OhňostrůjciPraktické hračkyVlastní nápady

Vodotěsná krabička na sirky


Moje hliníková krabička na sirky už pomalu dosluhovala. Od dětí jsem dostal tuhle krásnou ocelovou, teda byla i s bombónama 🙂 . Děti byly na výletě v Technickém muzeu v Praze a tam krabičky s bombóny prodávají jako suvenýry.

Krabička má ideální velikost i tvar a sirky se do ní vejdou perfektně a ona se zase skvěle vejde do kapsy na rámu batohu, jak píšu TADY (je to ta kapsa Chicco). Rozhodl jsem se krabičku udělat jako vodotěsnou, tedy ve smyslu, že se do ní nedostane běžná vlhkost a třeba ani déšť. Nepředpokládám, že bych se s ní koupal.

Jak jsem tedy postupoval v úpravě?


POUŽITÉ MATERIÁLY a NÁSTROJ

  • již zmíněná plechová krabička
  • chemoprén
  • duše o trochu delší než je obvod krabičky
  • nůžky

No a to je všechno 🙂


POSTUP

Nejdřív jsem od duše odstřihl proužek asi centimetr široký. Ten malý kousek ve finále použiju jako zajištění krabičky proti otevření.


Potom jsem zbytek duše podélně rozstřihl v ohybech. Ta vlnka na krajích je důležitou součástí myšlenky těsnění, jak bude vidět na následující fotce.


Duši jsem podélně rozpůlil, tedy z jedné strany sestřihl tak, aby zhruba seděla na dně. Na dně nemusí sedět všude přesně, to není důležité, někde může být i užší. Důležité je, aby byl horní okraj krabičky přesně kopírován právě tím rádiusem, ohybem chcete-li, od rozstřižené duše. Také jsem duši zkrátil na vnitřní obvod krabičky. Opět je nejdůležitější přesnost pouze v horní části, kde je ohyb.


Trabant je sice super, ale do lesa se mi moc nehodí. Takže jsem krabičku hodil na chvíli do kamen, aby se opálila barva. Může to trvat tak minutu, dvě.


Potom jsem krabičku kleštěmi vyndal, strčil pod vodu a  vychlazenou vydrbal hrubou stranou houbičky na nádobí. Nakonec jsem dal krabičku uschnout na kamna. Trabant teď vypadá trochu jako off-road nebo SUVéčko 🙂 .


Lepidlem jsem v tenké vrstvě napatlal jak vnitřní boční stěny krabičky, tak duši a nechal chvíli zavadnout.


Potom jsem duši stočil do kruhu a opatrně vložil do krabičky. Tady je krásně vidět, jaký je přesah konců duše navzájem, když ještě není napěchovaná úplně v rozích krabičky.


Pečlivě jsem si srovnal jeden konec duše a začal od něj pořádně duši přimačkávat ke stěně krabičky po celém obvodu, až jsem došel ke druhému konci. Tam jsem si dal opět pozor, aby byly konce na dotek a výškově zároveň. Těsnění je hotové.

Nyní mám utěsněný nejen prostor mezi víčkem a krabičkou, ale i v oblasti pantů. Zabil jsem dvě mouchy jednou ranou a to mě baví 🙂 .


První ustřižený konec duše jsem po stranách zarovnal, navlékl na krabičku a je hotovo 🙂 . Teda skoro hotovo.


NÁPLŇ KRABIČKY

  • sirky
  • podpalovače – o těch píšu ve svém úplně prvním příspěvku TADY


Podpalovače jsem rozstřihl na půl (použiju jen čtyři půlky, takže ze zákona matematiky logicky stačí dvě původní kolečka 🙂 ).

Z krabičky jsem odstřihl a použil jen škrtátka.

Připravil jsem si oboustranku na přilepení škrtátek k víčku.


Podpalovače jsem záměrně nechal z jedné strany kulaté, nevystřihoval jsem z nich obdélníky. Pokud by totiž podpalovače kopírovaly prostor krabičky, šly by blbě vyndávat. Sirky jsem narovnal do mezery u pantů a zbytek jich dám na podpalovače. Ty mohou být zarovnané, protože je nepoužívám příliš často, spíš skoro vůbec. Do krabičky se vejde tolik sirek jako bylo v té originál papírové.

Škrtátka jsem přilepil k víčku oboustrankou, jak jsem psal výše.


FINÁLNÍ ÚPRAVA

Z krabičky jsem zase všechno vyndal.

Vzal jsem si svou oblíbenou pastu ze lněného oleje a včelího vosku a celou krabičku (až na škrtátka) pastou napatlal, pořádně prsty promnul všechny záhyby a růžky a přebytky papírovou utěrkou setřel. Krabička získala takový hezky sametový lesk.

Když jsem se nabažil vůně pasty a lesku prázdné krabičky, zase jsem do ní všechno narovnal a zadělal gumovou přezkou.


Z krabičky mám radost a už jsem ji použil na víkendové nocovačce. Fejsbůkáři si jí mohli všimnout už TADY, pro ostatní dodám odkaz už snad brzo, vydržte. Krabička je trochu užší a vyšší než ta původní a více mi ten tvar vyhovuje. Hlavně je bytelnější a působí víc retro, což já moc rád.

Co vy, nosíte sirky? V čem je máte? Pochlubte se 😉


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře