DovednostiFámy

FÁMY – II. díl


V sérii článků FÁMY bych chtěl napsat o některých fámách, smyšlenkách, zastaralých informacích, teoriích, …, se kterými jsem se setkal a jaký mám na ně názor já nebo jaká je moje osobní zkušenost.

V některých článcích zřejmě nebude jen jediný okruh témat. Protože si myslím, že by tyto články byly příliš krátké. V tomto článku to tak opravdu je – témata jsou dvě – LÉKÁRNIČKA a PONČO.

Články budou vycházet dost nepravidelně, podle toho, jak na nějaké nové fámy narazím a seskupím je do témat. Taky je možné, že se některá témata budou opakovat, protože narazím na novou fámu o již popsaném tématu.


LÉKÁRNIČKA

Vybavená lékárnička

ČÍM VÍCE VYBAVENÁ, TÍM LÉPE

Možná se mnou někdo nebude souhlasit, ale podle mě je to blbost. Já se na množství výbavy v lékárničce koukám ze tří pohledů.

První je skladnost. Čím více věcí chcete v lékárničce tahat, tím větší ji musíte mít nebo tím menší věci v ní musíte mít. Pokud bude lékárnička fakt velká, nebude se vám chtít  se s ní tahat a na nějakou kratší procházku si řeknete, že je zbytečná a budete ji brát třeba jen na delší akce. Takže většinu roku bude ležet doma. A pokud budete mít obsah složený ze zmenšenin (třeba nůžtičky, krátké a úzké obvazy), tak rozhodně nebudou plnit funkci, jakou od nich v případě nouze budete očekávat. Navíc ve stresu, který je v případě zranění (i cizího) přítomen, se vám bude se zmenšeninami dost špatně pracovat.

Druhá je použitelnost. Co neumím ošetřit, na to věci do lékárničky neberu. Třeba intubační sada, šití a podobně. Hlavně mám v lékárničce věci na samoošetření, takže sám sebe asi intubovat nebudu, že?

Třetí je pravděpodobnost použití. Nepředpokládám, že budu na místě nějaké hodně ošklivé situace, takže s sebou netahám ani nijak velký obvaz – třeba izraelský nebo roušku na poranění hrudníku. Taky nepředpokládám žádný extra dlouhý pobyt v přírodě, takže nemám ani antibiotika, aspirin a podobně.

Obsah mojí lékárničky zde nebudu popisovat, můžete si o něm počíst TADY.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


PONČO


JE TO TA NEJLEPŠÍ OCHRANA PŘED DEŠTĚM

Tady nechci jednoznačně tvrdit, že je to lež nebo fáma, ale mně pončo absolutně nevyhovuje.

Jsou tací, co na pončo nedají dopustit. Je to pro ně víceúčelová část výbavy. Z mého pohledu je i tohle kravina. Samozřejmě je to lepší než nic, ale třeba jako přístřešek rozhodně nenahradí stan nebo (podle mě minimální) plachtu 3 x 3 metry. Dále nenahradí ani podložku pod karimatku. To by muselo být to pončo hodně velké – tedy aspoň pro mě, já potřebuju totiž asi 3 x 1,5 metru. Chci mít na podložce i batoh, oblečení, nádobí a mít možnost si v klidu vedle karimatky naboso stoupnout. Pokud mi spacák sjede z karimatky nebo ho rozepnu a vršek „odhodím“ do strany, chci, aby byl stále na nějaké podložce a ne na zemi. Nejde mi o survival, ale o užívání v přírodě a určitý komfort k tomu neodmyslitelně patří.

Nevýhody u ponča vidím v několika ohledech:

    • Pod pončem se při pochodu neskutečně zapaříte. takže jste mokří zevnitř, i když jste před deštěm ochráněni.
    • Vítr si s lehoučkým pončem pohrává jako nic a tak se vám návětrná strana buď motá mezi nohama nebo je naopak odvátá někam mimo vaše tělo.
    • Pokud procházíte lesem a ne právě po stezce, zachytáváte pončem dost často o větvičky stromů a keřů.
    • V kapuci je dost špatně slyšet a přicházíte i o periferní vidění.
    • Z ponča stéká voda rovnou na nohavice a následně třeba i do bot.
    • Pod pončem nemáte žádný přístup k věcem v batohu a na věci v oblečení si nevidíte.

JAK JSEM DÉŠŤ VYŘEŠIL JÁ?

Chvíli jsem uvažoval o kombinaci deštníku a návleků. Nesmějte se, deštník je pro fotografa super věc – ochrání nejen vás, ale i přední čočku objektivu před kapkami vody. Ale tuhle kombinaci jsem po zralé úvaze zavrhl.

Nakonec to u mě vyhrála tahle kombinace:

    • kožený klobouk – chrání před sluncem lebku i oči. Dá se s ním zastřešit či zastínit zmíněný foťák, nepromokne, neprší vám díky široké krempě do obličeje, neomezuje ani vidění ani sluch. Dá se použít i k „domluvě“ skomírajícímu ohýnku máváním jako vějířem.
    • nepromokavá bunda – dá se vpředu i v podpaždí rozepnout, tudíž dobře větrá, díky rukávům dobře kryje i ruce. Je z kordury, takže odolná nešetrnému zacházení. Poslouží i k zahřátí, když se třeba večer ochladí nebo při táboření v zimě. Má kapsy, kam dávám další ochranné věci proti dešti a zimě (čepici, rukavice, zástěru, návleky, nákrčník, igelitku na foťák). Má i kapuci, ale naštěstí je schovaná v límci, protože kapuce já prostě nerad. Dá se s ní v kempu dobře pracovat – nikde nic neplandá. Nijak neomezuje v používání batohu.
    • těžší pogumovaná zástěra – krásně pod ní kalhoty mohou „dýchat“, protože zakrývá jen dvě třetiny obvodu těla. Pokud se změní vítr, jednoduše ji v pase pootočím. Není lehká jako pončo, takže nevlaje a nemotá se mezi nohama. Je pod kolena, takže kryje nejexponovanější část těla. I díky své šířce umožňuje snadný přístup do kapes v kalhotách. Je skladnější než pončo.
    • návleky na nohavice – sahají až nad spodní okraj zástěry, takže jsou nohavice chráněné celé. Páskem a háčkem jsou připnuty k botám, takže se voda do bot nedostane. Ochrání vás i v mokré trávě, břečce či sněhu, takže nemáte urousané konce nohavic ani sníh v botách.
    • vodotěsný pytel v batohu – i když můj batoh má jakýsi zátěr, nevěřím mu zcela (přeci jen je z roku 1984), mám radši věci neodolné vlhku v tomto lehkém pytli. Pokud někde uklouznete a plácnete s sebou do kaluže či potoka, postavíte batoh do mokré trávy, pončo vám logicky nepomůže, tenhle pytel ano.

VLASTNÍ ZKUŠENOST


Možná nastanou situace, které bych mohl s lépe vybavenou lékárničkou vyřešit lépe a nevyřeším, ale třicet let jsem žádnou nenosil a nikdy se nikomu (za ty už asi stovky akcí) nic závažnějšího nestalo. Teď jsem alespoň připraven na drobná poranění a nesnáze (pořezání nožem, kocovina, klíšťata, průjem, puchýře, …), které mě občas potkají. Moje lékárnička je prostě moje.

V dešti možná vypadám jako blázen, no možná v klobouku i bez deště, ale tahle kombinace se mi osvědčila a naprosto mi vyhovuje. Je vhodná i k jiným účelům než jen k dešti.

Jak to máte vy? Jaké vychytávky máte? Nosíte lékárničku? Umíte všechno z ní použít? Je pro vás pončo vyhovující?


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.7 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře