First aid kitHygienaKřesadlaKuchařské náčiníNové součásti batohuPilyPytle, krabičky a obalyRukaviceSpacákyTeplá vrstva oblečeníVychytávky

Novinky v mé výbavě – I.část


Moje výbava se neustále vyvíjí tak, jak se vyvíjím a kam směřuju já.

Některé věci jsem dostal, něco koupil a něco přinesl Ježíšek. Některé věci jsou také vyhrabané doma z běžného spotřebního sortimentu a byly původně určené pro jiný účel.

Další díly Novinek najdete ukryté pod tlačítky, stačí kliknout:

Novinky II.   Novinky III.   Novinky IV.

Část věcí už jste mohli vidět v mých loňských příbězích, zbytek jistě v akci uvidíte, až přijde jejich čas. Povídání bude celkem dlouhé, tak ho zase rozdělím na dva příspěvky, aby toho nebylo moc najednou.

Tak jdeme na tu první půlku:


NAKOUPENÉ VĚCI

TŘÍSEZÓNNÍ PÉŘÁK

Už jsem psal článek o zimním péřáku, který jsem si pořídil minulou zimu. Do peří jsem se v podstatě zamiloval. Proto jsem se rozhodl koupit si i péřák třísezónní, teda pro mě na jaro, na podzim a na chladné noci v létě. Na teplé noci si nechávám svůj letitý duťák z US Modular Sleep System. 

Tak teď zpátky k péřáku, je opět od firmy PRIMA. Jedním slovem je prostě boží. Kupoval jsem si ho hlavně kvůli čundru v Nízkých Tatrách a od té doby je můj věrný parťák, kterého nijak nešetřím.

Přesný název mého spacáčku je PRIMA POLAR 600g. Uvedu tu i parametry, aby je případný zájemce nemusel nikde hledat:

Délka220 cm
Šířka80/56 cm
Max. výška postavy195 cm
Hmotnost1300 g
Strana zipupravá
Barvazelená
Materiál vnějšíPERTEX
Materiál vnitřníPERTEX
Izolační materiálhusí peří 90/10
Plnivost600 cuin/oz
Teplota maximální+15 °C
Teplota komfortní-2 °C
Teplota limitní-8 °C
Teplota extrémní-24 °C
Použitíletní až třísezónní
Sbalené (průměr x délka)18 x 32 / 25 cm
Tvarmumie

Musím říct, že teplotní parametry fakt sedí – když se blížila teplota k +14°C už mi bylo fakt vedro. A na druhou stranu i v teplotě kolem nuly je v něm parádně.


SKLÁDACÍ PILKA

Ježíšek mi přinesl novou skládací pilku SILKY GOMBOY 270-10. Jak z názvu vyplývá, pilka má list dlouhý 27 centimetrů a deset zubů na tři centimetry. Divná míra, ale je to tak. Jinak se to taky uvádí i na palec, takže je to 8,5 zubů na palec. Je vyrobená v Japonsku, tak se o kvalitu nebojím. Prý má doživotní záruku. Moje současná Husqvarna je sice suprová, ale tahle je prostě boží. Ještě aby ne, když stojí pomalu pět krát tolik 🙂

Samozřejmě bych to nebyl já, abych si ji hned nevylepšil.  Silky nemá v zavřeném stavu pojistku jako Husqvarna, tak jsem použil kousek pruženky a plastovou koncovku – zbytek po starém batohu. Už nemá šanci se náhodně samovolně otevřít.

Musel jsem ji hned po Štědrém dnu jít do lesa otestovat. Byla to s ní krásná práce a navíc jsem si díky testu trochu doplnil polínka na topení za dlouhých večerů v přístřešku a zároveň pomohl synovi v úpravě jeho bunkru v lese. Při práci se Silky je hlavně znát ta délka listu.


FIRESTEEL

Na stejném e-shopu, kde jsem objednával pilku, jsem si ještě do balíčku pro Ježíška přihodil zcela jednoduchý, ale výkonný firesteel střední velikosti. Je to JUBÖ BUSHCRAFT FIRESTEEL STICK. Je to jen tyčka a kožený řemínek, nic víc jsem nechtěl, žádné škrtací želízko, rukojeť, žádný pytlík, nic. To moje křesadlo od Light my Fire už mám dost probroušené a tohle bude jeho řádný nástupce.

Kožený řemínek jsem sundal, škrtadlo i šňůrku jsem použil právě z Fajru, původní škrtadlo skvěle se drží, perfektně škrtá a má píšťalku.


KAPSA NA VÍKU KROSNY

Chtěl jsem mít veškeré své řezbářské náčiní pohromadě a brát si ho komplet s sebou jen, když budu mít chuť vyřezávat. Tahle kapsa je ideální svou barvou i velikostí a šířka krajních popruhů odpovídá šířce popruhů na mém batohu LK-35.

Opět jsem si ji musel vylepšit – vymyslet, jak ji k popruhům batohu přidělat – využil jsem karabiny z řemení Švédského nosného systému 304.


RUKAVICE A ČEPICE SOLOGNAC

Kdysi jsem si koupil za pár korun černé fleesové rukavice, bohužel ale vůbec nehřejí a brzy se vytahaly, takže špatně sedí na ruce. Takže jsem potřeboval náhradu

V Decathlonu jsem naštěstí narazil na skvělé prsťáky s pogumovanou dlaní. Zatím jsem je testoval jen při teplotách kolem nuly na procházkách, ale už teď můžu říct, že sedí skvěle a je v nich při těchto teplotách příjemně teplo. Jsem zvědavý, jak si povedou při větších mrazech.

Hned vedle v regále měli čepice. Měli fleesové a pletené. Já si je zkusil oboje a vyhrála pletená. Už jsem ji několikrát měl na spaní a můžu říct, že je fakt příjemná. Navíc se dá rantl ohrnout dolů, takže mi zakryje oči, což je při spaní velká výhoda, když hodně září měsíc nebo jsem nucený spát blízko nějakého světla nebo prostě nechci ráno vstávat s rozedněním.


PÉŘOVÁ BUNDA

Inspiroval mě asi před rokem YouTuber Joe Robinet. Je to hodně zkušený zálesák a hlavně praktik. Vždycky si vytáhl při příchodu do nějakého kempu péřovku a bylo mu hej. Jenže péřovka je drahá jako prase a do lesa by ji mi bylo líto za ty prachy tahat …

Naštěstí tu máme úžasný Čínský AlliExpres. Tam jsem chvíli hledal a nakonec za 450,- korun našel tuhle skvělou bundu. Jde zmačkat do balíčku, který se vejde do dvou hrstí a po „nadechnutí“ krásně izoluje. Důležité je taky to, že obepíná gumou zápěstí a má stojáček, takže netáhne ani do rukávů ani na krk. Taky černá barva je super proti zamazání a navíc, když vyleze sluníčko, přitahuje teplo.

Bunda má čtyři kapsy. Dvě venkovní kapsy jsou na zip a dvě vnitřní jsou přístupné shora a jsou opravdu velké. Takže, když dám do kapes výše zmíněné rukavice a čepici, mám zimní výbavu hezky pohromadě.

Při výběru velikosti ale nesmíte koukat na označení pro vás obvyklé (XS až XXL), ale musíte poměřit své tělo se skutečnými rozměry výrobce v centimetrech. Já standardně nosím L až XL a tady jsem musel sáhnout po XXL a je mi fakt úplně akorát – tak nesmím moc ztloustnout 🙂 .


VĚCI VYHRABANÉ DOMA

DÁMSKÁ MENSTRUAČNÍ VLOŽKA

Nesmějte se. Shlédl jsem video od Marka Chlíbka, kterého pravidelně sleduju. Jeho názory a vychytávky mají z mého pohledu vždy hlavu a patu a videa nemá natočená jen kvůli sledovanosti. Je to praktik a vnímavý člověk.

