Nouzové situaceOrientace

Moje bushcraft appky


I když si hraju na zálesáka, jsem moderní člověk a tak se nebráním užitečným moderním technologiím. Mobil mám stále u sebe a GPS signál je v podstatě všude. Signál pro volání a SMS a data jsou téměř všude. V mobilu mám data i GPS neustále zapnuté, takže aplikace můžu využívat naplno.

Takže tohle jsou aplikace, které v mobilu používám z pohledu zálesáctví, čundrování, bushcraftu, prostě pobytu v přírodě. Jsou zhruba seřazené tak jak často je při delším pobytu venku využívám:


Mapy.cz

To je velmi užitečná aplikace, která plně nahradí papírovou mapu a kompas a umí i něco navíc. Umí vám ukázat, kde právě jste a za jak dlouho někde asi budete po vámi předem nadefinované trase.

Ukáže vám i linky autobusů a vlaků na zastávkách, základní informace a fotografie některých míst a mnoho dalšího.


IDOS

Integrovaný dopravní systém. Všechny jízdní řády na jednom místě. Chcete se dostat na nějaké místo veřejným dopravním prostředkem? Chcete vědět, kdy vám jede vlak nebo autobus? Kdy budete doma? Proč vlak ještě nejede a kdy asi přijede? Na všechny tyhle otázky vám odpoví.


WhatsApp Messenger

Alternativa k SMSkám. Jelikož já nemusím příliš řešit spotřebu dat, ale zbytek rodiny řeší spotřebu kreditu, používáme ke komunikaci převážně WhatsApp. Nevýhoda je, že nejste úplně on-line, musíte mobil občas „probudit“ a kouknout se, jestli nepřišla zpráva. Důležité věci řešíme tak, že mě rodina normálně prozvoní a já zavolám zpět.


Yr

Norská aplikace určená k předpovědi počasí. Podle mě jedna z nejpřesnějších. Při zapnutí vám nahlásí aktuální počasí a předpovědi pro místo, kde právě jste. Nebo si můžete zvolit město, ve kterém vás budoucí vývoj počasí zajímá.


SkySafari

Koukáte rádi na hvězdy a nevíte, jak se konkrétní souhvězdí jmenuje? Pak vám hodně pomůže tahle aplikace. Stačí kliknout na kompas a ona vám ukáže hvězdnou oblohu s popisky a obrázky souhvězdí právě tam, kam mobil namíříte.


Sun Locator

Občas pro focení potřebuju vědět, kde a kdy vychází Slunce nebo Měsíc. Abych například věděl, na které straně kopce můžu předem hledat místo pro kompozici a nejlepší záběr západu Slunce. Také zjistím, v kolik hodin mám být na daném místě, abych stihl například „zlatou hodinku“ a podobně.

Dá se využít i na to, kam si máte lehnout, aby vás ráno vzbudilo nebo naopak nevzbudilo Sluníčko.


Záchranka

Tak tuhle aplikaci doufám nebudu nikdy potřebovat. Umí nejen zavolat lékařskou pomoc, ale i odeslat vaše GPS souřadnice, aby vás lépe našli. Také obsahuje spoustu návodů, co dělat při konkrétních zraněních a problémech.

PS: bohužel jsem ji potřeboval na podzim 2022, když jsem si sekerou usekl doma palec levé ruky.


A tohle už nejsou appky, ale základní výbava každého chytrého telefonu:


Volání

Tomu rozumí asi každý. Nedůležité věci nebo to, co „nehoří“ řeším přes zprávy a to důležité prostě zavolám.


Hudba

Občas jedu dlouhou dobu sám na výpravu vlakem a je třeba ještě nebo už tma a tak není na co koukat. Tak prostě do pecek pustím hudbu, zavřu oči a relaxuju.


Fotoaparát

Na vážnější focení ho nepoužívám, zase tak dobrý telefon nemám a nechci mít. Na opravdové fotky mám zrcadlovku.

Primárně foťák v mobilu využívám pro uložení obrazové informace u které by byl slovní popis zdlouhavý nebo složitý. Nebo v případě, že chci fotku někomu okamžitě poslat – třeba nedávno: Druhé půlce výpravy, která se trmácela sněhem a v mlze jsem poslal krásnou fotku, jak sedíme v teple u piva.

Důležitou vlastností foťáku je i selfie. Nesmějte se. Vysvětlím. Spadne vám něco do oka a nemáte zrcátko, můžete použít právě selfie. Nastavíte si přední kameru, samospoušť a můžete koulet očima, kam chcete a na fotce vidíte i to, co byste v zrcátku neviděli, protože musíte koukat do zrcátka a ne jinam.

V nouzi se jako osvětlení dá použít i přisvěcovací LED dioda fotoaparátu, když nic jiného nemám. Vlastně dokonce i probuzený displej celkem slušně svítí.


Poznámky

Do poznámek si píšu informace a nápady, které bych později zapomněl – jsem totiž hlava děravá.


Kalendář

A pokud dokonce potřebuju upozornit na to, že tehdy a tehdy něco bude nebo já mám udělat, je tohle můj nejlepší přítel.


Předpokládám, že jste taky moderní lidi, co si jen hrají na zálesáky.

Jaké Appky používáte vy? Máte chytré hodinky? Ale zvládáte i pobyt v přírodě bez vymožeností moderní doby?


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 2 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře