KPZ a EDCNouzové situacePraktické hračkyVychytávky

Táborová KPZ


KPZ je sice doslova krabička poslední záchrany. Z pohledu pana Jaroslava Foglara, který ji stvořil, to však byla malá krabička pro aktivní kluky, kteří spoustu potřebných drobností tahali nejdřív po kapsách a obsah krabičky KPZ byl v podstatě souborem těch nejvíce používaných věcí pro jejich pouliční zábavu. V mém případě to bude něco podobného.

Jelikož člověk, tedy i já, je tvor zapomnětlivý, rozhodl jsem se, že si i já udělám takovou KPZ. Ale ne normální KPZ, ale konkrétně KPZ do přístřešku. Nejenom pro zapomnětlivost, ale i proto, že jsem líný tahat některé věci stále tam a zpět, zvlášť, když je jinde nepoužívám, se mi zdá KPZ jako ideální řešení. Takže budu mít na místě vše, co mohu kdykoliv použít, když se rozhodnu.

Moje KPZ bude obsahovat věci, které si risknu ponechat na místě. Risk bude spočívat v tom, že se věcem vlivem povětrnosti nic nestane a taky, bohužel, že mě nebude tolik bolet ztráta, když je někdo ukradne. KPZ s největší pravděpodobností někam blízko přístřešku schovám a nebudu ji nechávat přímo v něm na posteli, tedy na očích. Kam a jak ji schovám, ještě musím vymyslet.

Takže, z čeho se má KPZ skládá:


OBAL

Tradičně je obalem KPZ kovová krabička. V mém případě tomu nebude jinak. Vlastně můj úplně první impulz k tvorbě téhle táborové KPZ byl ten, že jsem dostal od kamarádky Ivči armádní ocelovou bedýnku na náboje. Tuhle bedýnku jsem původně chtěl předělat na kamínka.

Po delším zvažování jsem si ale uvědomil, že bych ta kamínka tvořil jen pro to, abych je vytvořil a ne pro to, abych je posléze využíval. Takzvaný hot-tent (neboli kamínky vytápěné teepee) budovat nechci, takže jsem od záměru výroby kamínek ustoupil. Místo toho vzešla myšlenka využít právě tenhle odolný a vodotěsný obal pro účely KPZ.


OBSAH

Nevím, jestli má cenu tady vypisovat důvody, proč to a to je a není součástí mé KPZ. Ale asi pár slov ke každé položce napíšu. Místa je v bedýnce zatím dost, takže se určitě objeví ještě další a další věci, co budu chtít na tábořišti nechávat. Tohle je jen začátek …

Takže, co tam teď mám:

LAMPIČKA

Píšu o ní podrobně TADY, pokud si chce někdo počíst. Zjistil jsem, že si na ni doma při balení poslední dobou ani nevzpomenu a pak mi v přístřešku chybí, prostě to bez ní není ono.


SIRKY

Standardně nosím sirky v kapsičce batohu v kovové KRABIČCE. Doma se mi je po spotřebování doplňovat nechce a tady tím krásně strávím nějaký čas. Navíc je to taková jistota, i když se mi tedy ještě nestalo, že bych u sebe neměl žádného ohňostrůjce.


TOALEŤÁK

Tak tady mi dá jistě každý za pravdu, že toaleťáku není nikdy dost.


SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA PRO MYŠKY

Poslední půlrok s sebou vždycky beru malou krabičku se semínky pro „majitelky“ mého přístřešku, já tam jsem vždy jen víkendovým hostem. Takže si je předcházím. Nyní budu mít zásobu na delší dobu po ruce, abych na to nemusel stále myslet. Občas totiž zapomenu semínka vzít a tak jim tam nechám aspoň opečenou kůrku chleba. 


DVA DRUHY PROVÁZKŮ A DRÁT

Sice v batohu mám neustále jeden provázek a padákovku, ale tohle bude taková železná zásoba, kdybych ho potřeboval třeba víc. Vyrobil jsem si na něj takový NAVIJÁK (špulku). Drát v batohu nenosím, ale při táboření nebo tvoření se občas hodí.


UZLOVAČKA

Tenhle trénovací kus provazu jsem už několikrát zapomněl doma a to vždycky zrovna ten den, kdy jsem měl dost času a náladu si trénovat uzly. Už se mi to tedy nestane a já si budu moct hrát, kdy budu chtít. O uzlovačce jsem už taky PSAL.


PRKÝNKO

Než jsem si vyrobil svoje dřevěné kulaté PRKÝNKO, nosil jsem do lesa plastové. To jsem ale jednou v zimě zlomil napůl a proto ho i odložil. Teď se mi doma půlky válí a jsou k ničemu. V přístřešku se občas hodí druhá odkládací plocha a tou by mohlo být jedno tohle prkýnko. Zmenšil jsem tedy jednu půlku na velikost boční stěny bedny, takže nezabírá žádné místo.


VERZATILKA, ŠMIRGLY, VČELÍ VOSK A KONZERVAČNÍ PASTA

Tyhle věci mám speciálně na vyřezávání v přístřešku. Doma na to moc čas nemám, kdybych chtěl doma přeci jen vyřezávat, tyhle věci není problém tam najít. Co je konzervační pasta se dočtete TADY.


IGELIŤÁKY A ODPADKOVÝ PYTEL

Tyhle věci už jsem párkrát potřeboval a taky už párkrát neměl s sebou. Igeliťáky používám stále – nosím v nich domů očouzené nádobí a to opakovaně, ale občas se pytlík roztrhne a je potřeba ho nahradit novým a občas ten nový zůstane prostě doma. Odpadků já osobně obvykle moc nemám, ale sem tam cestou v lese nebo u polňačky či hlavní silnice na nějaké narazím a chci je odnést do popelnice, až půjdu ráno po nocovačce domů. Takže obětuju svůj pytel, co mám v batohu a pak si ho zapomenu doplnit – takhle to udělám hned v táboře.


SILIKAGEL

Tahle věcička by myslím měla být součástí každé dlouhodobé rezervy, tedy i mé KPZ. Že nevíte, co to je? Je to pytlík s malými kuličkami oxidu křemičitého. Tahle látka má velkou schopnost vytahovat ze vzduchu vodu a tím udržovat věci v nádobě suché. Dává se v obchodech do krabic s botami, do víček krabiček pro šumivé tablety, do krabic s elektronikou, která putuje přes moře a podobně. Silikagel je netoxický, nehořlavý a chemicky vysoce inertní. Výhoda je, že se silikagel nechá vysušit třeba v troubě při 120 – 150°C a můžete ho opět použít.


CUKR a ČAJ

V létě piju většinou jen vodu, ale občas dostanu chuť si udělat čaj, když jsem v táboře třeba už brzo odpoledne. No, chuť sice mám, ale nikdy nemám s sebou čaj. Tyhle dvě věci se v KPZce nezkazí, takže si je tam nechám pro strýčka příhodu.


NÁDOBA NA PEČENÍ BANNOCKU, ČAJOVÉ SVÍČKY, BŘEZOVÁ KŮRA, SMOLNIČKA, OLEJ, …

Prostě kraviny, co použiju jen občas nebo možná taky vůbec nikdy. Třeba BANNOCK jsem pekl jen párkrát.


DALŠÍ VĚCI MIMO KPZ

Možná budu mít i další (větší) věci, které budu chtít na místě přístřešku nechávat, ale nevejdou se do KPZ. O které se jedná? Jsou to:

MOKA KONVIČKA

Tuhle HRAČKU jsem dostal od šváry Bódi a švagrové Jany. Díky moc. Doma ji občas využiju, ale na sporáku to nějak není ono. V lese na ohýnku bych si z toho mohl udělat takový pěkný ranní rituál.


LITINOVÁ PÁNEV S LITINOVOU POKLICÍ

Tohle je zase dárek od kamaráda z práce Petra, taky moc děkuju. Už se moc těším, až pánev vyzkouším na něčem, co je dobré péct z víc stran a ne jen zespoda. Bude to taková trouba. Už jsem několikrát jako troubu použil svou ZEBRU, ale jen na menší věci.


MALÁ SMALTOVANÁ PÁNEV

Jak jistě všichni víte, v drtivé většině návštěv v přístřešku peču buřty. Ale občas mám nutkání něco ugrilovat. Jeden gril už jsem tam kdysi měl, ale někdo mi ho ukradl. Pak jsem zkusil vyrobit jeden skládací, ale to je spíš cestovní gril, je fakt  malinký. Nedávno se mi před očima náhodou objevil nový, v podstatě už hotový gril. Když jsem šel totiž po naší dílně v práci, za velkými elektrickými nůžkami ležel odstřižek děrovaného dvoumilimetrového plechu. Velikost má úplně ideální, nemusím nic upravovat. Není to sice nerez (který je nejlepší), ale to mi fakt nevadí a těch pár grilovaček určitě v pohodě zvládne. Ještě musím vymyslet umístění grilu nad ohněm – nožičky nebo uchycení za zadní zástěnu proti větru nebo pověšení, no uvidíme, co mě napadne.


GRIL

Pánvička na mě vykoukla na bleších trzích v nedaleké vesnici. Byla za pár korun, tak jsem ji na zkoušku koupil. Tenhle prcek je velký zhruba jako moje TITANKA. Výhoda téhle smaltované je, že má dlouhé držadlo, ale pro pěší cestování je zase nevýhoda její hmotnost. Na smaltu už jsem strašně let nic nedělal, tak jsem zvědavý, až ji otestuju.

Jak je vidět, ostatní věci mimo KPZ jsou hlavně zaměřené na gurmánství. Chtěl bych v lese víc vařit, ale znám se, jsem dost líný člověk, jak jsem psal na začátku. No, možná se k tomu vyššímu levelu kuchtění jednou dokopu, ale to ještě uvidím do budoucna.


Nejvíc přemýšlím nad venkovní vlhkostí a nad tím, jak ji nejlíp zabránit, aby působila korozivně na tu moji bedýnku. Jestli máte nějaký tip, tak ho prosím napište do komentářů. Budu si vážit každého názoru a rady. Předpokládám, že budu bedýnku mělce zakopávat do země, ale nebráním se ani jiným řešením …

Díky moc za tipy.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.6 11 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Dany
Dany
2 roků od zveřejnění

Ahoj. Bedýnka je v podstatě nesmrtelná, jelikož má na sobě tak 2 milimetry barvy. Hlavně dávnej bacha na oděrky do kovu ty pak pěkně chytaj rez. Mám stejnou bednu na zpěvníky a zatim se koupala jednom jednou ale drží pořád. Déšť, rosa, potok nemá problém takže pokuď jí zahrabeš do hlíny bez šutrů tak se jí… Číst vice »

dav
dav
2 roků od zveřejnění

Ahoj, zkušenost získaná z geocachingu – tahle bedýnka není vodotěsná (nebo tam možná vlhkost kondenzuje, nebo jí možná někdo blbězavřel), ale notýsek v ní byl vždy dost mokrý, nemluvě o ostatních věcech. Takže aspoň potraviny bych dal do zvláštní piksly, čaj může plesnivět a cukr …, no však víš 🙂 Dík za hezký článek!

Trixi vulgo ModriClowne
Trixi vulgo ModriClowne
5 měsíců od zveřejnění

… těžko říct co na antikoro úpravu, možná nějaká vazelína (lehce potřít a hadříkem otřít…)

to by nemělo být příliš toxické
každopádně bych se pokusil udělat v zemi nějakou výdřevu – takovou krabici pro krabici … pokud do ní vložíme BPZ (při daných rozměrech bedýnka poslední záchrany) mělo by to mít větší antikoro dopad;)