Nouzové situace

S.T.O.P.

Je to další ze snadno zapamatovatelných pouček – co dělat v krizových situacích. Nejběžněji se uvádí pro případ, že SE ZTRATÍTE.


Využít se dá i v jiných krizových situacích – spadnete do rozbouřené řeky, kleklo vám uprostřed rozlehlých lesů v zimě auto a nikde nikdo, prostě cokoliv.

Ale můžete poučku s úspěchem používat i v jiných více běžných situacích – to vám popíšu až na konci článku.


V krizové nebo nouzové situaci můžete být zmateni. Stres, adrenalin a strach mohou v této věci hrát možná klíčovou roli. Dále se na vaší psychice může podepsat třeba únava, dehydratace, déšť, zima, … , můžete být dokonce zraněni, což rozhodně ke psychické pohodě rozhodně nepřispěje.

Výše uvedené faktory mohou způsobit to, že se rozhodujete a následně podnikáte kroky, které nejsou úplně optimální. Taková rozhodnutí a akce by mohly situaci ještě zhoršit nebo by dokonce mohly být přímo nebezpečné.

Pamatujte si, že stále platí zákony přírody. Skutečnost, že máte krizi, s níž se musíte vyrovnat, neznamená, že máte nějakou zvláštní výjimku. Svět kolem vás bude na vás i nadále působit stejnými vlivy jako před krizí. Musíte se tedy moudře a správně rozhodnout. A k tomu potřebujete nějaký čas na přemýšlení a zde je návod, jak ho získat.

V obtížných a krizových situacích vám pomohou právě tato čtyři písmena – STOP. Jsou to počáteční písmena čtyř anglických výrazů, které přesně vystihují činnosti, jaké a přesně v jakém pořadí je máte udělat.

    • STOP [stop] = ZASTAVTE
    • THINK [fink] = PŘEMÝŠLEJTE
    • OBSERVE [obserf] = ROZHLÉDNĚTE SE
    • PLAN [plen] = PLÁNUJTE

Přeložím a vysvětlím na příkladu, že se ZTRATÍTE V PŘÍRODĚ:

STOP – ZASTAVTE

První věcí je fyzicky opravdu zastavit. Nejdříve se samozřejmě dostaňte nějak z život ohrožující situace – třeba zalezte do závětří, na břeh, do auta. Pak se uklidněte a zhluboka se nadechněte.

Nepodnikejte další kroky, dokud si nezklidníte myšlenky.

Pokud jste dezorientovaní nebo ztracení, nesnažte stále lpět na naději, že poznáte něco známého nebo povědomého, nesmíte jít dál a dál. Pravděpodobně vás to ještě více dezorientuje. Čím více se odkloníte od své původní cesty, tím těžší například bude pro případné zachránce, aby vás našli, pokud tedy ovšem zahájí pátrání.

Pokuste se relaxovat. Prostě si připusťte, že jste v krizové situaci = ztratili jste se. Sedněte si. Dejte si něco k pití a k jídlu. Pokud kouříte, tak si klidně zapalte cigaretu. Hlavně uklidněte mysl a nějak odveďte její pozornost od krize.


THINK – PŘEMÝŠLEJTE

Zamyslete se nad tím, co je nyní hlavní prioritou.

Budu od někoho potřebovat pomoc nebo to zvládnu sám? Musím hned najít přístřeší? Bude potřeba rozdělat oheň? Mám zavolat mobilem někomu, kdo mi pomůže? Má cenu křičet? Mám žízeň – kde hledat vodu? Dokážu se znovu zorientovat?

Přemýšlejte i o tom, jak jste se do vaší situace dostali.

Zanechali jste nějaké stopy po cestě sem? Pokud ano, můžete se znovu vrátit až na místo, kde jste byli, než jste se ztratili? Dokonce i když nejste zkušení stopaři, mohou se v blízkém okolí vyskytovat vaše zjevné stopy například v měkkém bahně, písku nebo ve sněhu. Po nich se můžete vrátit.


OBSERVE – ROZHLÉDNĚTE SE

Sledujte své okolí. Sledujte krajinu. Zjistěte, zda vám hrozí jiné nebezpečí. Pátrejte očima po zdrojích na zlepšení komfortu – lepší místo k pobytu do vyřešení situace, pokud je potřeba, tak pátrejte po palivovém dříví, zjevných příznacích vody atd. Projděte si věci, co máte na sobě a s sebou. V jaké jste fyzické kondici? Kolik hodin denního světla vám asi ještě zbývá?

Pátrejte a analyzujte terén i sebe.

PLAN – PLÁNUJTE

Nyní, když jste se uklidnili, vytipovali možnosti a uvědomili si priority, můžete jasně přemýšlet a naplánovat další postup. Buďte konkrétní a praktičtí. Pokud nejste sami, diskutujte o plánu. Pokud jste sami, klidně k sobě mluvte nahlas, pokud to pomůže.

Systematicky si veškerou činnost rozdělte do menších úseků a stanovte si, kdo (pokud je vás víc), co, kdy a jak udělá.

Pokud jste ztratili, použijte vyzkoušené navigační techniky, abyste znovu našli cestu.

Pokud ale opravdu nemůžete najít cestu domů nebo do kýženého místa, použijte své ostatní zálesácké a „survival“ dovednosti, abyste si co nejlépe připravili místo k přečkání doby, než vás záchranáři najdou. Měli byste si také připomenout zkratku z minulého článku Ona vás navede ke správnému řešení vašich potřeb v krizové situaci. A tou zkratkou je

PLAN-M


Je možné, že budete muset v této situaci použít několikrát „tlačítko“ STOP. Zpočátku se možná budete muset potýkat s naléhavými prioritami, ale později se musíte vypořádat i s dlouhodobějšími potřebami. V každé fázi zastavte, přemýšlejte, pozorujte a plánujte.

Zastavte znovu, pokud je třeba!

Postupujte sice podle svého plánu, ale buďte flexibilní. Věci se mění. Upravujte svůj plán, pokud je to nutné. Dávejte si jednoznačné, konkrétní a jednoduché úkoly a realizujte je.

Zastavte znovu, pokud je třeba!
Zastavte několikrát, pokud je třeba!

A nyní se vrátím k jednoduchému příkladu pro použití STOP systému:

Ořezáváte klacek a říznete se do prstu – směšné, to každý ví, co má dělat a dělá to intuitivně, že? Ale o tom to je. Takže jaký je zřejmě váš pravděpodobný postup?

    • STOP – přestanete ořezávat klacek, strčíte si prst do pusy a jazykem stisknete ránu, tím se trochu uklidníte a získáte čas.
    • THINK – přemýšlíte: Čím by se dalo to krvácení zastavit? Jak je ta rána velká? Bude to na šití? Jak se dostanu k doktorovi?
    • OBSERVE – těkáte očima po okolí, pátráte po dezinfekci, náplasti, nůžkách, kapesníku, vteřiňáku (ano i tím se dá řezná rána slepit), klíčích od auta, …
    • PLAN – Teď si s prstem v puse dojdu k umyvadlu, pustím vodu, vyndám prst a pořádně ránu propláchnu a zároveň ji prohlédnu. V kalhotách mám kapesník a náplasti. V lékárničce nůžky a také náplasti. Vytáhnu kapesník a omotám jím prst, pak budu schopný vyndat náplast pouze z kapsy (protože v lékárničce je náplast blbě zastrčená, pro příště to její uložení musím vymyslet jinak) a vyndám nůžky z lékárničky. Pak musím ustřihnout náplast a co nejrychleji jí stáhnout tu ránu. I když to nebude na šití, stejně už nic dneska dělat nebudu a radši si sednu a dám pivo.

Tak tohle byl pravděpodobný záznam myšlenek, co vám bleskly hlavou během několika okamžiků. A pak to všechno provedete – automaticky. Celá akce na pár minut.

No a jde o to, abyste podobně automaticky provedli všechny čtyři potřebné kroky i v opravdové krizi.


Takže si pamatujte STOP !


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.8 4 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Ondra
Ondra
3 roků od zveřejnění

Tohle jsem měl možnost otestovat 3 roky zpátky. Půldenní odpolední procházka do neznámého lesa který jsem chtěl trochu Prozkoumat. Jezdil jsem vlakem kolem, už dlouho jsem se chtěl do něj podívat. Konec babího léta, jeden z posledních teplých dnů před podzimním ochlazením, vyloženě mě to lákalo. podmínky: -dny teplé, noci už hodně chladné -bylo to kolem… Číst vice »

Ondra
Ondra
Reakce na  Bošek
3 roků od zveřejnění

Já chodím do lesa taky VŽDYCKY s nabitým mobilem, KPZ, EDC, a většinou s ruksakem plným zbytečností, nadbytečného oblečení i jídla. Když si to jednou za 10 let nevezmu, tak se mi přihodí takováto situace. Značná kumulace nepříznivých faktorů. Ale aspoň to byl zajímavý zážitek. Vlastně jsem přitom využil většinu znalostí s pohybem v přírodě které mám. A stejně… Číst vice »

Ondra
Ondra
Reakce na  Bošek
3 roků od zveřejnění

Moje zkušenost s hodnými vesnickými lidmi třeba ohledně autobusu a vlaku je taková, že každý vesničan ochotně poradí, ale od každého se dozvíš úplně jinou informaci. Jeden ti řekne že autobus jede za hodinu, druhý že v sobotu jede až odpoledne a třetí ti doporučí raději jít do další vesnice na vlak 😀 Jinak já si dnes… Číst vice »