No a teď k té vložce. Nechci mít velkou lékárničku, ale vhodnou moje potřeby. Mám v ní pár malých obvazů, kdybych se náhodou řízl či se jinak poranil víc, než by zvládla náplast. No, ale zjistil jsem, že tyhle obvazy jsou dobré maximálně k přidržení pořádného sterilního čtverce na místě rány. Čtverec v lékárničce taky mám, ale měl jsem z něj stále pocit, že je to nedostatečná „hráz“ pro krvácení. Místo čtverce jsem si tedy dal do lékárničky vložku. Čtverec je možná skladnější, ale bohužel proteče. Vložka je asi savější a díky nějaké „igelitové“ vrstvě uvnitř nepustí ani kapku. A navíc případná dáma (třeba ta moje) v „nesnázích“ si bude moct vybrat, protože i tampón mám v lékárničce stále 🙂


TEKUTÉ MÝDLO

Už před časem jsem avizoval, že asi pevné mýdlo vyměním za tekuté. Tekuté se svou praktičností fakt osvědčilo, takže jsem na něj definitivně přešel.

Navíc jsem manželce znárodnil lahvičku vhodné barvy se šprkátkem, takže i dávkování na ruku je rychlé – bez odšroubovávání a zašroubovávání nějakého víčka.

Výhody tekutého mýdla (z mého pohledu) jsou:

    • ve většině hospod jde mýdlo doplnit
    • při použití šprknu do ruky a lahvičku odložím klidně na zem a nestarám se, jestli se náhodou o něco zamaže – na rozdíl od pevného mýdla, které musím dávat jen zpátky do obalu nebo na nějaký kámen či podobně
    • potřebnou dávku mýdla si můžu nandat na ruku už v přístřešku (kempu) a nemusím k vodě nosit celé mýdlo
    • namočená lahvička od rukou při mytí jde otřít, ale pevné mýdlo musí vyschnout nebo se rozmočí a rozpraská či přilepí k obalu

KAPSA NA RÁMU KROSNY

Mám pár drobností, které jsem nechtěl volně válet v batohu nebo je ještě cpát do bočních kapes. Jsou to teploměr, sirky a multitool.

Doma nám po krosně na nošení dětí zbyla malinká kapsička na tlačítkový mobil (tenkrát dotykáče ještě nebyly 🙂 ). A zjistil jsem, že je tak akorát na zmíněné věci a že nijak nepřekáží v přední části rámu batohu.

Opět jsem si ji vylepšil – vzadu bylo potřeba rozstřihnout pásky a našít na ně suché zipy, aby šla přidělat na rám. A na zip jsem přidělal šňůrku jezdce ze starého batohu, aby kapsa šla bez problémů otvírat třeba i v rukavicích.


PINZETA NA KLÍŠŤATA

V lékárničce jsem nosil plastovou pinzetu na klíšťata. Už jsem ji dvakrát u syna a dcery na vyndání klíštěte použil. Bohužel se mi zdála dost nešikovná, protože má slabý stisk a klíště nešlo pořádně uchopit.

Zvažoval jsem, že ji nahradím takovým tím páčidlem, že možná bude lepší. Pak jsem ale viděl video od Travel helpers, kde Honza Jakub porovnával různé pomůcky na vyndávání klíšťat a rozhodně doporučil nerezovou zahnutou pinzetu.

Je to náhodou právě taková pinzeta, kterou mám už pár let doma. A druhá náhoda je, že se mi vejde do mojí malé lékárničky. Takže putovala rovnou tam místo původní plastové.

Doufám že ji nebudu nikdy potřebovat, tedy na klíšťata. Zkusím ji použít i na třísky a, když bude fungovat dobře, tak v lékárničce nahradím i svoji klasickou kosmetickou pinzetu (ta tedy funguje dobře).


Tak to je pro dnešek všechno. Není to ale zdaleka všechno z loňských novinek, proto bude i druhá část … za týden 😉

Další díly Novinek najdete ukryté pod tlačítky, stačí kliknout:

Novinky II.   Novinky III.   Novinky IV.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.9 8 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře