Táboření

Oblíbené vyvýšené ÁČKO a uzly k němu


Jedno sobotní odpoledne jsem trénoval stavbu jednoduchého vzdušného přístřešku na čas. Člověk si tím jednak posílí motorickou paměť pro vázání jednotlivých druhů uzlů. A druhak si tím zkoordinuje veškeré pohyby při stavbě a bourání přístřešku, což je důležité v nenadálých nebo nepříznivých situacích. Těmi mohou být pro stavbu například už probíhající nebo nastávající déšť. A pro bourání, že vás někdo z místa noclehu vyhazuje nebo jste třeba zaspali a musíte stihnout vlak. Jiné důvody mě sice nenapadají, ale každopádně grif se hodí v jakékoliv činnosti.

A s výsledkem svého počínání jsem byl fakt spokojený.
– nejrychlejší čas stavby 3:49 min
– nejrychlejší čas sbalení do výchozího stavu 5:02 min

Takže bych se s vámi chtěl podělit o svůj postup a věci, co k tomu používám. Postup vázání uzlů jsem posléze nafotil doma, protože jsem během tréninku nefotil a když jsem se rozhodl, že si dojdu pro foťák a nafotím to, tak mě domů zahnal právě ten již zmíněný déšť. Uzly i stavbu někdy v budoucnu natočím na video, asi to bude jasnější než fotky a krkolomný popis. Ale, když už jsem se s focením trápil, tak to dotáhnu až do konce. Tady je slíbený článek:


STAVBA PŘÍSTŘEŠKU

CO JSEM KE STAVBĚ POUŽIL:
    • skvělou plachtu 3×3 m od DD Hammocks
    • 10 m padákovky (pevného špagátu, lana)
    • 4 nerez kolíky (mám i hliníkové, ale chtěl jsem tyhle nerezové po čase provětrat)
    • 4 x 4 m + 2 x 0,5 m šňůry od rolety

POSTAVENÝ PŘÍSTŘEŠEK

Takhle vypadá vyvýšené áčko, když je postavené. Cvakl jsem ho na poslední chvíli mobilem. Je na něm vidět začínající déšť. Normálně by mi ten déšť nevadil, ale nechtěl jsem, aby mi zbytečně mokl foťák. Tenhle typ přístřešku používám hlavně tam, kde moc nefouká (tudíž třeba uprostřed lesa) a když během noci očekávám déšť nebo silnou rosu. A taky, když chci z pelechu vidět do okolí. Proti rose ochrání i víc lidí, než kdybyste strany přikolíkovali přímo k zemi, prostě je tam víc místa.

Padákovka tvoří hlavní nosný špagát mezi stromy. Dlouhé čtyřmetrové šňůry jsou v rozích a krátké půlmetrové vypínají hřbet plachty do stran. Ty dlouhé šňůry jsou čtyřmetrové proto, abych je mohl použít i u jiných způsobů stavění přístřešku. A tahle délka se mi jeví tak akorát. 


SBALENÝ PŘÍSTŘEŠEK

Padákovku a kolíky nosím zvlášť a provázky mám zabalené do plachty. Padákovka je zvlášť proto, že ji používám i jindy, když nestavím přístřešek z plachty a tak plachtu neberu vždy s sebou a, když plachtu mám, nemusím ji rozbalovat. Kolíky nosím zvlášť proto, abych si jimi případně plachtu nepoškodil. Provázky používám výhradně s plachtou a tak k sobě patří. Mám je v podstatě natrvalo přivázané k plachtě, ale můžu je kdykoliv snadno odvázat, protože jsem použil ty správné uzly, jak se níže dočtete.

Někdy nosím plachtu v obalu, ale většinou bez něj. Prostě ji mám složenou pod batohem. Kolíky a padákovku mám v zádové kapse batohu.


Ještě pro úplnost uvádím, jak ten můj postup stavby a bourání v bodech vlastně vypadal (jak jsem psal, někdy snad bude i video).

POSTUP STAVBY:

1) napnout padákovku mezi stromy
2) přehodit přes ni plachu
3) vypnout hřbet plachty na padákovce
4) zarazit napůl kolík, obhodit kolem něj napínací šňůru, zašlápnout kolík na doraz do země, pomocí napínacího uzlu vypnout šňůru mezi kolíkem a rohem plachty (u těch hliníkových bych nemusel zarážet kolíky úplně – drží v hlíně líp)
5) bod 4) opakovat ještě 3x

POSTUP BALENÍ:

1) rozvázat napínací uzel ke kolíku, pomocí šňůry vytáhnout kolík ze země, kolík strčit do kapsy kalhot a šňůru smotat
2) bod 1) opakovat ještě 3x
3) povolit vypínací uzly hřbetu plachty
4) plachtu chytit jednou rukou za střed hřbetu a druhou za jeho kraj
5) kraj přetáhnout kolem středu ke druhému kraji
6) takto napůl složenou plachtu stáhnout z padákovky a poskládat
7) smotat padákovku


POUŽITÉ UZLY

V podstatě je tenhle článek hlavně o uzlech, ale jako úvod jsem chtěl napsat, kde a proč je používám. Pro mě jsou u výběru uzlů asi dvě nejdůležitější věci. První věc je, aby byl uzel pevný, sám od sebe se nepovoloval a plnil tak účel, ke kterému je určený. Druhá věc je ta, aby se dal uzel snadno a rychle rozvázat, když chci. Takže už to nebudu dál okecávat a jdeme na to:

UZLY HLAVNÍ NOSNÉ ŠŇŮRY

Nosná šňůra se dá použít i na sušení prádla, větrání spacáku, teoreticky i jako nosný systém na kotlík nad oheň, ale to už je spíš úlet, když si můžu udělat držák na kotlík ze dřeva. Ale o tom zase jindy.

První uzel – SIBIŘSKÝ

Nejdřív první konec padákovky obhodíte zleva kolem celého stromu tak, aby jste se dostali tím jeho cancourem opět na stejné místo. Cancourem budu odteď nazývat konec padákovky nebo jiné šňůry, který už k ničemu nepřivazuju a ze kterého se tvoří pouze uzel.

Ideální výška na stromu je zhruba ve výši ramen. Když máte obě části padákovky na dlani, nechte si pro tvorbu uzlu zhruba půl metru volný konec = cancour. To jsou dvě tři pídě, pokud víte, jak se prsty píďalkuje, je vám to naprosto jasné.

 


Ten volný cancour jednou omotáte kolem levé dlaně.


Pravačkou přidržíte cancour a levačku pootočíte o 90°. V podstatě zespoda „pohladíte“ ten delší konec tak, až vaše prsty míří vzhůru.


Do takhle vytvořené smyčky kolem dlaně levačky přidejte k ostatním prstům palec, chytněte cancour nad budoucí nosnou částí padákovky a za křížením. Pravačkou padákovku stále držte.


Protáhněte chycený cancour skrz smyčku, kterou jste předtím vytvořili kolem vašich prstů (nesmíte ale protáhnout celý cancour) a řádně utáhněte.


Po utažení můžete padákovku klidně pustit z obou rukou. Potom uzel kontrolovaně natlačte ke stromu tak, že jednou rukou držíte hlavní část padákovky a druhou šoupnete uzel až těsně ke stromu.


Takhle vypadá hotový uzel. Kdybyste potřebovali uzel ROZVÁZAT, třeba pro posunutí výš nebo při balení, prostě zatáhněte za volný cancour a je to.


Druhý uzel – KAMIOŇÁCKÝ

U tohohle uzlu znám dvě varianty. Ta první je nejčastěji používaná a nazývají ji TRUCKERS HITCH. Má ale jednu nevýhodu a tou je to, že jde špatně rozvázat, pokud je uzel utažený hodně nebo, pokud vám zmokne. Proto já používám druhou variantu, kterou jsem se naučil myslím od Australana a proto mu říkám uzel australských kamioňáků neboli TRUCKIE HITCH.

Takže u jednoho stromu máte padákovku přivázanou sibiřským uzlem a natáhli jste ji ke druhému stromu. Ten obhoďte opět ve stejné výšce a opět zleva. Tentokrát ale cancour přehoďte přes hlavní špagát. Ten cancour může být i hodně dlouhý, pokud máte dlouhou padákovku a stromy relativně blízko u sebe. Pro ukázku jsem si ho ale nechal krátký, aby bylo jasné, co je co.


Potom na hlavním špagátu vytvořte očko tak, že ten špagát prostě zkroutíte. Pozor, očko musí být ale mezi křížením a sibiřským (tím prvním) uzlem.


Potom mezi křížením a stromem vytvořte kličku nebo jak bych to nazval.

Pozn.: normálně bych kličku držel dlaní pravačky dolů, ale to by na fotce nebylo nic vidět.


Kličku protáhněte skrz očko a držte ji.


Cancour táhněte pravačkou směrem ke stromu. Očko se utáhne kolem kličky a hlavní špagát mezi uzly se začne napínat. Když jsou všechny části provazu v jedné lajně (už jsou relativně napnuté) můžete kličku pustit a ona drží dál sama v očku.


Cancourem napínejte špagát směrem ke stromu podle libosti, klidně i „na krev“. V místě, kde je cancour přeložený, ho silně stiskněte mezi palec a ukazováček levačky tak, aby vám neproklouzl. Chce to fakt silný stisk. Po tomhle sevření teprve povolte tah pravou rukou a na volném konci udělejte další kličku.


A nyní udělejte kolem napnuté části mezi prsty a stromem tím zbylým cancourem uzel. Ne normální uzel, ale jako u tkaniček, takže opět protáhnete kličkou další kličku. To je kličkovaná, co?


Nakonec tahem té poslední kličky ve směru k prvnímu stromu uzel utáhněte. Tady to není tak vidět, ale správně napnutá nosná šňůra pomocí tohohle uzlu je fakt hodně „našponovaná“ a zní jako struna, když na ní brnknete. Je to opravdu hodně napnuté. Mezi židlemi mi to bohužel nejde nasimulovat, tak mi musíte věřit.

POVOLENÍ je stejné jako u prvního uzlu – prostě zatáhnete za volný cancour a uzel se vám před očima rozpadne.


UZLY POMOCNÝCH ŠŇŮR

Navázání na plachtu – ŠKOTOVÁ SPOJKA

Tímhle uzlem mám navázaných všech šest pomocných šňůr na našitá oka na plachtě. Čtyři delší šňůry mám v rozích a dvě kratší v půlce u švu, kde je sešitá plachta ze dvou pruhů látky. Škotová spojka je hodně jednoduchá. Zespoda protáhněte šňůru skrz očko plachty. Potom ji kolem očka omotejte a skrz horní křížení šňůry a tkalounu očka prostrčte konec šňůry.

Místo konce by se tam dala prostrčit klička a dal by se uzel rozvázat pouhým zatažením za cancour, ale to tady nepoužívám, protože mám šňůry na plachtě „nastálo“. I tak jde uzel snadno rozvázat.


NAPÍNÁNÍ HŘBETU PLACHTY

Na obou kratších šňůrách používám něco jako upravený Prusikův uzel. U standardního prusiku musíte mít oba konce volné, abyste ho mohli zavázat, tady ne. Tenhle uzel navíc rozděláte pouhým zatažením za konec na rozdíl od prusiku. Jak na to? Jeden konec šňůry je přivázaný k plachtě. Druhý konec šňůry přehoďte za padákovku (nosný špagát).


Dvakrát ten konec omotejte kolem padákovky směrem k plachtě. Takže tady na fotce ještě musím dokončit otáčku tak, aby byl konec šňůry vzadu, tudíž ještě pootočit o 180° nahoru, abych se dostal za tu část, co držím v ruce.


Aby se vám uzel lépe dokončoval, tak sklopte levačku směrem k sobě a na cancouru udělejte kličku. Pak tu část za křížením (zbylý cancour) podtočte pod padákovkou a udělejte na něm další kličku.


Tuhle druhou kličku protáhněte tou první kličkou.


Řádně uzel urovnejte a utáhněte.


Takhle utažený uzel se chová jako PRUSIK = pokud chytnu uzel mezi ukazováček a palec, lze s ním pohybovat tam a zpět, ale pokud budu táhnout za konec, co vede k plachtě, uzel se do padákovky „zakousne“. Tudíž při uvázání uzlů na obou stranách plachty a roztažení od sebe tu plachtu na hlavní šňůře napnu.

Pozn.: pokud by někomu uzel prokluzoval, doporučuju v té první fázi udělat ty omoty tři a ne dva. Mně to ale takhle stačí.

ROZVÁZÁNÍ je opět jednoduché. Zatáhněte za cancour, tím uvolníte uzel. Pak zatáhněte za konec k plachtě, tím stáhnete provázek z padákovky.


Uzly u kolíků – NAPÍNACÍ

Jsou v podstatě stejné jako napínací uzel hřbetu plachty. Předvádím to na kratší šňůře, než používám v reálu, aby to bylo lépe vidět. Postup si ale ještě jednou ukážeme a třeba bude líp pochopitelné, jak jsem to dělal na hlavním nosném špagátu, protože tam mi připadá, že jsem to nafotil dost nešikovně. Takže jdeme na to:

Zabodněte kolík do země jeho ohnutou částí směrem od plachty a pod ní protáhněte šňůru. Přehoďte cancour přes část, co vede od plachty ke kolíku.


Dvakrát omotejte mezi překřížením a kolíkem.


Na cancouru udělejte kličku a překřižte část vedoucí k plachtě.


Na zbytku cancouru udělejte opět kličku a protáhněte ji pod šňůrou skrz první kličku.


