Hračky pro zábavuKuchyňSvětloVlastní nápady

Oheň z tučňáka


Občas na internetu na něco zajímavého narazím a pak to samozřejmě chci vyzkoušet. Konkrétně u téhle věci pro mě nevidím praktické využití (tedy myslím při mých současných aktivitách), ale chci zjistit, jak dlouho vydrží hořet, tedy poskytovat světlo a teplo.

Neděste se, tučňáka zabíjet ani zapalovat nebudu.  Jen prostě, když dělám pizzu s tuňákem, tak tomu doma říkáme s tučňákem. Proto jsem tu hříčku slov použil, to je vše.


POUŽITÉ MATERIÁLY

  • chleba
  • plechovka tuňáka
  • vosk
  • karton

NÁŘADÍ

  • otvírák na konzervy
  • lžička
  • nůžky (nůž)
  • zdroj tepla
  • nádobu na roztavení vosku

POSTUP VÝROBY

PLECHOVKA

Konzervu otevřete tak, že odříznete otvírákem víčko úplně celé kolem dokola. Pak ukrojíte chleba, vezmete lžičku a svačíte. Svačíte dokud není plechovka prázdná. Potom ji vypláchnete a osušíte. Tolik rádoby vtipný úvod.

KARTON

Nůžkami nastříháte nebo nožem nařežete proužky kartonu „přes léta“. To znamená kolmo na vzduchové komory. Proužky by měly být asi o půl centimetru nižší než je vnitřek plechovky.

Nyní každý proužek jakoby nalámete o hranu stolu. Prostě chytnete proužek za konce a o hranu stolu uděláte „drrrrrt“ a je to.

První proužek smotáte do ruličky. Ta nemusí být moc utažená. Stačí, aby se do plechovky rulička vešla. Začínat budeme totiž od vnějšího okraje plechovky.

Proužek je tedy uvnitř plechovky a vy se ho snažte co nejvíc rozmotat, to znamená co nejvíc namáčknout na stěnu plechovky.

Nyní udělejte to samé s dalšími, až vyplníte celou plechovku.

Když se vám vyplnění dokonale nepodaří, nastříhejte krátké proužky a nastrkejte je do mezer KROMĚ STŘEDU. Všechny tyto proužky musí mít stejnou výšku jako ruličky předtím. Mně se to naštěstí podařilo vyplnit bez mezer.

Nakonec si ustřihněte tři proužek asi o půl centimetru vyšší než ostatní a srolujte do ruličky o průměru necelý centimetr. Ruličku nacpěte do středu plechovky a vytvoříte jakoby knot.

VOSK

Nyní přijde na řadu rozehřátí vosku. Můžete použít jakýkoliv – zbytky svíček, čajovky, včelí vosk (toho je podle mě ale škoda) a možná i lyžařský vosk nebo parafín. Já si zbytky svíček vždy roztavím a odleju do muffinových formiček pro případ, že by se mohl vosk hodit a teď se mi hodí.

Vosk můžete roztavit ve vhodné nádobě na kamnech, sporáku, ohni, vařiči, svíčce … Jen pozor na teplotu, aby vám nechytl, takže třeba oddalovat a přibližovat od a ke zdroji tepla. Vosku by mělo být asi tolik, jaký je objem plechovky (karton uvnitř vůbec neberte vůbec v potaz).

Až se všechen vosk roztaví, opatrně ho lijte do plechovky – je potřeba kroužit kolem dokola a zalít úplně všechen karton i knot. Hladina vosku musí být nad vršky ruliček z kartonu, v podstatě skoro až po okraj plechovky. Po zchladnutí trochu vosk klesne a vršky kartonu se znovu objeví.

Nechte zchladnout a ohňová krabička je hotová.Nespokojím se je jen s tím, že jsem si „ohňovou krabičku“ vytvořil. Je třeba ji otestovat. Takže jsem krabičku zapálil, sledoval, jak dobře chytne, jak dlouho bude hořet a jestli vyhoří celá.

Taky jsem otestoval, za jak dlouho ohřeje půl litru kohoutkové vody (8°C), při testu bylo venku kolem 15°C. Test proběhl v Zebře 12 s víčkem, v závětří z cihel a při v mírném vánku.


VÝSLEDKY TESTU

  • ZAPÁLENÍ – zapalovačem celkem v pohodě, na jednu sirku by to možná šlo. Knot trošku prskal (asi přes noc navlhl), ale asi po třech vteřinách chytnul. K lepšímu rozšíření plamene jsem s nakloněnou plechovkou otáčel.

 

  • OHŘEV VODY – zhruba po deseti minutách od zapálení jsem nad plameny postavil Zebru. Cihly byly moc vysoké, tak jsem plechovku podložil kamenem. Ohřev vody není pro nikoho, kdo pospíchá – trval zhruba 25 minut až k úplnému varu. Bublinky na dně se objevily už asi po 17 minutách.

 

  • DOBA HOŘENÍ – po dvou a půl hodinách už z kartonu vycházel jen kouř a občas prošlehl malý plamínek. Teda, čekal jsem, že to bude hořet dýl.

 

  • ZBYTEK V PLECHOVCE – v plechovce zbyl pouze zuhelnatělý karton. Vypadal přesně tak, jak jsem ho tam vložil, jen byl totálně černý. Všechen vosk se vypařil.

PRŮBĚH TESTOVÁNÍ NA FOTOGRAFIÍCH


Kdo se nudí, může taky vyzkoušet, preppeři to mají povinně, haha. Příjemnou zábavu.

PS: Celkem dost to čadí, no asi jako dvacet svíček najednou. Ale na druhou stranu taky to díky použitému voňavému vosku příjemně voní.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 4 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře