Moje výrobkySvětlo

Hoří řepkový olej?


No, uvidíme …

Chtěl jsem si zkusit vyrobit alternativu ke klasické petrolejce. Takovou, abych si tu romantiku plamene mohl nosit i na delší vandry a netahal s sebou tu velkou klasiku.


Lampička je vyrobená z věcí, co má většina lidí doma. Není to můj nápad, poslal mi na něj odkaz jeden youtuber Břéťa – kluk jako my, co chodí rád do lesa. Jen je malinko jiný ročník. Koukněte se … Bretus 55. Břéťo moc díky.

Co je potřeba?

PALIVO

Pro exteriér můžeme použít rostlinný olej nebo petrolej (komu by to doma smrdělo), pro interiér je vhodný lampový olej nebo aromaolej. Já jsem zkusil řepkový olej, protože lampičku chci zkusit používat jenom venku a vůně fritování mi navíc nevadí. A navíc je nejlevnější.


KORKOVÁ PLACKA

Použil jsem kousek starého tlustšího prostírání, které jsem prozřetelně po zlomení kdysi nevyhodil.


KNOT

Provázek nebo jakákoliv rostlinná vlákna – konopí, len, kopřiva a z nich umotat provázek. Možná i sisal, kokos, ale to jsem nezkoušel, nemám to doma.


SKLENIČKA

Na cesty je bezpodmínečná sklenička s těsným uzávěrem. Sklenička musí být buď válcového tvaru nebo se směrem dolů může mírně rozšiřovat, nikdy naopak. Nejlepší je najít skleničku i bez zúženého hrdla, aby se vám korek dobře dával dovnitř a nezlomili jste ho – plovák je totiž dobré mít co největší.


A nakonec vypsaná „cvakací“

PROPISKA


Potřebné věci k výrobě.

A JAK JSEM POSTUPOVAL PŘI VÝROBĚ?

Z propisky jsem použil jen pružinku (proto ta cvakací propiska). Z korku jsem vyřízl kolečko. kolečko musí jít do skleničky volně a nikde nezadrhávat. Dál jsem udělal uprostřed kolečka dírku tak velkou, aby v ní držela pružinka. Provázek najděte nebo vyrobte tak tlustý, aby ho pružina udržela, ale nesmí ho škrtit, jinak by olej špatně vzlínal. Pokud je provázek tenký, dá se rozmotat a přidat vlákno z dalšího kusu a naopak. Nepoužil jsem provázku celou délku, ale zkrátil jsem ho asi na 10 centimetrů. Ze skleničky jsem sundal polep, aby bylo vidět dovnitř.

Díly jsou vyrobené, teď už jen sestavit.

Nejlepší je do skleničky nejdřív položit plovák s knotem a teprve potom zalít palivem, aby se nasákl knot i nahoře. Ještě před zapálením jsem zkontroloval těsnost – super, nikde to neteče.

Takže teď znovu rozdělat a zkusit zapálit – jestli je tedy ten náš olej vůbec zapálitelný sirkou.

Jo, hoří, sláva. A mám hotovo, nebo …?

Hotovo . . . . . NEBO JEŠTĚ NE ?

Ne, já si lampičku ještě vytuním a vyšperkuju.

Přípravu drátkování mám v půlce, zbývá udělat druhou a můžu začít drátkovat.

Provázek jsem vyměnil za knot 3,2 milimetru v průměru a „pružinku“ udělal s větším průměrem z vázacího drátu – vyšší výkon bude hned znát.
Obrousil jsem víčko a skleničku odrátkoval. Nakonec jsem přidělal řetízek a na něj háček na víčko. Teď jsem s výsledkem spokojený. Výsledek ostatně vidíte na titulní fotce.

Co vy, líbí se vám? Zkuste ji taky doma vyrobit.

Edit 2020: výměna knotu a držáku knotu, už funguje na 100% – koukni se na NOVINKY.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 9 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Petr
Petr
5 roků od zveřejnění

Pěkná práce 🙂

Bretus 55
Bretus 55
2 měsíců od zveřejnění

Díky Bošku za zmínku. Ať nám to svítí a hřeje.🔥👌