Koupelna do báglu

Koupelna do báglu

Jako kluk a jinoch jsem takovéhle věci absolutně neřešil a hygienu a třeba ani lékárničku na cesty jsem žádnou neměl. Teď to spíš beru jako součást hry, kterou mě baví hrát.

A jak to máte vy?


Teď tedy prozradím, jak velkou koupelnu tahám v batohu já, nejdřív fotka, pak popis:


OBAL

Je to silonová taštička původně asi určená na kabely k foťáku. Dostal jsem ji jako příslušenství k fotobrašně. Díky své barvě je dobře vidět a dost toho vydrží. Stejně jako v lékárničce a krabičce proti trudomyslnosti je i zde lístek s adresou a telefonními čísly. Když už kapsička k tomu určená na obalu je, proč ji nevyužít.

Kvůli vzájemnému namočení věcí a i namočení zvenčí používám zip-sáčky. Kapsička totiž není nepromokavá.


OBSAH


RUCE

V podstatě skoro nejdůležitější a nejvíce používanou součástí této sady je mýdlo. Stále laboruju, jestli je pro mě lepší mít mýdlo klasické nebo tekuté. Zatím v sadě uvádím klasické, ale během získávání zkušeností asi přejdu natrvalo na tekuté.

 • Výhody tekutého:
   • nemusím ho brát k vodě celé, stačí si šprknout trochu do dlaně a nechat obal se zbytkem mýdla v táboře. Kdežto u klasického pak u vody hledám, kam ho položit.
   • klasické je po použití mokré a dost často se k obalu (pouzdru) přilepí, to u tekutého řešit nemusím.
   • dá se v hospodách doplňovat, proto může být obsah relativně malý.
 • Nevýhoda tekutého:
   • může se mi vylít do hygieny, když praskne obal nebo špatně dotáhnu víčko.

Jedna z posledních položek, kterou jsem do sady přibral, ale která se prodrala na oblíbenosti dost vysoko, jsou sterilní ubrousky na intimní hygienu. Standardní použití jsem předpokládal na mytí rukou a příležitostně na nouzové umytí zadku.

Zajímalo by mě, co v nich je napuštěno za sajrajt. Po umytí rukou jsem je totiž nechtěl hned vyhodit a zkusil s nimi setřít dehet z očouzeného kotlíku – bylo to skoro jak z reklamy. Saze pustily po prvním setření a dehet asi po dvou. Píšu o tom tady.


Na vyndávání drobných třísek, případně klíšťat se hodí lupa. No ta moje není přímo lupa, ale čočka ze starého rozbitého objektivu. Mám ji strčenou v duši, která čočku chrání. Také už nejsem bystrozraký a občas je potřeba přečíst nějaké drobné písmo v návodu.

Někdy používám moderní technologie a čtení malých písmenek řeším tak, že si to vyfotím mobilem a pak na displeji zvětším.


Jedna věc spíše ze skupinky “kravinky” je dezinfekční gel na ruce. Nicméně ne tak zcela. Už jsem ho použil i při očištění okolí rány při říznutí, kdy jsem fakt neměl chuť filtrovat a převařovat vodu, protože jsem tu z domu měl vypitou. A párkrát (poprvé spíš jako pokus) jsem gel využil jako startér pro benzínový vařič – gel fungoval překvapivě skvěle. Než jsem si koupil vlhčené ubrousky, tak jsem gel používal na “mytí” rukou, když jsem byl líný si dojít umýt mýdlem ruce k potoku.

Teď, při psaní článku mě napadlo, že “zabiju dvě mouchy jednou ranou”. Až mi dojde gel, dám do jeho obalu tekuté mýdlo. Klasické mýdlo z hygieny vyndám a dezinfekční gel už kupovat nebudu.


PUSA

Kartáček, pasta a zubní nit. K tomu asi není moc co říct. Snad jen napíšu, že nejsem přehnaně úzkostlivý hygienik dutiny ústní, dentální nit mám proto, že mi v některých mezerách mezi zuby zůstává maso a nejde vyndat ani párátkem.

Jo a taky jde dentální nit použít na šití, je brutálně pevná.


Balzám na rty s Bambuckým máslem a Panthenolem. Je to skvělá věc v zimě, kdy jsou rty vysušené nebo naopak v letním větrném počasí, ale mně se rty prostě nevysušují.

Tuhle položku asi taky vyřadím, použil jsem ji za ty roky jednou a ještě ne pro sebe.


NOS

Dost často mívám v zimě ucpaný nos, což bytelně nesnáším, tak s sebou vždy beru Olynth. Zabírá mi opravdu skvěle a vždy mám při rýmě na několik hodin klid. Nechávám ho v hygieně i přes zbytek roku – taky už jsem z blbosti nebo frajeřiny (brodění řeky brzy zjara, sušení promoklého oblečení na vlastním těle během pochodu a podobně) dotáhl své prochladnutí až k rýmě.


UŠI

Další věcí, co nesnáším, je voda v uších po koupání v řece nebo rybníce. Proto jsem přibalil i tyčinky do uší.

Tyčinky se dají ale využít třeba i na vyndání nečistot z oka a podobně.


Na čundrech nebo i v přístřešku se většinou budím dost brzo – před šestou hodinou, někdy i ve čtyři. Vzbudí mě totiž zpívající ptáci a sluníčko. V podstatě si to brzké ráno často rád užívám. Ale někdy se večerní akce protáhne do pozdních hodin a tak si chci spánek prodloužit. Proto přetáhnu něco přes oči a dám si špunty do uší. Také jsme občas nouzově spali blízko železnice a tam si ticho moc neužijete, i tam se mi tlumiče hluku hodily.

Špunty by se podle mě daly úspěšně využít i při ofouknutí ucha, je to praktičtější než s sebou tahat smotek vaty.


KŮŽE

Hlavně proti otravným komárům používám repelent. Na klíšťata se mi zatím osvědčilo pivo a fenykl. Víc o tom psát nebudu, detaily jsou v odkazech.


NOHY

Krém na nohy. Pro někoho možná blbost, ale kdo neokusil tu slast – po dlouhém treku si umýt nohy a vmasírovat do nich krém – ten to nepochopí. Druhý den jsou nohy daleko lépe připravené na další porci kilometrů.


ZÁLOHA

U některých věcí si myslím, že je dobré mít zálohu a třeba ji nikdy nepoužít, ale jistota je jistota. Proto nosím v hygieně rezervní zapalovač a rezervní bavlněný kapesník.


DOPLŇKY


PYTEL NA ODPADKY

Těch pytlů mám několik na vícero místech a tenhle je primárně určený pro shromáždění mého vlastního odpadu po táboření.

Pokud mi zbude nějaký igelitový pytlík třeba od pečiva ze samoobsluhy, použiju ten, abych zbytečně neplýtval pytli a aspoň malinko šetřil naši přírodu.


RUČNÍK

Ne vždy, ale občas na delší výpravy s předpokladem koupání se, s sebou beru syntetický rychleschnoucí ručník z mikrovlákna.

Dostal jsem ho jako dárek, jinak by u mě ve výbavě asi místo nikdy nenašel.


TOALETNÍ PAPÍR

Vždy ho mám na dvou místech. Jedna část je pohotovostní, tu mám v kapse kalhot. Druhá část je zásobní a záložní a tu mám v batohu v igelitovém pytlíku. Sice toaleťák uvádím jako poslední, ale myslím, že se všichni shodneme na tom, že je to v podstatě nejdůležitější součást hygieny.


No a to je všechno. Pro někoho jsou to opět kraviny a gramy navíc, ale jak říká klasik:

Neseš si to na zádech ty, ne já!”


EDIT 2020: skutečně jsem přešel na tekuté mýdlo natrvalo, píšu o tom TADY.


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.

Systém bodování je následující  . . .  článek je perfektní ,  článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady  či kritiku je ještě níž pod bodováním.

Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

0 0 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře