Mimořádné zpravodajství
Dneska jsem se šel na chvilku projít, jestli už neuvidím opravdové známky jara. Přešel jsem pole k nedalekému remízku za hřbitovem a už jsem se odtamtud nehnul.
Taková koncentrace jara na jednom místě mě překvapila. Tyhle všechny fotky jsou fakt z jednoho místa a to z plochy asi deset krát dvacet metrů. Takže
JARO JE OPRAVDU TADY!
A co jsem našel?
HLUCHAVKA NACHOVÁ
Mladá čerstvá nať hluchavek najde uplatnění v kuchyni, kdy ji upravujeme jako špenát nebo přidáváme do salátu a polévek.
Hluchavka se často míchá do směsí dalších léčivých bylin. Vhodná je například kombinace s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, mařinkou, kozlíkem, chmelem, andělikou…
Květy hluchavky sbíráme po celou dobu květu, nejlépe za suchého počasí. Sbíráme pyskaté koruny bez kalichů, musíme je vytrhávat opatrně, abychom je nepomačkali, jinak zhnědnou a znehodnotí se. Sušíme je ve stínu v tenké vrstvě, anebo uměle při teplotách maximálně do 40 °C. Skladujeme je tak, aby nemohly navlhnout, jinak zhnědnou a ztratí své léčebné účinky. Správně usušené květy mají bílou nebo nažloutlou barvu, mírně nahořklou chuť a jsou zcela bez vůně.
Sušenou nať přidáváme v podobě macerátu do koupele pro celkové zklidnění kůže.
Bylinný čaj užíváme pro zklidnění podrážděných nervů, pomáhá i při nespavosti. Nálev ze směsi hluchavka, divizna, bezinkový květ a podběl ulehčuje odkašlávání a je vhodný při nachlazení, zánětu horních cest dýchacích, bronchitidě, angíně, chřipce i zápalu plic. Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, podporuje vylučování moči, tlumí menstruační bolesti.
Květy hluchavky nachové obsahují sliz, třísloviny, glykosidy, saponin, cholin, histamin, antioxidanty, éterické oleje, silice a menší množství vitamínů a minerálů. Nať hluchavky je na minerální látky a stopové prvky bohatší.
PTAČINEC ŽABINEC
Některé rostliny, zejména starší nebo kvetoucí mohou mít nahořklou chuť, na jídlo jako zelenina se tedy doporučuje spíše nať před rozkvětem.
Je i léčivá – má močopudné účinky, používá se při plicní TBC, podporuje metabolismus. Dále se užívá se při lupence, ekzémech včetně atopického, šťáva zastavuje krvácení a při revmatismu se aplikují obklady z čerstvé nati.
Obsahuje třísloviny, saponiny, minerální soli, z nichž je vysoký obsah oxidu draselného a křemičitého. Dále obsahuje vitamíny C a E, karotin, tanin, hořčiny.
SVÍZEL PŘÍTULA
Nať se sbírá až v době květu seřezáváním – teď je ještě brzo, teprve vylezl. Suší se na stinných místech nebo na slunci. Umělá teplota nesmí překročit 40 ° C. Po usušení nepříjemně páchne a má ostře hořkou chuť.
Působí jako prostředek na vylučování moči a dále uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva.
Dá se užívat vnitřně: při zánětech dolních cest močových, při tvorbě močového písku a kaménků, očišťuje od chorobných látek ledviny, proti křečím, při bolesti (píchání v boku), při hysterii, k čištění krve při ekzémech
Ale je vhodný pro zevní použití: na popáleniny, na kožní choroby, na vředy, na uhrovitost, na rány
Svízel obsahuje Glykosid galiosin, rubiadin glykosid, asperulosid a stopy silice. Teda to jsou názvy …
KOPŘIVA DVOUDOMÁ
Sbíráme ji do 20. května, protože pak je v rostlině hodně dusičnanů. Také ještě můžeme sbírat mladé výhonky v září. Nejčastěji se sbírají listy sdrháváním lodyh a někdy také nať – ta by šla sbírat teď, protože jsou malinké. Já ještě týden dva počkám, až budou trochu větší.
Suší se ve stinných vzdušných místech nebo uměle, přičemž teplota nesmí překročit 60 ° C. Je důležité ji sušit rychle, aby si droga zachovala původní zelenou barvu.
A jaké má použití? Snižuje hladinu krevního cukru, působí mírně močopudně, proti krvácení, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran, regeneruje pokožku, je vhodná proti pocení
Kopřivy obsahují kyselinu křemičitou, třísloviny, aminy – acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B1, kyselinu pantothenovou (B6), glukokinidy, kyselina mravenčí, kyselina octová, vosk, vitamín C, fytoncidní látky a v žahavých chlupech je pryskyřičný sekret.
Brzké jaro je i čas JEHNĚD
A už se objevují i první lístky na keřích.
Ostatním stromům se teprve nalévají pupeny – třeba lípa srdčitá nebo buk lesní.
Ale co to? Tahle fotka sem snad nepatří?
Ale ano, narazil jsem i na dřevokazné houby.
No a k jaru neodmyslitelně patří
KOČIČKY.
Tady ještě jiné v detailu. Na té prostřední jsou malé kapičky – bylo mezi dešti a trošku mrholilo.
A to je pro dnešek všechno … tak zase někdy příště a vyrazte ven.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.