní podle toho chovejme!

Boškův svět – tečka – cé zed

Tyhle stránky jsou zaprvé průřezem mého zálesáckého života. Toho, co dělám, jakou jsem si koupil výbavu a s odstupem času, jak jsem s ní spokojen. Dále toho, co jsem vylepšil, vymyslel a vyrobil sám.

Zadruhé jsou zde mé zkušenosti a dovednosti, které jsem sbíral a prohluboval v podstatě celý svůj život a nadále je sbírám a snažím se uvést v praxi. Některé mé cesty jsou (a jistě i budou) slepou uličkou, ale nikdo není neomylný a nejsem z těch, kteří by nepřiznali veřejně svou chybu.

Zatřetí zde uvádím některé rady a obecné poučky spojené se zálesáctvím a takzvaným bushcraftem nebo survivalem (tím tedy spíš okrajově) pro ty, kteří touží po informacích stejně jako já a v té přehršli současného digitálního světa nevědí, co je pravda, co je jen teorie a co je nesmysl.

Informace zde uvedené jsou buď mou zkušeností nebo mým osobním názorem. Nikomu je nevnucuji, ale chtěl bych na těchto stránkách zanechat kus sebe a věřím, že pro někoho budou inspirativní a dovedou ho k zálesáctví a lásce k přírodě stejně jako mě.

Takže závěrem všem přeji příjemné počtení a zábavu a nebojte se ozvat v komentářích nebo na můj mail.

Hezký den v přírodě všem!


Pokud mi chceš napsat, můžeš na e-mail: alias.bosek@gmail.com