BatohFámy

FÁMY – VII. díl


V sérii článků FÁMY bych chtěl napsat o některých fámách, smyšlenkách, zastaralých informacích, teoriích, …, se kterými jsem se setkal a jaký mám na ně názor já nebo, jaká je moje osobní zkušenost.

V některých článcích zřejmě nebude jen jediný okruh témat. Protože si myslím, že by tyto články byly příliš krátké. Teď ale nakousnu celkem obsáhlé téma, proto bude jen jedno, dnešním tématem je BATOH a věci kolem něj.

Články budou vycházet dost nepravidelně, podle toho, jak na nějaké nové fámy narazím a seskupím je do témat. Taky je možné, že se některá témata budou opakovat, protože narazím na novou fámu o již popsaném tématu.

Fámy jsou tu v podstatě jen dvě a to hned ty první. Ostatní jsou spíš věci názoru, preferencí, zkušeností a tělesné stavby člověka.

Tak jdeme na to:


SBALÍM SE NA ČUNDR DO 25L BÁGLU

Když jsem tuhle fámu slyšel poprvé, opravdu mě to zvedlo ze židle.

Je naprostý nesmysl se sbalit do batohu, který má pouhých dvacet pět litrů. Pokud jdete opravdu na čundr a ne kempovat za krásného počasí na několik dní ke stánku u rybníka, tak se do toho objemu prostě nevejdete.

Kdysi jsem strávil asi pět dní o prázdninách tak, že jsem měl s sebou opravdu jen spacák, karimatku, kraťasy, triko, kristusky a peněženku. To bych se do těch 25 litrů vešel. Ale chodili jsme nakupovat jídlo do blízké sámošky, celé dny trávili u stánku s pivem nebo ve vodě a spali pod širákem. Dokonce jsem si ve stánku půjčil i lžíci.

Jak je vidět na fotce, očím téměř skrytým základem je opravdu batoh s objemem 25 litrů, ale kolem je spousta kapes a sumek, které objem skoro zdvojnásobují. Potom ten dotyčný ale nemůže tvrdit, že se vejde jen do objemu toho batohu.

Dokonce i vyznavači ultralight stylu mají batohy kolem 38 litrů. A to ještě třeba vodu, karimatku nebo sušenky nesou venku mimo komoru.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


KROSNA JE PŘEŽITEK

Dneska už s krosnou nikdo nechodí. To je historie, přežitek.

Pokud na to koukáme očima dnešního pohledu – ty staré hliníkové, dřevěné nebo ocelové rámy v podstatě nosí jen vyznavači retro stylu.

Ale co je hlavním cílem KROSNY? Oddělit vak od zad. A to zejména ze dvou důvodů. Do vaku (hlavní komory batohu) naložíte cokoliv neforemného a nebude vás to nikdy tlačit. A druhý důvod, podle mě důležitější, je ten, že vám vak sedí na zádech jen na bedrech a na lopatkách a zbytek zad větrá a vy se pod vakem nepotíte.

O co se současní výrobci batohů snaží? V podstatě o to samé, co je u krosny, ale trochu jinou konstrukcí. Sebelépe profilovaná záda s různými air-komorami a tunely a žebry a bůhví čím ještě tohle prostě nedokážou. Takže designéři jednoduše batoh prohnou a napnou mezi vystouplé hrany síťovinu. V zádech ale musí být nějaké výztuhy, které udrží síťovinu napnutou, takže nastupuje dural, plast a třeba i karbon.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


CAMELBAG JE LEPŠÍ NEŽ FLAŠKA

Tohle je fakt jen otázka do diskuse. Camelbag neodsuzuju. Nikdy jsem ho nepoužíval, tak si možná i hledám důvody, proč preferuju flašku.

Beru to čistě jen z mého pohledu. Během chůze v podstatě nepotřebuju pít a když už, tak si vytyčím nějaký cíl, třeba vrchol kopce, a tam si dám pauzu, sednu si, sundám bágl, z boční kapsy LITROVKU nebo ledvinky vyndám FLAŠKU a napiju se. Taky si myslím, že se voda v camelbagu od zad ohřívá a pak by mi nechutnala tolik jako studená. Čerstvá voda v camelbagu naopak může studit na záda, což by mi taky vadilo (teda u mé krosny to nehrozí, ale obecně u batohu by to mohl být problém).

Taky, co se týká údržby je pro mě flaška praktičtější. Doma vyleju zbytek vody, občas flašku i vypláchnu, nechám stát na odkapávači nebo hodím otevřenou zpátky do nezavřené kapsy batohu a flaška sama vyschne. Nemusím ji nikam věšet, rozvírat, aby v koutech nevznikala řasa, usazeniny nebo plíseň.

