Praktické hračky

Kde sehnat useň na pokusy


Častokrát jsem si říkal, že bych si chtěl něco udělat z kůže, tedy správně z usně. Ona totiž kůže s chlupy je kožešina a kůže bez chlupů je useň.

No, ale kde takovou useň sehnat. Samozřejmě dá se koupit z koželužny, ale to není můj styl, něco napřímo kupovat, však mě znáte. Takže jsem hledal alternativy.

Sesbíral jsem po bytě, co zatím mám a nafotil. Teď z toho zkusím nějak sesmolit článek. Asi ty usně rozdělím podle způsobu získání.


KOUPĚ ODŘEZKŮ

Je asi hodně Českých firem, které se zabývají kožedělnou výrobou. No třeba jich není hodně, ale já v okolí vím hned o čtyřech, víc jsem zatím nepátral. V jedné z nich, v Solnici, dělal jeden známý mého známého a ten mi kdysi řekl, že by mi teoreticky mohli prodat nějaké větší odřezky. Já tam zavolal a slovo dalo slovo a oni mi za dvě stovky poslali několik barevných kusů s drobnými kosmetickými vadami.

Pro mě to byl tenkrát hotový poklad. Časem jsem z těch usní vyrobil dvě věci, obal na hrnek a váček na peníze pro kamaráda. Kdo by měl zájem, článek o obalu se jmenuje KOZÍ KABÁTEK a článek o váčku zase TŘÍBAREVNÁ KOZA. Jak z názvů vyplývá, bude to mít něco společného s kozou. Správně! Obě usně jsou kozinky, původně byly určené pro elegantní rukavice.

Až budu chtít dělat něco většího z hověziny, tak mám kontakt na firmu Prokuri v Jaroměři a ti snad ještě prodávají za pět stovek pytel celkem slušných, pro začátečníka krásných odřezků. Ale to, že ze mě vypadne něco většího (myšleno složitějšího) z hověziny, je spíš hudba budoucnosti.


BLEŠÍ TRHY

Občas zajedu na bleší trhy kousek od nás do Přepych. Mám odtamtud už pár věcí, mimo jiné i krásný retro vařič, psal jsem o něm i článek MEVA 2140: ZNOVUZROZENÍ.

No a na těch trzích jsem na podzim narazil na tři kabelky z krásné nebarvené hověziny. Všechny tři kabelky mě vyšly celkem na neuvěřitelných padesát korun. Dvě části z jedné kabelky jsem nedávno použil na omotávku mé sekery HUSQVARNA. Také jsem tam párkrát viděl kožené bundy či kabáty, třeba časem něco koupím, až na to zase narazím, uvidím.


DARY A VÝMĚNY

Kamarádovi jsem přinesl z lesa březovník na finišování broušených nožů. Ptal se mě, co za to chci. Řekl jsem že nic, ale kdyby mi přeci jen chtěl taky udělat radost, mohl by mi sehnat kousek hověziny. A sehnal.

Můj syn byl loni na skautském táboře a mimo jiné tam něco vyráběli – taky z hověziny. Něco málo jim zbylo, on si na mě vzpomněl a o jeden kousek požádal. Dostal ho. Udělal mi velkou radost. Teď mám tedy kousky takové poctivé trojky (3 mm silné) hověziny dva.


ZÁCHRANA PŘED VYHOZENÍM

Znáte to, manželka si koupí kožené kozačky, nosí je pár let a už se jí nelíbí nebo ji přestanou sedět na noze nebo se rozpadne podrážka. No ale useň je v pohodě. Takže nejjednodušší je nabídnout se, že je vyhodíte. No a „cestou“ si pro sebe odříznete maximální kus usně, jaký se dá. Podle mě je to asi vepřovice, ale nejsem si jistý – nebo, že by se kozačky stále dělaly z kozinky? Možné to je.


MOJE NEPOUŽÍVANÁ ČI DOSLOUŽILÁ VÝBAVA

V práci jsem kdysi sehnal svářečské rukavice. Používal jsem je na ochranu rukou při zpracování palivového dřeva. Nejrychleji při manipulaci s poleny a špalky samozřejmě odejdou konce prstů zespodu. Ale horní strana rukavice a relativně i dlaň jsou v pohodě, tak proč to nevyužít a ty dobré kousky si nenechat?

Stejně tak lze použít na useň pracovní rukavice s dlaní a prsty z jelenice (ty vpravo). Tyhle konkrétní na fotce použiju celé, jen je upravím. No však uvidíte sami v některém z budoucích článků.

Dalším kusem či spíš pruhem hodně silné poctivé hověziny v mé výbavě je starý vojenský pásek. Teď nosím plátěný a tenhle leží ladem. Zatím jsem ho na nic nepoužil, ale jeho chvíle určitě přijde.


Určitě vás napadnou další příležitosti a možnosti, kde sehnat kozinku, jelenici, vepřovici či hovězinu, já jsem dosud využil tyhle. Moc kožených výrobků jsem zatím nevytvořil, ale věřím, že ten čas nastane.

Musím na to dozrát, jako ostatně na všechno.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 2 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře