KuchyňVlastní nápady

Jídelní souprava


Pro někoho to bude zbytečně moc krámů, ale nejsem ani survivalista ani minimalista, takže se nijak neomezuju.


Za ty roky, co chodím tábořit, jsem si vybudoval jídelní soupravu, která mi vyhovuje a byl jsem s ní zatím schopný vždy uvařit a kulturně sníst vše, co jsem si vymyslel.

Tyhle věci nosím s sebou v podstatě pořád, i když je pokaždé nepotřebuju. Pravda, je to leckdy jen závaží navíc, ale na druhou stranu nejsem ničím omezený, když mě momentálně napadne něco ukuchtit.

O většině těch věcí jsem už v minulosti psal, takže tu bude víceméně jen krátký popis a odkazy na starší články, případně zde vypíchnu mnou provedené úpravy.

Pro detailisty vždy nakonec uvádím hmotnost.


ZEBRA 12

Je to má hlavní součást výbavy. Nerezová nádoba o objemu cca 1,4 litru.

Úpravy: Vyrobil jsem na ní klipsy z nerezového drátu místo původních plastových. Dále jsem sbrousil dvě protilehlé strany vnitřní nádobky. A nakonec udělal sklopné ucho pro lepší sundávání pokličky.

Hmotnost: 559g


LÁHEV NA VODU

Druhá nejpoužívanější věc je litrová nerezová láhev na vodu. Má široké hrdlo, takže jde snadno vymýt i štětkou na nádobí nebo houbičkou.

Úpravy: Pouze jsem vyhodil původní plastové spojení víčka a lahve, lezlo mi na nervy. Pak jsem časem musel vyrobit i nové těsnění ze silikonu, původní totiž už moc netěsnilo.

Hmotnost: 207g


FILTR SAWYER MINI

Filtr mám opravdu jen pro jistotu. Mockrát do roka ho nepoužiju, ale třeba tady jsem ho při používání nafotil. Většinou nabíráme vodu v poslední hospodě nebo u studánek. Ale jak je větší a větší sucho, už jsem viděl i několik studánek vyschlých, takže přijdou na řadu i potoky a filtr se bude hodit.

Zato hadičku od filtru využívám často. Je perfektní na povzbuzení skomírajícího ohně ve dřívkáči i v klasickém ohništi. Perfektně usměrní dech a navíc jsem dál od dýmu, takže mi tolik neslzí oči.

Hmotnost: filtr+flaška+hadička 70g


HRNEK

Další nerezovou součástí výbavy je půllitrový hrnek. Původně jsem měl hrnek menší, ale zjistil jsem, že to je pro mě málo.

Úpravy: uřízl jsem ucho, vyznačil rysky po 1dcl a obalil kozinkou

Hmotnost: 117g


PÁNEV I TALÍŘ

Je to jedna věc, co plní oba účely – pánev i talíř. Tentokrát není z nerezu, ale z titanu. Průměr má 20cm a hloubku 2cm.

Hmotnost: 99g


SPORÁK

Opět se vracím k nerezové sérii. Je to mnou vymyšlený skládací dřívkáč. Na dřívkáči není sice obecně moc co vymýšlet, ale je velikostí a tvarem takový, jaký mi vyhovuje. Dále je rozmístěním otvorů a různých vychytávek přesně podle toho, jak jsem si ho vymyslel.

Hmotnost: 317g


NŮŽ, LŽÍCE A LŽIČKA

Nůž na vaření bohatě postačí zavírací. Vhodná čepel nože kuchaře je podle mě tenká, 8 až 9cm dlouhá, s plochým výbrusem a ideálně nerezová. To vše splňuje můj Bestech Lion.

Lžíci a lžičku mám po babičce nerezové, které mi velikostí (jsou hlubší než současné) naprosto vyhovují. Vyrobil jsem si i dřevěnou, ale to jen spíš jako test, jestli to dokážu. Tu nosím jen občas.

Hmotnost: 174g


ŠPACHTLE

Špachtle je podle mě daleko praktičtější na míchání čehokoliv při smažení na pánvi než lžíce nebo klacek. I na obracení masa je super. Rozhodně maso nedoporučuju obracet napíchnutím na nůž nebo na klacek. Nůž se tím ničí a probodnutím vyteče z masa šťáva a je pak suché.

Špachtli jsem si vyřezal u ohýnku z březového dřeva.

Hmotnost: 15g


PRKÝNKO

Mám chvílemi nutkání si vyrobit dřevěné, ale zatím se mi jako nejpraktičtější osvědčilo tenké ohebné plastové. Nepraskne, nepředává pachy, je omyvatelné. Velikost má A5 (je to rozpůlená A4 – druhou půlku má syn).

Hmotnost: 100g


OLEJNIČKA

Opět nerez. Je to původně likérka, ale tvrdý alkohol s sebou příliš často neberu, tak slouží jako skladná olejnička. Smažím na klasickém rostlinném oleji, ten moderní olivový mi nějak moc nezachutnal, i když olivy mám moc rád.

Hmotnost: včetně oleje 190g


KOŘENKY

Někteří si opečou nebo usmaží maso (alespoň na YT to tak vypadá) a nekoření ho ani nesolí – já bych si ho ale fakt nevychutnal. Takže s sebou mám minimálně pepř a sůl, ale spíše všechny kořenky – dříve plastové, ale nyní radši v retro stylu.

Hmotnost: 65g včetně koření – ty plastové


PS: v létě 2019 jsem přidal i SADU NA KAFE a po roce ji modernizoval.

Hmotnost: 200g včetně kafe, cukru a smetany


Celková hmotnost je bratru 1913g. Když naberu „plnou“ vody, tak jsem včetně obalů asi na třech kilech.

Hmmm, to není zrovna málo, ale to mi fakt nevadí.

Složená souprava.

NA ZÁVĚR PÁR FOTEK VYUŽITÍ SOUPRAVY:

 


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře