First aid kitVychytávky

Osobní lékárnička


Sice existují už vybavené lékárničky, ale já jsem se rozhodl koupit si prázdný obal a naplnit si ho sám. Shánění mně dalo docela dost práce, protože u nás jsem narážel jen na vybavené lékárničky, moderně nazývané anglicky First Aid Kit. Kupovat plnou a předraženou, abych z ní pak všechno vyházel, se mi fakt nechtělo.

Takže jsem nakupoval opět v Číně. A teď vám vysvětlím, co mě k samovybavení vedlo a nad čím byste se měli zamyslet i vy.


PROČ SI SESTAVIT LÉKÁRNIČKU SVOU VLASTNÍ?

I když existují některé celkem dobré lékárničky v army-shopech, větší hodnotu pro vás bude mít, podle mě, právě vámi sestavená lékárnička. Při sestavování lékárničky totiž budete muset hodně přemýšlet o tom, co tam dát a jak ty věci máte v plánu využít. Také se to tam musí samozřejmě vejít, tak nebudete zbytečně tahat kraviny. Měli byste také zvážit, jak to všechno zabalit a poskládat. Měli byste totiž mít přístup k položkám, které potřebujete, v pořadí, v jakém je budete potřebovat.

Až si svou zálesáckou lékárničku sestavíte, budete ji důkladně znát a vědět, kde co je. Budete přesně vědět, kam sáhnout, na co si dát pozor, aby vám nevypadlo, a budete moci najít všechno poměrně rychle.


V NÁZVU ČLÁNKU JE DŮLEŽITÉ TO „OSOBNÍ“

Výběr věcí, které mají být součástí vaší soupravy, jste si zvolili vy ať už nákupem nebo sestavením. Měla by být sestavena na základě vašich zkušeností a být na míru šitá na konkrétní rizika, kterým teoreticky můžete při vašich činnostech v budoucnu čelit.

Pokud si nejste úplně jisti, co tam dát nebo jakou koupit, můžete použít jako vzor nebo základ, na kterém se dá stavět, turistickou lékárničku. Mějte ale na paměti, že leckdy je nejlepší součástí mnoha takzvaných outdoorových lékárniček jen obal. Obsah mnoha balíčků první pomoci je dost strohý a obsahuje jen některé levné náplasti a obvazy, takže souprava je celkově opravdu předražená. Takže, pokud se rozhodnete ji kupovat vybavenou, přečtěte si pečlivě seznam věcí, co obsahuje, a nevyhazujte své peníze zbytečně.


Nejlepší lékárničky jsou ty, kde jsou jejich obsah, vaše zkušenosti a pravděpodobná rizika synchronizovány. To je důvod, proč je sestavení vlastní lékárničky tou nejlepší volbou.


ZNALOSTI

Samozřejmě, že dobře vybavená lékárnička nestačí. Měli byste také umět věci v ní použít.

Existuje několik obecných dovedností, které by se měl naučit každý, jako je První pomoc. Ale jde i o zvládání drobných a méně vážných poranění. Pokud nebudete umět rychle a správně zareagovat a vybrat správnou věc z lékárničky, která se pro dané zranění hodí, je vám lékárnička platná jako mrtvému zimník.

Když se budete učit a trénovat jednotlivé „krizové“ scénáře, může to ovlivnit nejen složení vaší lékárničky, ale dokonce díky zkušenostem můžete změnit své celkové chování, plánované činnosti nebo volbu trasy, aby se riziko poranění či úrazu snížilo.


Úplně nejlepší lékárnička je PREVENCE.


KVALITA A KOMPROMISY

Obvykle při sestavování lékárničky jakékoli velikosti, budete nuceni ke kompromisu. Je totiž jen několik málo věcí, které můžete s sebou nosit. Nemůžete si vzít kompletní pohotovost. Já upřednostňuji předměty, které jsou vhodné hlavně pro použití v přírodě – které jsou odolné vůči opotřebení a poškození. To doma ve skříňce řešit nemusíte, ale, když nosíte lékárničku v batohu nebo na opasku, tak byste měli.

Zejména stojí za to zvážit robustnost a vodotěsnost balení jednotlivých předmětů lékárničky. Například, obaly obvazů jsou často jen papír. Takže některé věci můžete přebalit tak, aby byly odolnější, vodotěsnější nebo obojí. Snažím se vytipovat některé části výbavy lékárničky co nejkvalitnější. Protože je chci používat nejen v krizových situacích.

U položek v lékárničce, které musí zůstat suché, doporučuji zabalit je do vodotěsných zip-sáčků. V některých případech tak můžete uspořit i místo ve prospěch jiné položky nebo snížíte hmotnost. Zip-sáčky nepoužívám ty příliš tuhé, protože tyhle měkčí jsem schopen utrhnout zuby, když budu třeba jednu ruku mít nepoužitelnou.


MOJE OSOBNÍ LÉKÁRNIČKA

Cílem mé sestavy je být schopen udělat co nejvíce s tím, co mám, s přihlédnutím k dalšímu vybavení, které nosím s sebou a jsem schopen improvizovat (například lahev s vodou, vlhčené ubrousky, šátek, mobil, svítilna, dezinfekční gel …).

Myslím, že ta moje je i trochu sobecká, protože při jejím sestavování jsem myslel převážně na sebe a ne na ostatní (i když ne zcela). Ono se také není čemu divit, když většinu času trávím venku sám.


TAKŽE, CO V LÉKÁRNIČCE MÁM JÁ:

(věci nejsou seřazené podle důležitosti, ale tak, jak jsem to na podlahu vyskládal a vyfotil)


1 – STERILNÍ ČTVERCE

Mám čtverce standardní velikosti 7,5 x 7,5 centimetru. Jsou uložené v původním obalu a ještě v zip-sáčku


2 – KVALITNÍ NŮŽKY

Jsou od firmy Solingen. Jsou nerezové. Mají všestranné použití. Mám u nich na špičce nasazenou silikonovou trubičku, abych chránil zbytek lékárničky před probodnutím.


3a, 3b, 3c – TŘI OBVAZY

Obvazy mám ty menší. Proč právě tyhle? Zaprvé jsou z našich prošlých autolékárniček (při zranění vám to bude úplně ukradené) a zadruhé předpokládám, že zranění nebudu mít velká a případně použiju všechny tři. Za třetí nezaberou moc místa. Jsou vyndané z původního papírového obalu a uzavřené v zip-sáčku.


4 – LÍSTEK S MOU ADRESOU A TELEFONNÍMI ČÍSLY

Jméno, příjmení, adresa domů a telefonní čísla na manželku a na otce. Mohl bych tam mít krevní skupinu, ale tu nevím. Stejně vám záchranáři dávají plasmu, tak skupina není potřeba. Lístek mám z obou stran přelepený průhlednou izolepou kvůli promočení a je napsaný obyčejnou tužkou kvůli vyblednutí a rozpití.


5 – PINZETA

Nejlepší pinzeta je ta s ostrým břitem. Vyndávám s ní třísky.


6 – ZRCÁTKO

Mám čtvercové, malé a tenké. Je vhodné na prohlížení si míst, kam si přímo nevidíte.


7 – MENSTRUAČNÍ TAMPON

Je to kompaktně zabalené velmi velké množství vaty na zastavení krvácení z nosu i odjinud. Vata je použitelná i jako zátka do ucha, když vám ofoukne a bolí nebo jako troud.


8 – RUKAVICE

Jsou sice nesterilní, ale čisté a v zip-sáčku (kvůli možnému skřípnutí do zipu a zašpinění). Mám je především proto, abych třeba rozříznutý prst ošetřený náplastí navlékl do ustřiženého prstu rukavice a tak zabránil znečištění rány nebo náplasti, když potřebuji něco dodělat.


9 – PYTEL NA ODPADKY

Je to univerzální pomocník, co nezabere žádné místo a v lékárničce se nepoškodí. Může se hodit i jako doplnění sterilních čtverců pro zastavení většího krvácení.


10 – TŘI VELKÉ KUSY NÁPLASTI

Náplasti jsou uložené v zip-sáčku. Podle mě je lepší mít velký kus a ustřihnout si potřebnou velikost, než hledat vhodnou z vícero malých. A navíc další menší náplasti, když se mi nechce stříhat ty velké, mám v kapse kalhot neustále.


11 – JODISOL

Jodisol se používá jako povrchová dezinfekce kůže, k potření místa po bodnutí hmyzem, k ošetření dutiny ústní apod. Plné působení nastupuje za 1 – 5 minut po použití. Na pokožce a sliznici trvale hubí růst choroboplodných mikroorganismů.

V nouzi Jodisol můžete použít pro sterilizaci vody. Do 1 litru vody kápněte 10 kapek a nechte půl hodiny stát.


12 – PINZETA NA KLÍŠŤATA

Použití této pinzety je jasné. Prý jsou lepší nějaká moderní „páčidla“, ale ještě jsem je neviděl v akci, tak zatím zůstávám u pinzety.


13 – ZAVÍRACÍ ŠPENDLÍKY

Sichrhajsky jsou určeny k mnoha věcem – sepnutí obvazů, látek ve výstroji, náhražka táhla jezdce zipu, ale i na odstraňování třísek nebo trnů (když to nedokáže pinzeta – viz. bod 5). Je to dobrý způsob, jak bezpečně mít ostrou špičku v lékárničce, aniž bych riskoval propíchnutí jejího obsahu nebo sebe sama.


14 – NÁPLAST BEZ POLŠTÁŘKŮ

Tato náplast slouží k přilepení obvazu tam, kde by uzel nebo zavírací špendlík vadily, dále k dočasné ochraně citlivých míst (třeba po vyndání velké třísky, krytí menší popáleniny – snížení citlivosti místa a podobně). A nakonec třeba k přilepení gumového prstu z rukavice na ten můj (viz. bod 8).


15 – UBROUSKY NA BRÝLE

Ubrousky obsahují alkohol, takže jsou vhodné pro čištění nejen čoček mých objektivů a jiných věcí pro kempování, ale i k vyčištění okolí ran třeba před dezinfekcí Jodisolem (viz. bod 11).


16a až 16e – LÉKY A LÉČIVA

Léky mám je opět v zip-sáčcích, protože jejich blistry zabírají spoustu místa a mohou svým okrajem něco proříznout. Každý sáček mám označený cedulkou pro stoprocentní identifikaci, i když já vím, jaké pilulky jsou na co. Z druhé strany cedulek je napsané datum expirace. Nosím s sebou:

    • 16a – Ibalgin – nezbytný růžový přítel proti bolesti všeho druhu
    • 16b – Endiaron – při průjmech s pravděpodobným infekčním původem
    • 16c – Paralen – proti horečce
    • 16d – Živočišné uhlí – to by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobených dietní chybou
    • 16e – Septilen – na zmírnění bolesti v krku

POZOR: Vždy byste se měli ujistit, že nejste alergičtí nebo náchylní k žádné jiné nežádoucí reakci na léky, které se rozhodnete zahrnout do lékárničky.

Všechny výše uvedené položky se vejdou do obalu na titulní fotce. Ten má rozměry 15 cm x 10,5 cm x 3 cm.

AKTUALIZACE: doplněno o menstruační vložku a vyměněná pinzeta na klíšťata – píšu o tom TADY.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 4 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře