Praktické hračkyUmělecká tvorba

Konzervační pasta na dřevo


Hned v úvodu tohohle článku chci předeslat, že to není můj nápad a že veškerou práci při zjišťování správného poměru surovin odedřel jeden můj Facebookový kamarád – Ján Rusko.

Jako hodně dalších se mě Honza ptal, jaký je poměr a jaké suroviny používám na svoji konzervační pastu. Všem jsem odpovídal stejně:

„V pastě je lněný olej a včelí vosk. Poměr netuším, dal mi ji kamarád a on si to už nepamatuje.“

Ale na rozdíl od ostatních se Honza pustil sám do výroby a zkoušel a zkoušel. Bohužel prvotní rada ode mě pro něj byla: „Zkus to 1:1 a uvidíš, kdyžtak přidej olej, kdyby to bylo moc hustý.“ Tak to jsem mu fakt ‚pomohl‘ :-).


JAK TO VŠECHNO ZAČALO

No však si to přečtěte v printscreenu pod textem, popisovat to znova nebudu. Honza se do toho pustil opravdu s vervou. To mě hrozně potěšilo, protože někdo napíše jen komentář na FB s dotazem, já odpovím, že nevím, a tím to hasne.


HONZŮV POSTUP

Honza namíchal můj doporučený poměr a nechal zchladnout. Potom to znovu rozehřál, přidal olej a znovu nechal ztuhnout. A tak pořád dokola. Obdivuju jeho trpělivost, těch pokusů muselo být hodně.

Nakonec se dopracoval k poměru 1:7. Jeden díl včelího vosku a sedm dílů lněného oleje. Tahle konzistence mu vyhovovala, tak už dál nepokračoval.


TAKŽE JSEM TO TAKY ZKUSIL

POTŘEBNÉ INGREDIENCE

  • lněný olej – může být za studena lisovaný i rafinovaný
  • včelí vosk (i nečištěný) – v jakékoliv podobě – pláty, svíčky, odlitky

NÁŘADÍ

  • kovový hrníček nebo plechovka
  • zdroj tepla – vařič
  • kuchyňská váha
  • nůž a prkýnko
  • multitool – kleště
  • plochá špejle či klacík na míchání
  • uzavíratelná nádoba – sklenička, dóza od krému, apod.

POSTUP VÝROBY

Z kostky vosku, co jsem si kdysi odlil ze zbytků pláství od včelaře, jsem nožem odsekl kousek o hmotnosti 8 gramů. Je to jen malý kousek, protože pasty nepotřebuju moc a bude jí celkem v podstatě minimálně osm až devětkrát tolik než samotného vosku, takže odhadem asi deci.


Na váhu jsem položil prázdnou 40 gramovou plechovku a nalil oleje asi osminásobek hmotnosti vosku. Takže celkem i s pikslou to mělo 107 gramů. Dávám schválně o dávku víc, než mi radil Honza, protože chci pastu řidší, než má on. Třeba to bude moc, uvidím, kdyžtak dodám ještě trošku vosku.


Zapálil jsem vařič, chytl plechovku do kleští a olej trochu rozehřál.


Potom jsem do oleje položil ten zvážený kousek včelího vosku. Pak jsem ještě nad plamenem trochu vosk s olejem ohříval a míchal. Když se všechen vosk rozpustil, už nezbývalo, než čekat, jak to dopadne po zchladnutí. Nechtělo se mi čekat, až směs samovolně vychladne, tak jsem plechovku asi do půlky ponořil do jezera a pohyboval s ní do stran.


Na stěnách se začal vylučovat vosk. Proto jsem plechovku z vody vyndal, položil na dlažbu a poctivě od stěn a ode dna míchal až do dosažení konzistence, kdy směs ze špejle neskapávala. Měl jsem tedy jistotu, že bude pasta homogenní a že po úplném zchladnutí bude mít minimálně hustotu, jako chci.


Z plechovky jsem se snažil všechno vyškrábat a dát do skleničky. Nakonec jsem našel skleničku menší, než jsem si vybral na začátku – pasty jsem vyrobil schválně opravdu málo, ale před výrobou její množství nedokázal dobře odhadnout. Skleničku jsem uzavřel a mám hotovo – připraveno na další použití.


Jednoduché, že? Pokud chcete pastu hustší, použijte hmotnostní poměr 1:7, pro řidší 1:8. Podle mě je ideální něco mezi. Možná záleží i na oleji, netuším.

Hlavně si dejte pozor na to, abyste na uskladnění měli opravdu vzduchotěsnou nádobu s objemem ne o moc větším, než kolik máte pasty, jinak se vám začne dělat škraloup.

Pokud se do toho pustíte, přeju příjemnou a voňavou zábavu. Mně ta pasta teda voní – zbytku rodiny už tolik ne. Ale po pár dnech se vůně (či smrad) pasty ze dřeva stejně ztratí.

Ještě jedno bezpečnostní upozornění na závěr, radši olej ohřívejte na elektrickém vařiči a ve vodní lázni.  Otevřený oheň může být v tomto případě nebezpečný. 


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 6 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Robek
Jiří Robek
3 roků od zveřejnění

Dobrý den, pastu jsem si zkusil také vyrobit a je super. Akorát místo toho abych to míchal v plechovce nad ohněm, tak jsem vzal nízkou skleničku s víčkem, do ní jsem dal ingredience a skleničku ponořil do vodní lázně. Až se rozpustil vosk v oleji a celé se to prohřálo, tak jsem do toho ještě přimíchal asi 10… Číst vice »

Matěj
Matěj
2 roků od zveřejnění

ahoj, je to super, vyrobil jsem to v poměru 1:8. Zároveň to je to myslím fajn mastička, nebo základ na bylinou mast. Já používal olivový olej a včelí vosk a toto je super inspirace. Na dřevo i na kůži. Děkuji