Světlo

Nová čelovka


Jelikož mi moje úžasná čelovka Petzl Tikka XP zhruba po deseti letech v podstatě každodenního používání pomalu dosluhuje, tak jsem se rozhodl koupit novou.


Teda funguje stále dobře, ale horní ovládací tlačítko je už vymačkané a po stranách jsou vidět škvíry, takže přestává být vodotěsná. Nechci riskovat, že mi někde v dešti nebo chumelenici klekne. Guma kolem hlavy už je navíc skoro nepružná, takže mi čelovka pozvolna sjíždí z čela na nos. No a v poslední řadě jsem ji uštědřil další ránu, kdy praskl její kryt ještě na jednom místě. Kryt jsem znovu slepil vteřiňákem, takže je to jen kosmetická vada.


Tikka bude doma sloužit i nadále, ale ven už ji tahat nebudu. Jsem s ní natolik spokojený, že jsem si chtěl koupit tu samou, bohužel už se nevyrábí a tak jsem koukal po jiné, ale podobné.


Petzl přišel s jejím nástupcem a tím je Petzl Actik. Actik má myslím o dva režimy méně – boost (maximální intenzita bílého světla) a bílý stroboskop. Ani jeden z těchto režimů jsem nikdy nevyužíval, takže mi jejich zrušení nevadí. Dál je trošku jiné ovládání a světlo postupně ztrácí intenzitu místo systému, jaký byl u Tikky. Tikka svítila stále stejně silně a pak třikrát blikla a za chvíli přepnula do nižšího režimu a, pokud zablikala i v tom nejnižším, tak po chvilce byla tma. Tuhle změnu také zatím vidím pozitivně.


Actik má dvě zajímavé vychytávky. Má reflexní nápisy na gumovém pásku kolem hlavy a integrovanou píšťalku v přezce vzadu na hlavě. Takže se bude snadněji hledat, když někam zapadne vypnutá do trávy a já se budu snadněji hledat, když se ztratím a budu pískat, hahaha. Dále jako pozitivní vidím to, že zůstali u konceptu vrácení se do základního nastavení a v dané barvě při vypnutí a opětovném zapnutí. Tedy mám nastavenou červenou, zhasnu a, když po čase opět rozsvítím, tak mám stále červenou. Když mám nastavenou bílou vyšší intenzity, po zhasnutí a zapnutí mám bílou nejnižší intenzity.


Výrobce si natolik věří, že na čelovku dává pětiletou záruku. Což se ani nedivím se zkušeností s předchozím modelem Tikka XP.


Jediná nevýhoda Actiku je, že si musíte zvolit režim světla hned na začátku. Po delší době svícení totiž při požadované změně režimu musíte čelovku vypnout a znovu zapnout a zvolit hned nový režim. Nebo tam je fígl, na který jsem nepřišel a asi špatně četl návod.


Obal (plastovou krabičku) jsem si nechal ten samý, protože se i tahle čelovka do něj naskládá tak akorát, menší už prostě asi nenajdu. Obal je dost odolný a pro všechny případy i vodotěsný. V nouzi se dá použít jako hrnek, když by ho někdo z kamarádů zapomněl doma.


A JEŠTĚ PÁR FOTEK:


Každopádně mi Actik už teď po několika použitích dělá radost a doufám, že bude sloužit stejně dobře a dlouho jako Tikka.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře