JídloNouzové situaceOheňOrientaceTábořeníVaření

Co udělat před čundrem


Spousta z vás má s čundrováním zkušenosti. Ale moje stránky jsou určené i pro začátečníky. Proto tady taky chci shrnout základní doporučení, na co nezapomenout před čundrem.

Je v podstatě jedno, jestli jdete na dva dny nebo na čtrnáct. Taky je jedno, v kterém ročním období. Čím lepší přípravu si uděláte, tím víc si čundr užijete a tím míň vás něco zaskočí. Spousta lidí některé věci neřeší, podcení a pak vznikají nepříjemnosti a někdy i nebezpečné situace. Tenhle článek nebudu psát stylem, co byste měli a neměli dělat, ale popíšu, jak to mám já.


PLÁNOVÁNÍ

Vlastní čundry si vždycky plánuju sám, ale hromadné většinou plánuje někdo jiný. V drtivé většině je to Hroch. Tomu věřím a nikdy mě nezklamal. Vždycky má trasu promyšlenou a informuje nás všechny o tom, odkud kam se jde a kde je v kolik sraz. Případně postupná místa srazů, protože ne všichni se scházíme ve stejný čas na stejném místě – jsme z různých koutů republiky.

Takže zpátky k tomu plánování. První ze všeho si určím start a cíl trasy. Od toho se odvíjí i doba celého čundru. Nebo naopak vím, kolik mám času a plánuju délku čundru podle toho. Pro zjištění trasy a délky pochodu jsou podle mě ideální MAPY.CZ. Mapy.cz mám nastavené na Turistická a Rychlá pěší.

Pro zjištění dopravy z domu na start a z cíle domů mi nejvíc vyhovuje aplikace IDOS. V podstatě vždycky cestuju vlakem a tak jsem měl přednastavené Vlaky. Do budoucna chci jezdit i do míst, kde není železnice, takže jsem si appku přenastavil na Všechny jízdní řády. Mapy i spojení mám jak na počítači, tak v mobilu. Mapy mají tu výhodu, že se po přihlášení dostanu do mnou uložených tras Moje mapy jak z počítače, tak i z mobilu. U Idosu jsem nepřišel na to, jestli web a appka komunikují, asi ne.

Jak jsem psal, chci jezdit i do míst, kam jezdí jen autobusy a to v prostoru východních Čech, budu si kupovat roční jízdenku IREDO. Ta mi umožní jezdit kdykoliv a kamkoliv v prostoru jejich působnosti a už nemusím kupovat žádnou jízdenku. To mi dovolí plánovat trasy daleko flexibilněji.

Když mám naplánovanou trasu, vím kdy mám vyrazit, čím pojedu, kdy tam dojedu, jak dlouho zhruba půjdu (MAPY.CZ mi ukážou nejen vzdálenost, ale i čas chůze), kdy mi jede spoj domů a kdy budu doma.

Moje appky.

ZÍSKÁNÍ INFORMACÍ

Díky Mapám vidím, profil trasy a terén jakým půjdu. Taky vidím, jaká zajímavá místa jsou po trase nebo poblíž a trasu tomu přizpůsobím. Důležité pro mě jsou přírodní krásy jako třeba skály, vodopády, pohoří, jeskyně, rybníky, studánky. Dál vyhledávám lidské výtvory jako jsou kostely, smírčí kříže, důlní vstupy, rozhledny, jiné zajímavé stavby a samozřejmě hospody. U hospod si zjišťuju otvíračku a zda vůbec fungují, dnes jich je bohužel spousta zavřená natrvalo.

Snažím se co nejmíň chodit po silnicích, takže i tomu přizpůsobuju trasu, i když si třeba zajdu nebo naopak minu něco z mé oblasti zájmu.

Taky na trase hledám nejvhodnější místo na spaní, vždycky totiž plánuju nocovat v přírodě. Pro mě je ideální ujitá vzdálenost na jeden den zhruba do dvaceti kilometrů takzvaně natěžko. To je s batohem, ve kterém mám jídlo, pití, věci na spaní a proti nepřízni počasí. Takže hledám nocoviště radši blíž, v nouzi může být i dál, ale tak do pětadvaceti kilometrů.

Plán čundru 2024.

POČASÍ

Hodně důležitým faktorem je počasí. Předpověď hledám ve vynikající norské aplikaci YR.NO. Počasí nemá cenu sledovat dřív jak tři dny před startem. Buďto budete zbytečně dopředu natěšení na krásné počasí nebo se budete zbytečně psychicky připravovat na jeho nepřízeň.

Jelikož nečekám na hezké a letní období, ale vyrážím kdykoliv, teplotám přizpůsobuju nejen oblečení, ale i spacák. Proti dešti a nečekaně nízkým teplotám jsem připravený stále. Vždycky mám s sebou plachtu pod karimatku i místo pláštěnky, plachtu jako přístřešek, péřovou bundu a náhradní oblečení.

Fotka z čundru 2020.

PŘEDÁNÍ INFORMACÍ

Předání informací je dvojího druhu. Pokud naplánuju čundr pro víc lidí, je logické, že jim sdělím to, co jsem psal na začátku o Hrochovi. Napíšu jim start a cíl pěší části a čas, místo srazu a kdy je zhruba v plánu návrat. Pak už záleží na nich, jakou si oni udělají domácí přípravu.

Další informace předávám doma, nejčastěji manželce. Kamarádům se taky rád pochlubím, co jsem vymyslel a kdy to budu realizovat a třeba nad tím diskutujeme, ale neříkám jim to proto, že bych měl. Informace manželce je v podstatě ta samá jakou předávám těm, pro které jsem naplánoval čundr. Informaci manželce samozřejmě předávám, i pokud čundr naplánoval někdo jiný. Pokud jdu sám, ani mě nenapadne jí neříct, kde a kdy se budu pohybovat, ještě jí třeba pošlu ODKAZ na mnou naplánovanou trasu. Kdyby se mi něco stalo, bude vědět, kudy jdu.


KONTROLA

Před každým balením na čundr kontroluju svou výbavu. Koukám se, jestli není něco poškozené, neúplné, ztracené. Pokud je to nezbytně nutné, chybějící věci dokoupím nebo si půjčím. Co dokážu opravit, opravím. Tady je několik věcí, co kontroluju fakt pokaždé:

    • BOTY. Mám kožené pohory. Preventivně je vždycky namažu krémem a u toho zkontroluju celkový stav.
    • PONOŽKY. Pokud jsou děravé, vezmu si jiné nebo v případě menší dírky třeba na boku od trnu či větve z minulé akce zašiju.
    • TKANIČKY BOT. Když už dosluhují, neříkám si, to ještě zvládnou, ale vyměním je, abych pak nelitovat své lenosti.
    • BATOH. Zkontroluju všechny přezky, hlavně ramenní popruhy.
    • SPACÁK A KARIMATKA. Ty musí fungovat na jedničku stejně jako batoh a boty. Zip u spacáku je nejdůležitější.
    • BATERIE. Do čelovky dávám čerstvé baterky a ty použité dám do druhé čelovky, co používám v podstatě denně doma. Mobil nabiju na 100% a případně si s sebou beru nabíječku, pokud jdu na víc jak dva dny, hospoda se po cestě většinou najde a tak powerbanku nepoužívám. Taky zkontroluju baterku a paměťovou kartu ve foťáku, případně baterku dobiju a kartu vyčistím. 
    • VAŘIČ. Doleju do nádržky benzín do plna a doplním líh v lahvičce. U toho zkontroluju celkový stav.
    • OSTATNÍ POLOŽKY. Buď zkontroluju až při balení, ty jsou rychle zaměnitelné nebo pro mě není podstatné, že mají nějakou tu menší újmu. Větší újmu bych si z poslední akce pamatoval a řešil bych to mnohem dřív než před čundrem. Ta větší újma se týká vlastně všech mých věcí, nenechávám nic na poslední chvíli.
Fotka z čundru 2017.

KALKULACE

Zvažovat, počítat a kalkulovat se dá ledacos. Já řeším pár hlavních věcí.

    • PENÍZE. Už skoro všude se dá platit kartou, ale v zapadlých hospůdkách menších vesnic nebo u některých kiosků prostě karty neberou. A do těch míst právě rád jezdím. Takže zkontroluju peněženku, jestli mám dost hotovosti na plánovanou délku čundru a plánovaný počet hospod plus nějakou rezervu. Taky se může stát, že budu chtít koupit něco na tržišti, které budeme míjet, u soukromníka jsme jednou u něj v domě kupovali rakytníkový sirup nebo akátový med a podobně.
    • MNOŽSTVÍ VODY. Podle mapy zjistím, kde jsou studánky a podle jejich fotek zhodnotím, jestli v době mého čundru budou mít vodu. Taky, jestli jsou na trase již zmíněné hospody. Podle toho volím velikost nádoby na vodu. Párkrát už jsem žebral o vodu u místních, ale to je pro mě vždycky až ta poslední záchrana, chci být nezávislý, tudíž připravený.
    • JÍDLO. Tady to hodně závisí na hospodách. Pokud nejsou v plánu, musím si brát jídla tolik, abych netrpěl hladem a zároveň netrpěl pod hmotností neseného jídla. Popsal jsem to v článku v roce 2019 z pohledu jídla a pití o mém čundru s Petrem v TATRÁCH v témže roce.
    • NÁHRADNÍ OBLEČENÍ. Podle délky a náročnosti čundru odhaduju, kolik si s sebou vezmu náhradního oblečení. Na dvoudenní čundry třeba neberu navíc nic.
Fotka z čundru s dcerou 2021.

VLASTNÍ TĚLO

Tady opět popíšu mé dva pohledy na věc. Trasu čundru plánuju i podle své momentální i dlouhodobé kondice. Můžu si ale během chůze třeba podvrtnout kotník nebo mě to může přestat bavit a tak už předem v teple domova hledám případné zkratky nebo „únikové cesty“ do civilizace, odkud můžu dojet domů vlakem nebo autobusem.

Druhý pohled je příprava těla na čundr. Pokud už mám moc dlouhé vousy, oholím se, jinak to neřeším. Nejhorší totiž je, když mě dlouhé vousy na krku a vlastně i na tváři lechtají. To se můžu udrbat. Těsně před balením se celý vykoupu, případně ostříhám vlasy. Nehty na rukou si stříhám nejpozději den před čundrem a na nohách dokonce nejpozději tři dny před čundrem. Nehty sice nechci mít dlouhé, ale za kratší dobu se mi totiž ostříhané prsty nezregenerují tak, abych jejich ostříhání nevnímal v botách nebo při „práci“ venku.

Fotka z čundru 2019.

Touhle poslední pohodovou fotkou z Nízkých Tater se s vámi pro dnešek loučím a věřím, že i vy se na čundr aspoň trochu připravujete a nenecháváte vše na ostatních nebo na poslední chvíli. Kdo ještě čundrovat nezačal, měl by začít právě u té přípravy. Případně se zeptat někoho zkušeného ve svém okolí, jak to dělá on. Nebo jestli mu nedoporučí trasu, kterou zná a vysvětlí na ní úskalí té trasy a způsob, jak se na ně doma připravit. Každopádně na první čundr bych neradil chodit sám (sama). I dva nezkušení zvládnou víc než jeden.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 14 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
modrý klaun
modrý klaun
5 měsíců od zveřejnění

dobrá věc, kdo je připraven, není překvapen👌🏻

Vandrák Píťa
Vandrák Píťa
1 měsíc od zveřejnění

Ahoj Bošku, musím nechat máš to pěkně rozepsané a někomu kdo nikdy nevandroval to krásně poradí. Jen bych dodal, chybami se člověk učí 🙂 pokud na něco zapomenu alespoň se naučím si poradit bez dané věci.

Vandrák Píťa
Vandrák Píťa
Reakce na  Bošek
1 měsíc od zveřejnění

Ještě jednou Ahoj. No už sem konečně zase začal, byly nějaké ty rodiné problémy a tak ale teď už konečně pomalu ale jistě zase začínám fungovat 😀