I nabírání vody ze studánky a nalévání do kotlíku na vaření mi přijde rychlejší praktičtější. Nemusím nic soukat ze zad narvaného batohu a zase tam cpát. Camelbag má navíc jen jedno využití – na čistou vodu. Já si do flašky můžu udělat i polívku, dát do ní rum, nasbírat lesní ovoce nebo cokoliv jiného. Můžu ji plnou sněhu postavit i k ohni a získat vodu nebo do ní dát už teplou vodu a VYHŘÁT si s ní spacák. Prostě je univerzální.

NAPŮL VLASTNÍ ZKUŠENOST


DVĚ KOMORY JSOU LEPŠÍ NEŽ JEDNA

Tuhle „vychytávku“ se dvěma komorami jsem nikdy nepochopil.

Měl jsem dva dvoukomorové batohy. U toho prvního jsem jen jednou jedinkrát zkusil využít samostatně jeho spodní komoru pro spacák stažený v kompresním obalu. Neuvěřitelná pakárna už byla ho tam narvat skrz zip. Navíc zbylo spousta nevyužitého místa kolem té spacákové koule. Doplnil jsem tedy prostor dalšími věcmi. Pak jsem se ale musel hodně snažit, abych tu komoru zapnul. U vyndávání spacáku jsem se trápil obdobně. Proto jsem od tohohle způsobu balení natrvalo upustil.

Byl jsem moc rád, že výrobci byli tak inteligentní, a že vymysleli dělící přepážku rozdělávací a já používal batoh nadále jako jednokomorový. Neměl jsem nikdy odvahu tu přepážku odstřihnout, takže mi několik let pouze trochu překážela.

Pak jsem naštěstí narazil na LK-35, kde je komora jen jedna. Navíc je vymyšlena geniálně tak, že se směrem nahoru rozšiřuje. Tudíž, když tam něco fakt narvete nebo upěchujete, máte jistotu, že to v pohodě vyndáte díky tomu, že máte při vytahování kolem víc a víc místa.

Spacák už navíc nenosím v kompresním obalu, takže ten sám skvěle vyplní veškerý prostor spodku batohu pod sebou i kolem sebe. Navíc do spacáku můžu zabalit i to, co chci, aby zůstalo dlouho teplé nebo naopak studené, nebo to, co je křehké.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


BEDERÁK JE NA NIC

No to jsem asi špatně napsat, špíš: Bederák mi víc škodí, než pomáhá. To tvrdí někteří, kteří ho proto nepoužívají. Osobně jim to nerozporuju, vědí, co dělají.

Tuhle část jsem sem dal jen proto, že se vedou polemiky, co je lepší. No lepší je samozřejmě to, co vám osobně vyhovuje víc.

Já si batoh bez bederáku neumím vůbec představit. Chvíli jsem nosil krosnu bez bederáku (protože ho neměla), ale rychle jsem si ho UŠIL, protože mi to bez něj prostě nesedělo. Jeho stahovací polstrovaný pruh v pase mi krásně odlehčí ramena a ta nejsou tolik zatěžována ramenními popruhy. Když mám zase otlačená bedra, povolím trochu bederák a zkrátím ramenní popruhy.

Ale mám dva kamarády, kteří sice bederák na batohu mají, ale nikdy jsem ho na nich neviděl zapnutý. Prý je s bederákem bolí záda. Jednou jeden z nich ale v zimě asi litoval, že ho nemá. Brodili jsme se hlubokým sněhem z dost příkrého sněhu, boty nám podklouzávaly a my začali sjíždět jako na skluzavce. Dole jsme se samozřejmě zapíchli a zůstali stát. Kamarádovi se ale díky mírnému předklonu batoh přesunul nahoru a narval mu celou hlavu do závěje, my s bederáky jsme to ustáli. To jen tak na odlehčení.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


PLÁŠTĚNKA JE NEJLEPŠÍ OCHRANA

Já jsem na batohu pláštěnku v podstatě nikdy neměl. Tedy na „civilním“ ano, tam ji vítám – není totiž nic lepšího než voda stékající z deštníku přímo na batoh. Ale na batohu na čundry jsem ji neměl nasazenou nikdy.

Do lesa mi ale přijde pláštěnka dost nepraktická. Dřív se ani na batohy pláštěnky nedělaly. Spacák jsem měl buď v igeliťáku nebo jsem se prostě před deštěm schoval. V nejhorším případě jsem prostě trochu zmokl. Později jsem si koupil pončo. Asi dvakrát jsem ho použil jak na sebe, tak ho přetáhl i přes batoh. No ta nepraktičnost ponča na ochranu mě samotného i jako ochrana batohu mě brzy přesvědčila, že tohle není cesta pro mě. Od té doby se pončo válí doma. Píšu o něm ve FÁMÁCH II.

Podle mě, jak už jsem několikrát v minulosti psal, je pláštěnka dost nepraktická ze dvou důvodů. Zaprvé, při protahování se houštím, smrčinou a podobně, dostane pláštěnka dost záhul. Pokud ale máte batoh z podobného materiálu, tak je samozřejmě lepší, když to odnese pláštěnka než batoh. Ale, pokud ho máte hodně odolný, jako já, je lepší mít ochranu proti dešti uvnitř. A zadruhé – to spíš jen čistě teoreticky – pokud spadnete s batohem do vody, tak vám je pláštěnka na nic a vy budete mít věci stejně mokré.

No a můj přístup? Věci, které by neměly zmoknout (spacák, náhradní oblečení, péřovka, …), mám v hlavní komoře batohu uložené v nepromokavém pytli. Věci, co mohou zmoknout, dávám mimo ten pytel nebo do postranních kapes.

Pokud je čas, vy nikam nespěcháte a je kam, je samozřejmě nejlepší déšť přečkat někde pod střechou. Ideální místo je hospoda – to jen pro odlehčení na závěr :-).

 

VLASTNÍ ZKUŠENOST


NEJLEPŠÍ BATOH JE TAKTICKÝ

Jednou jsem měl od kamaráda půjčený podobný batoh jako je na fotce – už nikdy víc ho na zádech nechci. 

První a celkem nedůležitý důvod, proč taktické batohy haním, je spíš estetický. Ta molle-vazba se mi prostě nelíbí. Přijde mi to navíc jako zbytečná spousta materiálu a dírek po jehle do batohu. Nevím, nenašel jsem v ní pro mě nějaký přínos. Někoho chápu. Vlastně i výrobce chápu – zavděčí se daleko víc lidem, protože nemusí pro uživatele vymýšlet univerzální umístění a velikosti kapes, když si každý přidá svoje sumky a přídavné kapsy, které chce a poskládá si to jako stavebnici.

Druhý důvod mé nenáklonnosti je daleko důležitější. A tím je hloubka batohu, tedy vzdálenost té nejmenší kapsy od vašich zad. Jakákoliv věc, která je dál od zad na vás působí ne přímo svou hmotností, ale hmotností vynásobenou vzdáleností od zad. Co to v reálu znamená? Pokud si dáte něco těžšího do malých kapes nebo nedejbože do sumek přidělaných na tu molle-vazbu, páčí vás směrem dozadu a vy to musíte vyvažovat. To už může mít vliv nejen na vaši náladu na čundru, únavu a nedejbože zdraví.

Třetím důvodem jsou ve většině případů ne příliš dobře vyřešená záda. Téměř žádné odvětrání se tu nekoná. Výška ramenních popruhů se nedá (ve většině případů) příliš dobře regulovat. 

VLASTNÍ ZKUŠENOST


Tak tohle je můj pohled na batoh a fámy či diskuse kolem něj. Je to pohled zálesáka a čundráka, co proleze kdejaké křoví a nemá chuť se na výbavu ohlížet, aby se jí náhodou něco nestalo. Každý máme jiné potřeby a aktivity, proto se naše pohledy mohou samozřejmě lišit.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.9 7 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
3 roků od zveřejnění

Camelbag mam zimni verzi v izolovanem obalu. Ten jde pripnout pomoci D spon zvenku na batoh, nebo hodne novejsich batohu ma vnitrni kapsu a dirku na slauch. Ten je obalen neoprenem. V zime mi zamrzal kus u ventilku. Staci slauch schovat, nebo casteji upijet. V lete vydrzi obsah dele studeny, ale termoska to neni. Je to idealni na… Číst vice »

Jakub
Jakub
Reakce na  Jakub
3 roků od zveřejnění

pokracovani: takticky bagly jsou pro specificky uziti, coz neni cundr v lese. Takze neni divny, ze na to nejsou moc dobry. Ac originaly jsou casto z kvalitnich matrosu a maji vychytavky, tak na cundr jsou zbytecne drahy/nebo za ty prachy jde koupit mnohem lepsi turistickej batoh. Bederak je pro me nutnost. Dvoukomorak mi prijde fajn. Dolu davam… Číst vice »

Jakub
Jakub
Reakce na  Bošek
3 roků od zveřejnění

Ja s Tebou prave spis souhlasim. To k cemu jsou takticky bagly myslim realne vyuzije malokdo. Za me hlavne stylova, nebo esteticka vec. V podstate je to vetsinou velmi predrazeny, na to, co to je. Kamarad ma us voj.batoh za nejakou nesmyslnou castku, nepamatuju se, neco stylu 10tis. Je to relativne maly/stredni, i prazdny tezky jako krava. Ale… Číst vice »