Uzel srovnejte a utáhněte. Potom už s ním pomocí ukazováčku a palce můžete po té šňůře pohybovat. Tudíž i vypnout či povolit plachtu.


A takhle to vypadá v reálu, uzel vytvářím se smotkem v ruce, smotek visí i po ukončení uzlu volně ve vzduchu. Můžete ten smotek strčit do vzniklého očka nebo ho skřípnout mezi šňůry vedoucí ke kolíku, ale většinou ničemu nevadí, když visí volně.

Pozn.: Kolík je od plachty samozřejmě o dost dál než na fotce.

ROZVÁZÁNÍ: Zatáhněte za část mezi smotkem a uzlem, tím uzel povolíte. Rozvažte uzel (bohužel se uzel sám nerozpadne úplně a zůstanou stále dva omoty, které musíte odmotat) a vytáhněte kolík ze země.


RYCHLÉ MOTÁNÍ PADÁKOVKY

V tomhle případě jsem to sice neudělal, ale doporučuju si na konci padákovky (na úplném konci), kterým začínáte, udělat obyčejný uzlík. Tak od sebe ty dva konce po smotání rozeznáte, což je důležité potom při rozmotávání.

Začněte tím, že si konec dvakrát omotáte kolem prostředníčku levačky tak, aby vám ještě zbyl asi deseticentimetrový cancour (ten s tím uzlíkem, co jsem neudělal).


Dlouhý konec viňte kolem malíčku, pak křížem kolem palce a zase křížem zpět.


A zase křížem kolem palce a tak pořád dokola, dokud nespotřebujete skoro celou padákovku. Jen si nechte od palce viset asi půl metru volného cancouru.


Ten cancour prostrčte pod všemi kříženími (po dlani) až ven.


Cancour z druhé strany celý vytáhněte.


Cancour protáhněte kolem smotku ještě několikrát. Omoty řádně utahujte. Po třech čtyřech omotech vše sundejte z palce a malíčku.

POZOR: Tady jsem na fotce udělal chybu. Nedělejte závity kolem smotku od palce dolů k malíčku, ale naopak od malíčku nahoru. Tím docílíte toho, že závity utáhnete i tu část, kterou jste omotávání smotku začínali. Pokud budete motat od palce dolů, brzy se vám to celé rozpadne.


Domotejte zbytek cancouru kolem smotku. Před posledním závitem podstrčte pod padákovku palec a při posledním závitu palec vyndejte a prostrčte uvolněným prostorem konec padákovky nebo kličku, chcete-li. Je to na vás. Bez kličky to sice líp drží, ale po rozmotání smotku zůstane na padákovce jeden obyčejný a relativně volný uzel. Když použijete na poslední protažení kličku, nezůstane na padákovce nic, jen ten úplně první uzlík, co jste tam udělali na začátku schválně a já ho zapomněl udělat.


Poslední závit řádně utáhněte a máte hotovo.


ROMOTÁNÍ. To mě baví ze všeho nejvíc, protože je to fakt rychlovka. Ono to totiž není vůbec rozmotávání. Obejměte smotek jako kolík a jen táhněte ze smotku konec, co jste měli při smotávání kolem prostředníčku (ten, co jsem vám radil, abyste si na něm udělali kvůli identifikaci uzlík). Vytáhněte padákovky jen tolik, kolik potřebujete, smotek drží relativně dlouho pohromadě, nikde nic necouráte a padákovka se nezauzluje.


SMOTÁVÁNÍ ŠŇŮR NA PLACHTĚ

V podstatě je to stejné jako u padákovky, jen není první konec omotaný kolem prostředníčku, ale přivázaný k plachtě


Opět několikrát omotejte křížení, než smotek sundáte z palce a malíčku.


Nezapomeňte před koncem prostrčit cancour pod posledním závitem. Šňůra je hezky smotaná hned u plachty.

ROZVÁZÁNÍ. Opět jednoduché jak facka. Chytněte smotek jako kolík a táhněte ho směrem od plachty.


No, snad jsem vám napsal něco nového, co jste dosud neznali. Je jasné, že to dělá každý jinak. Já to dělám takhle a vyhovuje mi to.

Docela dlouho jsem hledal pro mě to nejjednodušší řešení a to tak, abych použil co nejméně co nejfunkčnějších uzlů. A taky smotávání a rozmotávání provazů a šňůr pro přenášení. Hlavně mi vyhovuje ta rychlost a snadnost jak vázání a rozvazování tak i motání a rozmotávání.

Pokud máte někdo dotaz, návrh nebo připomínku, sem s nimi (do komentářů).


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Dada
Dada
10 měsíců od zveřejnění

Zdar Bošku, další super článek ! Dikas