Plán – M

Plán – M

V originálu je to PLAN-M. Trochu jsem si tuhle anglickou zkratku počeštil pro lepší zapamatování.


Lovci, trappeři a lidé v odlehlých oblastech, stejně jako dříve naši předkové používají a používali moudro zálesáctví nebo chcete-li bushcraftu takovým způsobem, který jim umožnil žít po velmi dlouhou dobu uprostřed přírody. Tedy jsou a byli nuceni znát a umět mnohem víc, než vy nebo já.

V dnešní době je život “tam venku” pro většinu z nás jenom hra. Míříme do “divokých míst” vybaveni kombinací některých dovedností a moderního vybavení. Mnozí z nás ale bohužel vyráží právě bez těch důležitých dovedností a znalostí.

Pokud však nastane KRIZOVÁ SITUACE, nejdůležitější je to, co máme v hlavě.

Vím, že se mnozí z vás neustále v této oblasti – survivalu – zdokonalujete a učíte. Ale děláte to systematicky? Vhodnou pomůckou pro určení směru, jak cíleně rozšiřovat vaše zálesácké dovednosti v krizových situacích, je třeba princip, jakým se často učí umění přežití ve speciálních jednotkách armád.


Podle vojenských příruček byste tedy v krizové situaci měli hlavně řešit PĚT ZÁKLADNÍCH POTŘEB, kterými jsou:

 • PROTECTION [protekšn] = OCHRANA
 • LOCATION [lokejšn] = UMÍSTĚNÍ
 • ACQUISITION [akvizišn] = ZÍSKÁVÁNÍ
 • NAVIGATION [navigejšn] = NAVIGACE
 • MEDICAL [medykl] = LÉKAŘSKÁ PÉČE

Sečteno, podtrženo a zkráceno: PLANM. Což se blbě pamatuje a vyslovuje, proto se tam vkládá ta pomlčka, tedy:

PLAN-M

A teď vysvětlím konkrétní pojmy:


PROTECTION – OCHRANA před okolními negativními vlivy tím, že používáte správné oblečení, umíte najít nebo rychle postavit přístřešek a umíte rozdělat oheň.


LOCATION – UMÍSTĚNÍ, to znamená být tam, odkud vidíte a jste vidět a jste schopni dát zachráncům signál.


ACQUISITION – ZÍSKÁVÁNÍ výživy – vody a potravin – stejně jako dalších zdrojů. To může ale znamenat i umět vyrábět a přizpůsobovat nástroje a pomůcky nebo být schopen si opravit svoji vlastní výbavu.


NAVIGATION – NAVIGACE je umění se pohybovat v neznámém terénu pomocí různých prostředků a technik a věcí, které máte k dispozici.


MEDICAL – LÉKAŘSKÁ PÉČE, tou se myslí umět poskytnout ošetření sobě nebo druhým pomocí znalostí v kombinaci s dostupnými materiály z lékárničky.


Bouře se blíží rychle
Počasí se rychle kazí, na stavbu přístřešku z plachty mám maximálně deset minut.

Z tohoto pohledu je PLAN-M jen hrubý vojenský seznam dovedností a já ho chápu v našich středoevropských zálesáckých a civilních poměrech nějak takhle:

V daném období a v dané lokalitě, kam se chystáte, byste měli být schopni

 • chápat chování počasí – zjistit co nejpřesněji předpověď a umět si představit, jaké počasí v daném místě bude, a podle toho se správně obléknout. Případně, jaké si přibalit věci.

 • umět rozdělat oheň i ve zhoršených podmínkách (za tmy, v zimě, v dešti, jednou rukou – třeba tou, co nepíšete).

 • vytvořit si přístřeší (perfektně ovládat stavbu ze své plachty, stanu, ponča) nebo umět najít přírodní úkryt a dotvořit si ho.

 • ovládat signály pro volání o pomoc – telefonní čísla, pískání, blikání světlem, umisťování předmětu přitahujících pozornost, aplikace, …

 • najít a případně vyčistit vodu (filtrovat, sterilizovat převařením, vědět, čím se dá dezinfikovat, umět roztavit led nebo sníh bez kovové nádoby, …)

 • najít potraviny (rostliny, houby, zvířata) – to v našich podmínkách asi nebude nutné, ale nejběžnější houby a léčivky u nás byste znát mohli. Také vědět, kdy zraje jaké ovoce, není k zahození – i dobré jídlo pomáhá v krizových situacích, zejména na psychiku.

 • vyrobit nástroje (závěs na kotlík, lucernu z plechovky, držák na svíčku, ale i funkční závětří na oheň, …). Také umět opravit svoji stávající výbavu (šít, látat, drátovat, tejpovat, nahradit nefunkční nebo ztracené věci náhradami – třeba nahradit upadlé ucho u kotlíku či ztracenou zátku u flašky a podobně).

 • umět se pohybovat terénem a orientovat se za pochodu (pomocí slunce, mapy a kompasu, orientačních bodů, umět používat GPS navigaci, aplikace, …). To také ale znamená chápat a umět si představit terén znázorněný na mapě nebo na displeji a podle toho přizpůsobit pochod.

 • provádět “první” pomoc

  • běžnou (škrábance, třísky, puchýře, zatržený nehet, řezné rány, zlomeniny, podvrtnutí, klíště …)

  • i specifickou pro některé situace v daném prostředí (přehřátí, dehydratace, podchlazení, omrzliny, nalokání se vody při tonutí, pobodání hmyzem – třeba včelami, popáleniny, střevní potíže…)

To, co už naši předci dávno věděli, je to, že

Dovednosti a znalosti jsou důležitější než vybavení.

Tyto dvě věci je možné nosit kdekoli s sebou, protože nezabírají žádné místo a ani nic neváží. V krizové situaci byste měli umět skvěle zacházet s jakýmkoli svým osobním vybavením, které u sebe právě máte a které v dané situaci bude pro vás takový malý bonus.

Radujte se ze všech věcí, které s sebou právě nesete.

Pozitivní přístup a neochota vzdát se jsou těmi nejdůležitějšími vlastnostmi pro zvládnutí krize. 


Simulace řezné rány
Malé říznutí (jenom simulace – fix, vodovky a Jodisol)

U některých dovedností může trvat mnoho let, než je dokonale zvládnete. Ale stačí i jen pár hodin tréninku a můžete sobě nebo druhému zachránit nejen zkažený víkend, ale třeba i život. Proto byste se neměli soustředit jen na jednu oblast znalostí a dovedností a druhé opomíjet. Měli byste znát a ovládat alespoň základy všech těchto oblastí.

Bezpochyby časem zjistíte, že takové znalosti jsou samy o sobě pro vás i odměnou. Když totiž na první pohled bude vidět, že máte znalosti a dovednosti, budou vám lidé více důvěřovat a budou si vás vážit.

Při pobytu v přírodě si všechno také více užijete, když si budete “jistější v kramflecích” a jen tak vás něco nepřekvapí a nevyvede z míry. Čím víc budete připraveni, tím víc se vědomě i podvědomě rizikům vyhnete.


Jak jste si jistě všimli, článek je na jednu stranu pojat hodně civilně a v rovině mírných nesnází, ale občas zabrousí i do opravdových kritických situací. Je to proto, že si myslím, že je dobré vědět alespoň okrajově i o činnostech v opravdových kritických situacích. Ale hlavně – pro každého je velkým přínosem umět bez zaváhání zvládat právě ty menší “krize”.

Takže si zapamatujte … PLAN-M.


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.

Systém bodování je následující  . . .  článek je perfektní ,  článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady  či kritiku je ještě níž pod bodováním.

Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře