Plán – M
V originálu je to PLAN-M. Trochu jsem si tuhle anglickou zkratku počeštil pro lepší zapamatování.
Lovci, trappeři a lidé v odlehlých oblastech, stejně jako dříve naši předkové používají a používali moudro zálesáctví nebo chcete-li bushcraftu takovým způsobem, který jim umožnil žít po velmi dlouhou dobu uprostřed přírody. Tedy jsou a byli nuceni znát a umět mnohem víc, než vy nebo já.
V dnešní době je život „tam venku“ pro většinu z nás jenom hra. Míříme do „divokých míst“ vybaveni kombinací některých dovedností a moderního vybavení. Mnozí z nás ale bohužel vyráží právě bez těch důležitých dovedností a znalostí.
Pokud však nastane KRIZOVÁ SITUACE, nejdůležitější je to, co máme v hlavě.
Vím, že se mnozí z vás neustále v této oblasti – survivalu – zdokonalujete a učíte. Ale děláte to systematicky? Vhodnou pomůckou pro určení směru, jak cíleně rozšiřovat vaše zálesácké dovednosti v krizových situacích, je třeba princip, jakým se často učí umění přežití ve speciálních jednotkách armád.
Podle vojenských příruček byste tedy v krizové situaci měli hlavně řešit PĚT ZÁKLADNÍCH POTŘEB, kterými jsou:
-
- PROTECTION [protekšn] = OCHRANA
- LOCATION [lokejšn] = UMÍSTĚNÍ
- ACQUISITION [akvizišn] = ZÍSKÁVÁNÍ
- NAVIGATION [navigejšn] = NAVIGACE
- MEDICAL [medykl] = LÉKAŘSKÁ PÉČE
Sečteno, podtrženo a zkráceno: PLANM. Což se blbě pamatuje a vyslovuje, proto se tam vkládá ta pomlčka, tedy:
PLAN-M
A teď vysvětlím konkrétní pojmy:
PROTECTION – OCHRANA
před okolními negativními vlivy tím, že používáte správné oblečení, umíte najít nebo rychle postavit přístřešek a umíte rozdělat oheň.
LOCATION – UMÍSTĚNÍ
to znamená být tam, odkud vidíte a jste vidět a jste schopni dát zachráncům signál.
ACQUISITION – ZÍSKÁVÁNÍ
výživy – vody a potravin – stejně jako dalších zdrojů. To může ale znamenat i umět vyrábět a přizpůsobovat nástroje a pomůcky nebo být schopen si opravit svoji vlastní výbavu.
NAVIGATION – NAVIGACE
je umění se pohybovat v neznámém terénu pomocí různých prostředků a technik a věcí, které máte k dispozici.
MEDICAL – LÉKAŘSKÁ PÉČE
tou se myslí umět poskytnout ošetření sobě nebo druhým pomocí znalostí v kombinaci s dostupnými materiály z lékárničky.
Z tohoto pohledu je PLAN-M jen hrubý vojenský seznam dovedností a já ho chápu v našich středoevropských zálesáckých a civilních poměrech nějak takhle:
V daném období a v dané lokalitě, kam se chystáte, byste měli být schopni:
-
- chápat chování počasí – zjistit co nejpřesněji předpověď a umět si představit, jaké počasí v daném místě bude, a podle toho se správně obléknout. Případně, jaké si přibalit věci.
- umět rozdělat oheň i ve zhoršených podmínkách (za tmy, v zimě, v dešti, jednou rukou – třeba tou, co nepíšete).
- vytvořit si přístřeší (perfektně ovládat stavbu ze své plachty, stanu, ponča) nebo umět najít přírodní úkryt a dotvořit si ho.
- ovládat signály pro volání o pomoc – telefonní čísla, pískání, blikání světlem, umisťování předmětu přitahujících pozornost, aplikace, …
- najít a případně vyčistit vodu (filtrovat, sterilizovat převařením, vědět, čím se dá dezinfikovat, umět roztavit led nebo sníh bez kovové nádoby, …)
- najít potraviny (rostliny, houby, zvířata) – to v našich podmínkách asi nebude nutné, ale nejběžnější houby a léčivky u nás byste znát mohli. Také vědět, kdy zraje jaké ovoce, není k zahození – i dobré jídlo pomáhá v krizových situacích, zejména na psychiku.
- vyrobit nástroje (závěs na kotlík, lucernu z plechovky, držák na svíčku, ale i funkční závětří na oheň, …). Také umět opravit svoji stávající výbavu (šít, látat, drátovat, tejpovat, nahradit nefunkční nebo ztracené věci náhradami – třeba nahradit upadlé ucho u kotlíku či ztracenou zátku u flašky a podobně).
- umět se pohybovat terénem a orientovat se za pochodu (pomocí slunce, mapy a kompasu, orientačních bodů, umět používat GPS navigaci, aplikace, …). To také ale znamená chápat a umět si představit terén znázorněný na mapě nebo na displeji a podle toho přizpůsobit pochod.
- provádět „první“ pomoc:
- běžnou (škrábance, třísky, puchýře, zatržený nehet, řezné rány, zlomeniny, podvrtnutí, klíště …).
- i specifickou pro některé situace v daném prostředí (přehřátí, dehydratace, podchlazení, omrzliny, nalokání se vody při tonutí, pobodání hmyzem – třeba včelami, popáleniny, střevní potíže…)
To, co už naši předci dávno věděli, je to, že
Dovednosti a znalosti jsou důležitější než vybavení.
Tyto dvě věci je možné nosit kdekoli s sebou, protože nezabírají žádné místo a ani nic neváží. V krizové situaci byste měli umět skvěle zacházet s jakýmkoli svým osobním vybavením, které u sebe právě máte a které v dané situaci bude pro vás takový malý bonus.
Radujte se ze všech věcí, které s sebou právě nesete.
Pozitivní přístup a neochota vzdát se jsou těmi nejdůležitějšími vlastnostmi pro zvládnutí krize.
U některých dovedností může trvat mnoho let, než je dokonale zvládnete. Ale stačí i jen pár hodin tréninku a můžete sobě nebo druhému zachránit nejen zkažený víkend, ale třeba i život. Proto byste se neměli soustředit jen na jednu oblast znalostí a dovedností a druhé opomíjet. Měli byste znát a ovládat alespoň základy všech těchto oblastí.
Bezpochyby časem zjistíte, že takové znalosti jsou samy o sobě pro vás i odměnou. Když totiž na první pohled bude vidět, že máte znalosti a dovednosti, budou vám lidé více důvěřovat a budou si vás vážit.
Při pobytu v přírodě si všechno také více užijete, když si budete „jistější v kramflecích“ a jen tak vás něco nepřekvapí a nevyvede z míry. Čím víc budete připraveni, tím víc se vědomě i podvědomě rizikům vyhnete.
Jak jste si jistě všimli, článek je na jednu stranu pojat hodně civilně a v rovině mírných nesnází, ale občas zabrousí i do opravdových kritických situací. Je to proto, že si myslím, že je dobré vědět alespoň okrajově i o činnostech v opravdových kritických situacích. Ale hlavně – pro každého je velkým přínosem umět bez zaváhání zvládat právě ty menší „krize“.
Takže si zapamatujte … PLAN-M.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.