Nože

Černý lev


Asi před měsícem jsem někam založil nebo dokonce ztratil svůj oblíbenější zavírák – mám nebo měl jsem celkem jen dva. Byl to úžasný Opinel No. 8 Carbon. Stále ho nemůžu najít, rozhodl jsem se proto, že si pořídím nový.


Celkem dlouho jsem zvažoval, jestli si ten Opinel koupím znovu, protože jsem s ním byl fakt spokojený. Ale zvítězila touha zkusit něco nového.

předloni jsem se zamiloval ve videu Milana Matějky do jednoho zavíráku. Podruhé jsem ho viděl na jeho videu loni a říkal jsem si, kdybych si náhodou někdy v budoucnu kupoval zavírák, tenhle bude horký kandidát. No a na začátku letošního roku vydal Milan video o nejlepších továrních nožích roku 2018 z jeho pohledu. A mezi těmi noži byl i tenhle.

A ejhle, jaký byl výsledek na konci videa? On to ten můj oblíbenec mezi zavíráky vyhrál. Jelikož má Milan asi stejně velkou ruku jako já a tvrdil, že mu v ní sedí výborně, jenom mě to utvrzovalo v rozhodnutí, že právě on bude nástupce mého Opinela. Hodně jsem se kroutil nad cenou (pro někoho možná směšné). Já ale vždycky zvažuji, jestli má význam do té které věci investovat. Jestli dlouho vydrží, jestli její vlastnosti využiju, jestli by nestačilo něco levnějšího.

V tomhle případě, jsem byl spíš nakloněný tomu, že by stálo za to do kvalitního zavíracího nože nějakou tu korunu investovat. Zvažoval jsem zvažoval a pak mi v uších začala stále dokola znít jedna věta: „Peníze budou a my nebudem.“ A ta rozhodla!


Někteří zasvěcení už vědí a ostatní nebudu déle napínat, koupil jsem si:

Bestech Lion Black

Nádherná kočička

Milan představoval zelený, ale mě se víc líbí černý. Někteří možná na čínskými výrobky ohrnují nos, ale tohle je fakt kvalitní kudla. Na čepeli skvělá ocel, na střenkách plast, který vydrží snad všechno. Čepel chodí v rámu na keramických ložiskách. Nikde žádná vůle, všechno perfektně lícuje. Kdyby ten nůž někdo vyráběl v Americe nebo Evropě, určitě by stál minimálně jednou tolik. Nůž jsem kupoval na KNILAND.CZ, který je v podstatě českým zrcadlem slovenského obchodu kniland.sk. Jak jsem během nákupu zjistil, majitel Michal Černický je výborný chlap a vřele tenhle obchod doporučuji.

Jak jsem ten nůž vzal do ruky, zamiloval jsem se podruhé.

Pohled na líc …

… a na rub.

Hned jak ho objaly moje prsty, věděl jsem, že si budeme rozumět. Zpočátku jsem si říkal, že asi oddělám klips, ale ani v nejmenším mi nepřekáží (ani v ruce). Naopak, v kapse ho neustále nosím zacvaklý za její hranu a při chůzi se nůž nebimbá uvnitř a ani netlačí při sedání, než kdyby byl v kapse jen tak.

Detail klipsu a zakončení rámu s otvorem.

Stále ještě se mě drží myšlenka, že mu dodělám nějakou ozdobnou šňůrku s hezkým uzlíkem. To poutko na konci rukojeti je fakt výzva, i kvůli které jsem si nůž vybral. prostě ten tvar nože je skvěle domyšlený a vyladěný.

Otvírání už snad nemůže jít lehčeji, stačí jen brnknout o flipper (ten čudlík, co čouhá nahoře ve hřbetu a při otevření chrání jako doraz ukazováček před říznutím) a čepel vyletí vzhůru. O úžasnou snadnost chodu se starají keramická kuličková ložiska.

Zoubkování na prst je hodně příjemné i na palec i ukazováček, podle toho, co se řeže nebo krájí. D2 je materiál čepele – taková uhlíkovka, co je skoro nerezovka.

Nabroušený přišel perfektně. Sice neholí, ale papír s ním jde řezat plynule a můžu při řezu i zatáčet. Což je pro mě známka dostatečného nabroušení.

Logo výrobce.

Podrobil jsem ho „klasickému testu“. Prostě jsem ho zapřáhl a dělal s ním věci, co od něj očekávám. Zpracovával jsem různé druhy potravin, ořezal klacek, tužku, rozřezal pár kartonových krabic, otevřel si s ním pivo. Ve všech oblastech obstál na výbornou.

Detail pojistky – liner lock – část vnitřního rámu je napružená dovnitř a zaklapnutím se opře o plošku na čepeli. Odjistí se palcem, odtlačením do strany.

Hrubší práci s ním nemám v plánu a proto jsem ho jinak v testu ani netrápil. Na to mám WOODLORE.

Na závěr pár parametrů:

Celková délka : 20,8 cm
Délka čepele : 8,9 cm
Délka rukojeti : 11,9 cm
Hmotnost : 133 g
Materiál čepele : D2
Materiál rukojeti : G10
Pojistka : Liner Lock
Tloušťka čepele : 3 mm
Tvrdost čepele : 59-61 HRC
Délka čepele : 8,9 cm
Délka rukojeti : 11,9 cm

Co si myslíte, že se stalo těsně před vydáním tohoto článku? Našel jsem svůj milovaný Opinel zapadlý ve skříni s oblečením. Ale flákat se ve skříni nebude, bude jako EDC do práce.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Ondra
Ondra
3 roků od zveřejnění

Nemůžu si pomoct, ale ten „lovecký“ turistický Mikov který máte ve své sbírce je asi nejlepší nůž jaký jsem kdy měl v ruce. Poměr délky, tloušťky a praktičnosti je tam prostě impozantní. Jen ta střenka je trochu nemožná. Mít lepší střenku, tak se ostatní nože i za 2 000 můžou jít zahrabat. Díval jsem se že ho… Číst vice »

Ondra
Ondra
Reakce na  Bošek
3 roků od zveřejnění

S opinelem člověk neudělá chybu. Pokud mu nevadí kulatý tvar a rotační pojistka (ale o to bytelnější). Ikdyž do uhlíkovky bych asi nešel. Někde jsem viděl testy na levný Morakniv stejného typu, uhlíkovka a nerez. Ten nerez byl s uhlíkovkou ve výsledku srovnatelný. Otázkou ovšem je, jestli uhlíkovka nedrží déle ostří. Aktuálně řeším jednu záležitost. Koupil… Číst vice »