Luk a věci kolemVlastní nápady

Trefa do černého – NÁTEPNÍK


Tohle je druhý článek ze série o lukostřelbě.

Nejen luk a šípy jsou potřeba k lukostřelbě. Je nutné, alespoň z počátku, si chránit i předloktí před zásahem tětivou. Pokud správně neohnete ruku v lokti a úplně ji propnete, zcela jistě vás do něj tětiva luku švihne. A věřte mi, že to fakt bolí. Zvlášť, když mám tak silný luk, by to mohlo způsobit i odřeninu nebo modřiny.

Já se chci tomuhle nepříjemnému zážitku vyhnout a tak jsem si vyrobil chránič předloktí neboli nátepník.


POUŽITÉ MATERIÁLY

    • tvrdší karton na šablonu
    • zbytek odpadní trubky průměr 150mm
    • staré pásky z batohu

NÁSTROJE

    • nůžky
    • pilka na železo
    • pilník
    • brusné papíry
    • vrtačka
    • jehlový pilník
    • jehla a nit

POSTUP VÝROBY

Z kartonu jsem si vystřihl lichoběžník, který jsem postupně zastřihával, až mi sedel na levačce tak, že jsem žádnou jeho hranu necítil při žádném pohybu ani ohnutí ruky.

Potom jsem hledal, z čeho vlastně nátepník vyrobit. Prohledal jsem kůlnu a do oka mi padla odpadní trubka. Strčil jsem do ní ruku, jestli nebude její průměr moc velký nebo malý a ejhle, ono to sedí dokonale.

Trubku jsem pilkou ořízl podle šablony a doladil pilníkem a šmirgly.

Po stranách jsem vyvrtal vždy tři díry vedle sebe pro každý otvor pásku a díry propiloval jehlovým pilníkem do obdélníků. Potom jsem na hranách u děr vypiloval probrání, aby se budoucí pásky nekroutily a nesjížděly.

V jedné takové tašce mám všelijaké pásky, suché zipy a jiné věci od batohů, bund a jiných dosloužilých částí mé výbavy – vždycky všechny tyhle věci „odstrojím“, než batoh nebo bundu vyhodím. Právě tady jsem vyhrabal dva stejné pásky, které mi seděly do dvoucentimetrových otvorů. Pásky jsem zastřihl na délku tak, aby mi po povolení dovolily pohodlně nátepník nandat a sundat, ale aby zase zbytečně jejich konce neplandaly. Nakonec jsem pásky zpátky přišil ke sponám.

Volný konec pásků jsem provlékl z vnější strany nátepníku dovnitř a zase ven a provlékl sponami. Tenhle způsob uchycení se mi zdál logický ze dvou důvodů – první: tětiva se sveze po trubce a nebude zadrhávat o pásky. Druhý: trubka nebude přímo na ruce a bude moct pod ni proudit vzduch a taky případný náraz tětivy utlumí.


Nátepník jsem otestoval hned při první příležitosti. Funguje skvěle. Sice se asi „nudí“, protože se při každém výstřelu snažím soustředit na všechny správné pozice těla, rukou, luku i šípu, takže se mi při chvilkách nepozornosti podařilo tětivou nátepník trefit během odpoledne jen asi dvakrát.

Nicméně, používat ho budu i nadále až do doby, kdy si budu opravdu jistý, že neudělám při postoji a pohybech chybu. Nicméně věřím, že i potom mě může tětiva za moji nepozornost „ztrestat“ 🙂


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře