Praktické hračkyUmělecká tvorba

Řezbářská palička


Jelikož se možná budu (chtěl bych) věnovat řezbařině víc a to nejen v lese, ale i doma, řekl jsem si, že potřebuju i paličku. Hlavně jsem si to uvědomil, když jsem si vytvořil puchýř jak pětikorunu na dlani, bylo to při výrobě MISKY, jestli si pamatujete.

Jak už mě všichni znáte, jdu jako vždy jinou cestou než ostatní. Prostě po svém. Použiju netradiční věci s podobnými vlastnostmi, jako má originál.

Nečekejte žádnou bůhvíjakou krásu. Má to být hlavně funkční nářadí.


Takže, co od paličky chci?

    • aby její hlava byla válcového případně mírně kuželovitého tvaru
    • aby něco vydržela
    • aby byla dostatečně těžká, ale ne zas moc, asi půl kila
    • aby mi neničila konce rukojetí dlát
    • aby mě to skoro nic nestálo

Na rozdíl od článku ROZKLEPÁVACÍ KLADÍVKO jsem se snažil udělat víc fotek z postupu, tak snad to bude lepší. Fotil jsem víc i proto, že jsem všechno dělal doma bez pomoci druhých.

A teď hurá na výrobu:


POUŽITÉ MATERIÁLY

    • čtyři dětské puky Junior
    • pozinkovaná šroubovice M8
    • dvě matičky M8
    • dvě podložky průměr 8 mm
    • kus staré násady na lopatu
    • osm vrutů 4×30 s kuželovou hlavou
    • pasta ze včelího vosku a lněného oleje

NÁŘADÍ

    • řezbářský nůž
    • dláto
    • kladívko
    • pásová bruska
    • vrtačka a vrták průměr 8,2 mm
    • pilka na železo
    • klíč třináctka a křížový šroubovák
    • šmirgl
    • tužka a bílý fix

POSTUP VÝROBY

PUKY

Jelikož se u nás ve firmě vyrábějí i puky – ty černé tvrdé kulaté nesmysly na hokej, poprosil jsem kontrolorky o čtyři zmetky. Ono těm pukům v podstatě nic není, jen nemají ty kruhové plochy rovné, jak by měly mít, ale vypouklé a jsou na nich přetoky.

Nejdřív jsem nožem ořízl od puků přetoky – ty sukýnky. Šlo to celkem snadno. Snažil jsem se sice nezaříznout, ale občas se to ne úplně povedlo.

Na levém puku jsou vidět jak dva přetoky, tak vypouklé hladké plochy.

Potom jsem vypoukliny na všech čelech puků sbrousil na pásovce do rovna. Jen u budoucího spodního a horního puku jsem původně chtěl nechal vnější stranu vypouklou. Vypadalo by to možná efektně, ale nakonec jsem si to rozmyslel a sbrousil jakž takž do roviny všechno.

Všechny čtyři puky ořezány a obroušeny na pásovce a pak doladěné ručně.

NASAZENÍ NA ŠROUBOVICI

Všechny puky jsem uprostřed provrtal osmičkou vrtákem. Naskládal jsem je tak, aby na sobě pěkně seděly. Potom jsem je našrouboval na šroubovici a znovu natočil tak, aby tvořily co možná nejvíc kompaktní válec. Ne všechny plochy se mi totiž podařilo sbrousit rovně. Finální polohu i pořadí puků jsem si označil bílým fixem. Tím jsem s gumovou hlavou prozatím skončil.


RUKOJEŤ

Tentokrát jsem neořezával žádné polínko ani nepoužil hotové topůrko nebo madlo, ale sáhl po staré jasanové násadě na lopatu. Násada je sice prohnutá, ale na tom kousku, co budu potřebovat to asi nebude ani znát. Odřízl jsem z přineseného kusu násady již zmíněný špalík asi patnáct centimetrů dlouhý. Oba konce jsem zabrousil, aby byly hezky rovné a kolmo k ose.

Potom jsem tužkou označil místa, kde budu nožem měnit průměr do finálního tvaru. V místech čar tužkou jsem pilkou na železo udělal dokola zářezy. Díky zářezům si u následného ořezávání nožem nemusím hlídat místo, kde skončit řezat, a taky si nemusím ani hlídat hloubku, protože jsem zářezy udělal tak hluboké, jak potřebuju.

Zářezy jsou schválně nesymetricky. Vlevo bude palec s ukazovákem a vpravo malíček. Krajní zářezy budou hluboké, prostřední mělký.

Nožem jsem začal vyřezávat finální tvar. Prostředek chci vypouklý, zužující se ke krajním zářezům a od nich bude zase rozšíření směrem ke krajům.


Do starého jasanu se noži moc zařezávat nechtělo, šlo to pomalu. Tak jsem si pomohl dlátem. Kéž bych měl nějakou řezbářskou paličku 🙂 , musel jsem použít kladívko. Naštěstí to je staré truhlářské dláto, tak mě ty rány kladívkem do násady dláta moc netrápily.

Tvar mám nahrubo hotový, doladěný trochu nožem. Jdu zmenšovat, prohlubovat a dolaďovat, aby mi držadlo pěkně v ruce sedělo.


Hotovo. Ještě uvidím, jestli to celé v budoucnu nepřebrousím šmirglem, ale zatím se mi to takhle líbí. I v ruce je to příjemné. Třeba mi ta struktura vytvořená nožem bude časem při práci vadit. Líbí se mi taky ty praskliny na dřevu. Jestli ale nevydrží běžné zacházení, udělám si držadlo nové.


Když jsem měl dořezáno, nadával jsem si, že jsem měl nejdřív udělat díru. Kdyby se ta díra totiž nepovedla, nemrzelo by mě to tolik.

Špalík jsem ale úspěšně provrtal z obou stran osmičkou vrtákem pro protažení šroubovice. Trochu jsem v díře doladil místo, kde se vrtání z obou stran potkalo. Nebyl jsem úplně přesný, ale odchylka není moc velká, až mě to překvapilo, jak to vyšlo dobře. 


Kladívkem jsem potom skrz protloukl šroubovici. No, na to, že je to osmička šroubovice v osmičce díře (zhruba) vrtané ze dvou stran, jsem do ní nemusel ani moc mlátit. Paráda.


KOMPLETACE

Našrouboval jsem první puk. Zahloubil v něm dolíky na hlavy vrutů a jimi puk přišrouboval k madlu. Původně jsem myslel, že to budu muset předvrtávat, ale šlo to i tak. Skrz puk šel vrut úplně v pohodě a do dřeva jsem trochu zabral. Madlo ani náznakem neukázalo, že by chtělo prasknout, takže taky paráda.


Pak jsem vždy do kříže našrouboval do každého puku další dva vruty. Z obou stran jsem nasadil podložky a matky a celé to stáhl k sobě.

Vruty mám v paličce hlavně proto, aby se jednotlivé puky na šroubovici neprotáčely. Ale navíc vruty pomáhají k sobě stáhnout puky i po stranách.

Přebytek šroubovice čouhající z madla jsem uřízl a sbrousil. Mám hotovo.


FINÁLNÍ ÚPRAVY

No, že mám hotovo, tvrdím vždycky a pak stejně něco doladím.

Takže v tomhle případě jsem se rozhodl nehezký povrch puků sjednotit a celý jsem ho sbrousil. Už to vypadá o moc líp. Taky jsem sbrousil ten malý čouhající kousek šroubovice u hlavy.

Celou paličku jsem nakonec napatlal pastou ze včelího vosku a lněného oleje. Jelikož jsem měl špinavé ruce, tak madlo okamžitě dostalo patinu, ale to mi nevadí. Palička vypadá fakt parádně. Mám z ní velkou radost.


TECHNICKÉ ÚDAJE

    • celková délka                 25 cm
    • délka hlavy                      8,5 cm
    • průměr hlavy                  6 cm
    • délka rukojeti                 15 cm
    • průměry rukojeti           3,5; 2,2; 3,2; 2,5 a 3,7 cm (měřeno od konce)
    • celková hmotnost         526 g

Sice jsem vás v úvodu varoval, ať nečekáte žádnou krásu, ale teď si myslím, že je palička i hezká. Mně se líbí, co vám?

No a to už je opravdu všechno. Teď už jen zbývá paličku na nějakém výtvoru otestovat a zajistit, aby moc nezahálela.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.6 5 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře