Péřák

Péřák

Juchů, je doma! První peří v životě. Prý, kdo ho jednou okusil, nechce jinak. No, uvidíme.

Na současné péřové spacáky jsem slyšel zatím jen chválu jak na tepelný komfort, sbalitelnost, tak i na životnost.

Informace o navlhavosti jsou podle mě už přežitek. Pouze peří déle schne oproti dutým vláknům. Syntetika schne asi den a peří schne tři dny. Ale, když se k němu budu chovat, jak mám – nebudu se v něm koupat, nenechám ho na dešti, nebudu v noci funět dovnitř – tak v tom nevidím absolutně problém.

Jeden cestovatel mi dokonce říkal, že už má jeden péřák 18 let, spí v něm cca 60 nocí v roce, čtyřikrát ho nechal čistit a teprve dnes uvažuje o novém, samozřejmě zase o péřáku a navíc ještě přesně o tom, co jsem si vybral a koupil já.

A který je ten můj?

Je to Prima Polar 1500. Kamarádi mají od této české značky taky spacáky (syntetické) a jsou spokojení už několik let. Takže kvalita šití bude znát.

Firma Prima vyrábí dvě řady spacáků. Základní řadu si nechávají šít u prověřené firmy v Číně a vyšší řadu (tu mám já) šijí švadleny u nás v České republice. A jsou na to patřičně pyšní, proto také ta vlaječka na všech částech výbavy i na spacáku. Já jsem na ni také pyšný.

Spacák mám absolutně „čerstvý„, protože spacáky téhle řady skladem nevedou, pouze berou objednávky a do čtrnácti dnů máte spacák doma.

Co ten spacák zvládne?

Podle údajů bych se měl při +5°C a vyšších začít grilovat. Manželka by ještě při -14°C mohla v klidu chrupkat, já dokonce v -22°C. A přežil bych v něm i kosu -45°C. No uvidíme – podle zkušenějších, co péřák koupili, jsou tyto informace prý plus minus pravda.


EDIT 2020:

Zatím testován horní extrém a už v +4°C se opravdu začínám dost potit. A druhá testovaná teplota byla záporná, zatím nejnižších -12°C bylo taky v pohodě. Uvidím, jestli budou větší mrazy, co budu pociťovat. Každopádně sem dám aktualizaci, až se něco změní.

Edit 2021:

Spodní hranici jsem letos posunul na -17,3°C (ta nocovačka je na FB). Měl jsem na sobě termoprádlo, tlustý ponožky, péřovku, nákrčník a kulicha. Zima mi nebyla. Jediný, co mi vadí v jakýmkoliv spacáku a při jakýkoliv teplotě je to, že mě irituje a budí chladný vnitřní povrch té části spacáku, která na mě leží. To musím vyřešit nějakou dečkou nebo něčím lehkým a skladným. Hlavně proto jsem měl na sobě tu péřovku, ale bok a stehno mi spacák stejně chladil.

Horní hranici posouvat nehodlám, takže, až vylezou teploty, přejdu na jarní spacák, což je péřák č.2 a v létě už se těším na péřák č.3.

PÉŘÁK II.        PÉŘÁK III. 


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku. Pod čarou jsou odkazy na podobná témata, stačí na ně klinout.
5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Carli
Carli
2 roků od zveřejnění

Ahoj, fajn články, líbí se mi tvé nadšení, dovolím si radu častá chyba nezkušených. S dekou či průhlednou mumií po dědečkovi je na spaní každá vrstva navíc dobrá. Ale kvalitní spacák tě od zimy odizoluje sám. A nepotřebuje k tomu další pomocníky (péřovku a podobně). Naopak, je to velká chyba. Odizoluješ se od spacáku další izolací a… Číst vice »