Spacáky

Péřák


Juchů, je doma! První peří v životě. Prý, kdo ho jednou okusil, nechce jinak. No, uvidíme.


Na současné péřové spacáky jsem slyšel zatím jen chválu jak na tepelný komfort, sbalitelnost, tak i na životnost.

Informace o navlhavosti jsou podle mě už přežitek. Pouze peří déle schne oproti dutým vláknům. Syntetika schne asi den a peří schne tři dny. Ale, když se k němu budu chovat, jak mám – nebudu se v něm koupat, nenechám ho na dešti, nebudu v noci funět dovnitř – tak v tom nevidím absolutně problém.

Jeden cestovatel mi dokonce říkal, že už má jeden péřák 18 let, spí v něm cca 60 nocí v roce, čtyřikrát ho nechal čistit a teprve dnes uvažuje o novém, samozřejmě zase o péřáku a navíc ještě přesně o tom, co jsem si vybral a koupil já.


A KTERÝ JE TEN MŮJ?

Je to Prima Polar 1500. Kamarádi mají od této české značky taky spacáky (syntetické) a jsou spokojení už několik let. Takže kvalita šití bude znát.

Firma Prima vyrábí dvě řady spacáků. Základní řadu si nechávají šít u prověřené firmy v Číně a vyšší řadu (tu mám já) šijí švadleny u nás v České republice. A jsou na to patřičně pyšní, proto také ta vlaječka na všech částech výbavy i na spacáku. Já jsem na ni také pyšný.

Spacák mám absolutně „čerstvý„, protože spacáky téhle řady skladem nevedou, pouze berou objednávky a do čtrnácti dnů máte spacák doma.


CO TEN SPACÁK ZVLÁDNE?

Podle údajů bych se měl při +5°C a vyšších začít grilovat. Manželka by ještě při -14°C mohla v klidu chrupkat, já dokonce v -22°C. A přežil bych v něm i kosu -45°C. No uvidíme – podle zkušenějších, co péřák koupili, jsou tyto informace prý plus minus pravda.


EDIT 2020:

Zatím testován horní extrém a už v +4°C se opravdu začínám dost potit. A druhá testovaná teplota byla záporná, zatím nejnižších -12°C bylo taky v pohodě. Uvidím, jestli budou větší mrazy, co budu pociťovat. Každopádně sem dám aktualizaci, až se něco změní.

EDIT 2021:

Spodní hranici jsem letos posunul na -17,3°C (ta nocovačka je na FB). Měl jsem na sobě termoprádlo, tlustý ponožky, péřovku, nákrčník a kulicha. Zima mi nebyla. Jediný, co mi vadí v jakýmkoliv spacáku a při jakýkoliv teplotě je to, že mě irituje a budí chladný vnitřní povrch té části spacáku, která na mě leží. To musím vyřešit nějakou dečkou nebo něčím lehkým a skladným. Hlavně proto jsem měl na sobě tu péřovku, ale bok a stehno mi spacák stejně chladil.

Horní hranici posouvat nehodlám, takže, až vylezou teploty, přejdu na jarní spacák, což je péřák č.2 a v létě už se těším na péřák č.3.

PÉŘÁK II.        PÉŘÁK III. 


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 2 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Carli
Carli
3 roků od zveřejnění

Ahoj, fajn články, líbí se mi tvé nadšení, dovolím si radu častá chyba nezkušených. S dekou či průhlednou mumií po dědečkovi je na spaní každá vrstva navíc dobrá. Ale kvalitní spacák tě od zimy odizoluje sám. A nepotřebuje k tomu další pomocníky (péřovku a podobně). Naopak, je to velká chyba. Odizoluješ se od spacáku další izolací a… Číst vice »