HygienaRepelentVlastní nápady

Koupelna do báglu


Jako kluk a jinoch jsem takovéhle věci absolutně neřešil a hygienu a třeba ani lékárničku na cesty jsem žádnou neměl. Teď to spíš beru jako součást hry, kterou mě baví hrát.

A jak to máte vy?

Teď tedy prozradím, jak velkou koupelnu tahám v batohu já, nejdřív fotka, pak popis:



OBAL

Je to silonová taštička původně asi určená na kabely k foťáku. Dostal jsem ji jako příslušenství k fotobrašně. Díky své barvě je dobře vidět a dost toho vydrží. Stejně jako v lékárničce a krabičce proti trudomyslnosti je i zde lístek s adresou a telefonními čísly. Když už kapsička k tomu určená na obalu je, proč ji nevyužít.

Kvůli vzájemnému namočení věcí a i namočení zvenčí používám zip-sáčky. Kapsička totiž není nepromokavá.


OBSAH


RUCE

V podstatě skoro nejdůležitější a nejvíce používanou součástí této sady je mýdlo. Stále laboruju, jestli je pro mě lepší mít mýdlo klasické nebo tekuté. Zatím v sadě uvádím klasické, ale během získávání zkušeností asi přejdu natrvalo na tekuté.

    • Výhody tekutého:
        • nemusím ho brát k vodě celé, stačí si šprknout trochu do dlaně a nechat obal se zbytkem mýdla v táboře. Kdežto u klasického pak u vody hledám, kam ho položit.
        • klasické je po použití mokré a dost často se k obalu (pouzdru) přilepí, to u tekutého řešit nemusím.
        • dá se v hospodách doplňovat, proto může být obsah relativně malý.
    • Nevýhoda tekutého:
        • může se mi vylít do hygieny, když praskne obal nebo špatně dotáhnu víčko.

Jedna z posledních položek, kterou jsem do sady přibral, ale která se prodrala na oblíbenosti dost vysoko, jsou sterilní ubrousky na intimní hygienu. Standardní použití jsem předpokládal na mytí rukou a příležitostně na nouzové umytí zadku.

Zajímalo by mě, co v nich je napuštěno za sajrajt. Po umytí rukou jsem je totiž nechtěl hned vyhodit a zkusil s nimi setřít dehet z očouzeného kotlíku – bylo to skoro jak z reklamy. Saze pustily po prvním setření a dehet asi po dvou. Píšu o tom tady.


Na vyndávání drobných třísek, případně klíšťat se hodí lupa. No ta moje není přímo lupa, ale čočka ze starého rozbitého objektivu. Mám ji strčenou v duši, která čočku chrání. Také už nejsem bystrozraký a občas je potřeba přečíst nějaké drobné písmo v návodu.

Někdy používám moderní technologie a čtení malých písmenek řeším tak, že si to vyfotím mobilem a pak na displeji zvětším.


Jedna věc spíše ze skupinky „kravinky“ je dezinfekční gel na ruce. Nicméně ne tak zcela. Už jsem ho použil i při očištění okolí rány při říznutí, kdy jsem fakt neměl chuť filtrovat a převařovat vodu, protože jsem tu z domu měl vypitou. A párkrát (poprvé spíš jako pokus) jsem gel využil jako startér pro benzínový vařič – gel fungoval překvapivě skvěle. Než jsem si koupil vlhčené ubrousky, tak jsem gel používal na „mytí“ rukou, když jsem byl líný si dojít umýt mýdlem ruce k potoku.

Teď, při psaní článku mě napadlo, že „zabiju dvě mouchy jednou ranou“. Až mi dojde gel, dám do jeho obalu tekuté mýdlo. Klasické mýdlo z hygieny vyndám a dezinfekční gel už kupovat nebudu.


PUSA

Kartáček, pasta a zubní nit. K tomu asi není moc co říct. Snad jen napíšu, že nejsem přehnaně úzkostlivý hygienik dutiny ústní, dentální nit mám proto, že mi v některých mezerách mezi zuby zůstává maso a nejde vyndat ani párátkem.

Jo a taky jde dentální nit použít na šití, je brutálně pevná.


Balzám na rty s Bambuckým máslem a Panthenolem. Je to skvělá věc v zimě, kdy jsou rty vysušené nebo naopak v letním větrném počasí, ale mně se rty prostě nevysušují.

Tuhle položku asi taky vyřadím, použil jsem ji za ty roky jednou a ještě ne pro sebe.


NOS

Dost často mívám v zimě ucpaný nos, což bytelně nesnáším, tak s sebou vždy beru Olynth. Zabírá mi opravdu skvěle a vždy mám při rýmě na několik hodin klid. Nechávám ho v hygieně i přes zbytek roku – taky už jsem z blbosti nebo frajeřiny (brodění řeky brzy zjara, sušení promoklého oblečení na vlastním těle během pochodu a podobně) dotáhl své prochladnutí až k rýmě.


UŠI

Další věcí, co nesnáším, je voda v uších po koupání v řece nebo rybníce. Proto jsem přibalil i tyčinky do uší.

Tyčinky se dají ale využít třeba i na vyndání nečistot z oka a podobně.


Na čundrech nebo i v přístřešku se většinou budím dost brzo – před šestou hodinou, někdy i ve čtyři. Vzbudí mě totiž zpívající ptáci a sluníčko. V podstatě si to brzké ráno často rád užívám. Ale někdy se večerní akce protáhne do pozdních hodin a tak si chci spánek prodloužit. Proto přetáhnu něco přes oči a dám si špunty do uší. Také jsme občas nouzově spali blízko železnice a tam si ticho moc neužijete, i tam se mi tlumiče hluku hodily.

Špunty by se podle mě daly úspěšně využít i při ofouknutí ucha, je to praktičtější než s sebou tahat smotek vaty.


KŮŽE

Hlavně proti otravným komárům používám repelent. Na klíšťata se mi zatím osvědčilo pivo a fenykl. Víc o tom psát nebudu, detaily jsou v odkazech.


NOHY

Krém na nohy. Pro někoho možná blbost, ale kdo neokusil tu slast – po dlouhém treku si umýt nohy a vmasírovat do nich krém – ten to nepochopí. Druhý den jsou nohy daleko lépe připravené na další porci kilometrů.


ZÁLOHA

U některých věcí si myslím, že je dobré mít zálohu a třeba ji nikdy nepoužít, ale jistota je jistota. Proto nosím v hygieně rezervní zapalovač a rezervní bavlněný kapesník.


DOPLŇKY


PYTEL NA ODPADKY

Těch pytlů mám několik na vícero místech a tenhle je primárně určený pro shromáždění mého vlastního odpadu po táboření.

Pokud mi zbude nějaký igelitový pytlík třeba od pečiva ze samoobsluhy, použiju ten, abych zbytečně neplýtval pytli a aspoň malinko šetřil naši přírodu.


RUČNÍK

Ne vždy, ale občas na delší výpravy s předpokladem koupání se, s sebou beru syntetický rychleschnoucí ručník z mikrovlákna.

Dostal jsem ho jako dárek, jinak by u mě ve výbavě asi místo nikdy nenašel.


TOALETNÍ PAPÍR

Vždy ho mám na dvou místech. Jedna část je pohotovostní, tu mám v kapse kalhot. Druhá část je zásobní a záložní a tu mám v batohu v igelitovém pytlíku. Sice toaleťák uvádím jako poslední, ale myslím, že se všichni shodneme na tom, že je to v podstatě nejdůležitější součást hygieny.


No a to je všechno. Pro někoho jsou to opět kraviny a gramy navíc, ale jak říká klasik:

Neseš si to na zádech ty, ne já!“

EDIT 2020: skutečně jsem přešel na tekuté mýdlo natrvalo, píšu o tom TADY.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře