DovednostiOblečeníSpací oblečení

Zima I. díl – Oblékání


Zítra je únor. Blíží se zima, myslím tím ta skutečná zima se sněhem. Tedy doufám, že se blíží. Takže se chci právě teď s vámi podělit o to, jak řeším zimu venku já. Jelikož je to téma celkem obsáhlé, připravil jsem takovou menší trilogii – na každý týden jedno povídání.

V tomto díle se podělím o to, jaké oblečení používám nejen pro pohyb, ale i pro pobyt v „kempu“ a  také na spaní. Některé věci se v mé výbavě během roku nemění, některé si beru jen při předpovědi špatného počasí nebo v zimě.

Takže tady je ten souhrn:


VĚCI, CO NOSÍM CELOROČNĚ

KALHOTY

Co nosím po kapsách

Kalhoty mám v podstatě na každé svojí výpravě ven. V létě, když je fakt vedro je jen vyhrnu nahoru a mám z nich tříčtvrťáky. Jinak je mám normálně dlouhé. Někdo by mohl namítnout, že v létě jsou daleko lepší kraťasy, ale u mě tím odpadá problém s přendáváním věcí z kapes jinam. Ty věci chci mít totiž neustále s sebou. Kapsy jsou taková moje KPZ a EDC v jednom, jak jsem ostatně psal už TADY. Druhým důvodem, proč nosím kalhoty i v létě je to, že často lezu do lesa i mimo cesty, takže bych o škrábance od klacků a ostružiní rozhodně neměl nouzi. Takhle to mám vyřešené. Kalhoty jsou pohodlné, příjemné na dotek a odolné. Nejsou nepromokavé, takže je před větším deštěm je musím chránit dešťovou zástěrou (o ní dále v článku). Na druhou stranu se v nich díky jejich prodyšnosti nepařím. Kapes je na kalhotách tak akorát a jejich velikost, rozdělení i umístění mi vyhovuje.

Koupit je můžete v Decathlonu, jsou to TYHLE.


BOTY

U těch jsem se hodně plácnul přes kapsu a nelituju toho, jsou to takové bačkůrky, ve kterých ale lesem prolítnete jako tank. Beru si je jak v létě, tak v zimě. Pokud si o nich ode mě chcete přečíst víc, píšu o nich v článku PLANIKA.

Planiky jsem koupil TADY.


TENKÉ A TLUSTÉ PONOŽKY

Boty jsem záměrně koupil větší, aby se mi do nich vešly dvoje ponožky – tlustší a tenčí. Oboje ponožky jsou z Merina. Jsou hodně příjemné a nevytahají se. Vůbec nesmrdí. Když přijdu po jednom přespání venku domů, jen je pověsím, nechám uschnout a příště si je zase vezmu. Po delších čundrech je samozřejmě peru.

Materiál není čisté Merino z důvodu udržení stálosti tvaru a proti ošoupání v botě. Výrobce udává složení u obou typů ponožek stejné:

35% čistá ovčí vlna merino – funkční, jemná, termoregulační, antibakteriální, hřejivá i chladivá. 
5% elastan – aby ponožky pružily a zachovaly stejný tvar
10% polyamid
50% DrytexWool – Dokonalá kombinace vláken pro maximální lehkost, pohodlí a ochranu před chladem. Materiál Drytex obsahuje směs vlny, technická vlákna a stříbro. Poskytuje vynikající tepelnou izolaci a lepší výkon a životnost výrobku. 

Jsou pletené v české firmě pod názvem Vlnka – jsou to tyhle TENKÉ a tyhle TLUSTÉ.


TRIKO

Plně syntetické podle názvu funkční triko, tedy dvě, jsem přihodil manželce asi před dvěma lety k jednomu nákupu na nějakém e-shopu. Je z malinko silnějšího materiálu a je elastické. Elastičnost je důležitá proto, aby triko nebylo nikde volné a celým svým povrchem se dotýkalo pokožky. Pokud je triko volné, odvádění potu, který vyprodukujete, totiž nefunguje. Tohle triko odvádí pot dobře a rychle schne, což využiju jak v létě tak i v zimě. Takže opravdu funkční je.

Odkaz vám sem bohužel nedám, protože už si ani nepamatuju, kde jsme je tenkrát objednávali.


KOŠILE

Na rozdíl od trička je stoprocentně bavlněná. Sháněl jsem ji docela dlouho, protože jsem chtěl čistou bavlnu. Samozřejmě se dá běžně koupit, ale já jsem za ni nechtěl dát spoustu peněz někde v bushcraftovém obchodě. Nakonec se mi poštěstilo a u nás v army-shopu se objevily tyhle košile ČSLA vz.21 a navíc za krásných devadesát korun. Tak jsem koupil hned dvě.

Je hodně hustě tkaná a tak mě v létě chrání před sluncem a hmyzem a hlavně neprofoukne a je fakt příjemná na tělo. V zimě je to další vrstva na tričku. Když ze zimy přijdete do hospody, ne vždy v ní je úplně teplo a kombinace trika a košile je tam ideální.


BUNDA

To je moje další vybavení z Decathlonu. Chtěl jsem nějakou odolnou a nepromokavou. Nekoukal jsem opět po něčem drahém, abych se na ni venku nemusel nijak ohlížet a šetřit ji. Je skvěle šitá a vymyšlená pro lovce nebo lidi jako já, co prolézají křoví, nosí větve na topení a podobně. Bunda má i kapuci, kterou jsem ale nikdy nepoužil. Zato naducaný stojáček vytvořený z té srolované kapuce je fakt fajn, zvlášť, když u deště ještě silně fouká. Hlavní zip je dvoucestný, takže si ho můžu kdykoliv odspoda porozepnout, tím se vyvětrat a zabránit tak zapaření.

Další výhodou je její látka tkaná jako ripstop, dále dvojitá ramena i předloktí, což všechno zvyšuje odolnost bundy. Je vidět, že výrobce má zkušenosti a přemýšlel u toho. I kapsy jsou fajn, jsou pěkně veliké, takže se mi do nich vejde dešťová zástěra a návleky – o těchto dvou částech mého setu se dočtete níže.

Bundu nosím s sebou v batohu i za pěkného počasí, pro jistotu. Někdo nosí deštník, někdo pláštěnku, někdo pončo, já bundu. Má pro mě totiž i další dvě využití a to jako větrovka a taky trochu i zahřeje, když se třeba v té teplejší půlce roku večer při sezení u piva nebo u ohýnku ochladí.

Je to tahle, ta tmavozelená.


NÁKRČNÍK

Je to ten klasický elastický syntetický rukáv s velkým množstvím využití. Já ho používám především pro dva účely. Ten jeden účel je jasný – nákrčník mám na krku, aby mi na něj nefoukalo. Používám ho ve větrných a chladných dnech přes den a v zimě občas i na spaní. Druhým využitím nákrčníku je pro mě jako čepice a to právě na spaní během roku, kdy není právě bůhvíjaké vedro, ale zase není taková zima, abych si na hlavu bral opravdovou čepici. Nákrčník skoro nic neváží, tak ho tahám s sebou pořád.

Odkaz vám moc nepomůže, protože nákrčník v téhle konkrétní barvě nikde, ani u nich, neseženete. Česká firma Eleven nám do práce tiskla a šila reklamní nákrčníky, tak jsem je oslovil, jestli by mi byli schopni namíchat barvu přesně podle mého zadání a přihodit do balíku k zakázce. Vyhověli mi a tak mám za standardní peníz výjimečný nákrčník, ušetřil jsem jen na dopravě.


KOŽENÉ, MÍRNĚ ZATEPLENÉ RUKAVICE

Rukavice mám permanentně připnuté ke stahovací šňůře ústí batohu. Většinou jsou venku a, když prší, dám je dovnitř.

Používám je hlavně na práci se dřevem a kolem tábora a na manipulaci s ohněm, jako je třeba urovnávání hořících klacků. Ale, když se ochladí a je vlezlá zima, rád si rukavice vezmu na ruce i během pochodu či pobytu v kempu. Píšu o nich v tomhle ČLÁNKU.


KOŽENÝ KLOBOUK

Ze začátku to byla spíš frajeřinka. Někdo o mně říká, že mi nesluší, že v něm vypadám jako blázen, ale je mi to jedno. Postupem času jsem zjistil, že je to opravdu funkční část oblečení a o to víc ho mám rád. Funguje totiž jako sluneční štít, deštník i na rozdmýchávání skomírajícího ohně. Má jednu menší nevýhodu, že se pod ním potí hlava. To jsem ale vyřešil třícípým bavlněným šátkem.

Více o něm píšu v článku SCIPPÍSEK.


VĚCI DO ŠPATNÉHO POČASÍ A NA ZIMU

NÁVLEKY

Nové návleky jsem si koupil už předloni. Prožily se mnou tedy už několik ne zrovna příjemných chvil v dešti. A osvědčily se. Beru je s sebou ale i na zimní čundry, kdy jsou v hlubokém sněhu k nezaplacení.

Jsou z odolného materiálu – tkaného jako ripstop. Také jsou šité logicky, takže tak, aby šly dobře navlékat, to znamená přes patu a zip je uprostřed ve předu. Vpředu je háček na zavléknutí za „první“ tkaničku bot. Jsou šité i kvalitně, nikde ani nejmenší známka po párání se, takže jsem s nimi fakt spokojený.

Jsou od mé oblíbené značky Solognac, jsou to TYHLE.


ZÁSTĚRA

No a zástěra? Je vyrobená z pogumované textilie. Nevím, kde už přesně na internetu jsem hodně dávno viděl fotku nějakého chlápka v přírodě se zástěrou a říkal si: „To je fakt úlet“. Pak mi to ale začalo vrtat hlavou a přemýšlel jsem o výhodách a nevýhodách a výhody rozhodně vyhrály. Samotná zástěra je opravdu úlet, ale v kombinaci s mým ostatním oblečením je fakt super. O mých pohnutkách k sestavě do deště je to na delší povídání, takže o tom napíšu samostatný článek.

Zástěru jsem nekupoval. Jednou jsem se takhle bavil se známou, že ji sháním, a ona, že používají nějaké zástěry v práci, a že mi jednu přinese. No a byla to přesně taková, jakou jsem sháněl, jen jsem si ji podle svého zvyku doupravil.


FLEESOVÉ RUKAVICE

Ty mám od minulé zimy, jsou hodně příjemné a sedí mi skvěle na ruce. Zatím jsem je měl na sobě při minimální teplotě asi při pěti stupních pod nulou a byly super.

Zjistil jsem, že mi jdou strčit do výše popsaných kožených rukavic, takže v případě větší zimy nebo do mokrého sněhu je můžu použít v kombinaci s těmi koženými.


ČEPICE

O té jen pár slov. Na spaní v zimě jsem zatím na hlavě nic lepšího neměl. Je příjemná a měkoučká, hřeje, ale ne moc, nikde netlačí. No však už jsem ji i rukavice chválil TADY. Pokud by i přes den byla hodně velká zima, samozřejmě nebudu blázen a vyměním klobouk za čepici. Po ránu, když vylezu ze spacáku, tak ji taky hned nesundávám a užívám si její příjemné teplo.


TENKÝ SVETR

Na konec podzimu, většinu zimy a brzké jaro mi stačí tenký vojenský svetr AČR, myslím, že je to vzor 85. Mám ho už minimálně deset let. Je to totální umělina, není na něm nic zvláštního. Ale zatím jsem vůbec neuvažoval, že bych ho něčím nahradil, vyhovuje mi tak, jak je.

nebo TLUSTÝ SVETR

Když opravdu přituhuje, sáhnu po mém oblíbeném svetru, který mi pletla maminka snad už víc jak před čtvrt stoletím. Je z pravé vlny a podle toho taky kouše. Ale mám pod ním vždycky košili, tak to ani nevnímám, hlavně, že je mi teplo. Mám ho rád, už měl několikrát při čistkách skříně namále, ale vždycky jsem ho zachránil.


PÉŘOVÁ BUNDA

Původně jsem si na jaře koupil jen vestu, že mi bude stačit. Byla taky lehčí a při sbalení menší. Ale bohužel nebo bohudík mi byla trošku těsnější. Prodal jsem ji kamarádovi a objednal si tuhle bundu. Bunda je fakt super. Popisuju ji tady v NOVINKÁCH, na titulní fotce je to ten vínový balíček.


VĚCI NA SPANÍ V ZIMĚ

TERMOPRÁDLO

Nejsem příznivec spaní na ostro. To jste se ostatně mohli dočíst v článku FÁMY IV. Tohle termoprádlo už mám spoustu let. Občas uvažuju, že si pořídím nové, třeba z Merina, ale zatím mi ta syntetika vyhovuje a v nejbližší době ji měnit nebudu. Možná ale zase dám námět Ježíškovi, pokud mě nenapadne nic jiného :-).

Termoprádlo používám nejen na spaní, ale i jako záložní oblečení či další vrstvu, když i přes den opravdu přituhne.


JIŽ ZMÍNĚNÁ ČEPICE

Hlava jediná by měla zůstat přes noc mimo spacák. A právě přes hlavu je největší únik tepla. Takže na hlavě by mělo něco být, tedy čepice. Spacák má samozřejmě i stahovací kapuci, ale nevyhovuje mi to. Kdysi jsem zkoušel při běžných teplotách pod nulou kapuci zatáhnout, ale v noci jsem se trochu vrtěl a probudil se obličejem dovnitř kapuce a hledal „východ“ ven. Takže kapuci od té doby nechávám pod hlavou jako polštář.

Výjimkou je extrémní mráz, to jsem si nechal čepici a na ni navíc navlékl tu kapuci a bylo mi jedno, že se můžu probudit obráceně. Naštěstí se tak nestalo.


TLUSTÉ PONOŽKY

Ty jsem popisoval hned jako třetí věc v úvodu tohoto článku. Na spaní mám v podstatě ty samé ponožky jako na denní nošení, ale tyhle jsou jiný pár – tyhle jsou záložní. Preferuju věci, které mají alespoň dvě využití. A ponožky, stejně tak jako výše uvedené termoprádlo, slouží právě dvěma účelům, k tomu svému a jako záloha oblečení v případě nějaké nehody, třeba při pádu do vody a podobně.


No a to je všechno. Snad vás to inspirovalo k tomu, abyste se zamysleli nad vlastní zimní výbavou a třeba mi do komentářů napsali své tipy na oblečení.

A o mém celkovém pohledu či „návodu“ na samotné kempování v zimě se dočtete už přespříští týden, příští týden totiž uvedu moje tipy a triky v zimě venku.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.8 5 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře