NožePraktické hračkySekací nástrojeVlastní nápady

Dřevěný brusný kámen


Vím, že nadpis je kravina, ale měl hlavně upoutat vaši pozornost. Jedná se ve skutečnosti o brusné a obtahovací prkýnko zároveň, které jsem si vyrobil.

Je to, myslím, dobrá a hlavně levná alternativa k brusným kamenům. Výhodu vidím jak v ceně, tak i v tom, že brusné kameny se musí občas (japonské vodní nejlépe po každém broušení) zarovnávat do roviny a tady to odpadá.

Obtahovací prkýnko to asi každý zná, to je asi standardní věc. Někdo používá jen řemen napnutý od větve k ruce – zkoušel jsem, nevyhovuje mi to. Abych využil obě velké plochy prkýnka, spojil jsem tyto dva nástroje – brusný a obtahovací – dohromady.

A jelikož jsem si nedávno koupil „kapsu“ na batoh pro řezbářské náčiní, chci, aby se mi tam vešlo všechno potřebné, tedy i moje brusné a obtahovací prkýnko. Takže bylo potřeba buď to původní zmenšit nebo si vyrobit nové. Rozhodl jsem se pro druhou variantu a tak se s vámi chci podělit o postup při jeho výrobě.

Prkýnko je tedy z jedné strany brusné a z druhé obtahovací. Je lehké a skladné a během chvilky můžu nastavit brusnou hrubost, jakou potřebuju. Takže v mém případě to může bít třeba i pět-šest hrubostí (mám šmirgly s gritem od 240 do 1500). Jasně, mám i hrubší, ale ty na broušení fakt používat nebudu. Naopak jsem viděl i papíry o drsnosti tři, pět i sedm tisíc grit, ale to už mi přijde zbytečné.


CO JE POTŘEBA NA VÝROBU:

MATERIÁL:

  • prkýnko (nejlépe z tvrdého dřeva)
  • hovězí useň (prostě vyčiněná kůže bez chlupů nebo pásek z pravé kůže – vojenský)
  • lepidlo (Chemoprén)
  • smirkové papíry
  • duše z kola
  • brusná pasta

POMŮCKY:

  • pilka
  • nůž
  • smirkové papíry
  • rovná deska
  • nůžky
  • tužka

JAK JSEM POSTUPOVAL:

PRVNÍ DEN:

Prkýnko jsem nahrubo označil a potom uřízl tak velké, aby mi dalo na délku jednoho aršíku šmirglu a na šířku jeho poloviny. Zkontroloval jsem, jestli se mi vejde do kapsy batohu – bylo moc velké, tak jsem ho trošku zkrátil.

Na rovné ploše jsem ho potom na šmirglu (grit 180 je myslím dostačující)  zarovnal ze všech stran do roviny. Nejvíc jsem si dal záležet na obou velkých (funkčních) plochách. Tam je rovinnost nejdůležitější. Všechny hrany jsem potom šmirglem srazil.

Položil jsem prkýnko na hladkou stranu usně a obkreslil tužkou. Na jednu stranu prkýnka i do předkresleného obdélníku na usni jsem nanesl chemoprén, nechal zavadnout a pak silou k sobě přitlačil.


DRUHÝ DEN:

Lepidlo jsem nechal radši dvanáct hodin schnout. Potom jsem useň podle prkýnka ořízl.

Na viditelnou stranu usně (tu semišovou) jsem nanesl brusnou pastu, aby byla celá plocha pěkně zelená. Pastu používám zelenou, protože jsem ji dostal, jsou i jiné druhy (barvy), ale pro tyhle účely je tahle podle mě dostačující.

Šmirgly, které budou ve finále patřit na prkýnko, jsem po délce rozpůlil nůžkami. Je to pohodlnější a rovnější než nožem.

Z duše jsem si odřízl dva asi centimetrové pruhy (kruhy). Jeden šmirgl položil na prkýnko a přetáhl přes něj jeden proužek duše, pak jsem šmirgl napnul a na druhou stranu prkýnka navlékl druhý proužek duše.

A je hotovo.


JAK BROUSÍM a OBTAHUJU:

Brousím a obtahuju doma na stole a v přírodě na stehně. Nožem pohybuji tak, že táhnu čepel ve směru hřbetu a mírně do strany. Na kamenech se standardně brousí tlakem nože směrem k ostří, ale tady vzniká mírná vlnka na šmirglu, takže bych papír za chvíli prořízl.

Pokud bych chtěl brousit i tady tlakem, asi bych musel použít pod šmirgl kvalitní tenkou oboustranku širokou a dlouhou jako prkýnko. Ale mně to takhle vyhovuje, takže vylepšení v tomhle směru nepředpokládám.

Teď při psaní mě něco napadlo: Možná ještě zkusím nalepit úzké proužky na konce funkční plochy prkýnka, na ně nalepit konce šmirglu a duše posunout malinko víc ke středu, to by mohlo udržet šmirgl víc napnutý. Uvidíme, vyzkoušíme, kdyžtak to sem dopíšu.

POZNÁMKA:

Pokud budete dělat obtahovací stranu z vojenského pásku, řiďte se jeho šířkou. Je totiž užší než polovina aršíku šmirglu.


Pokud nechcete utrácet peníze za několik hrubostí brusných kamenů, je tohle myslím dobrá volba. Vyzkoušejte ji také a napište mi, jak se vám to osvědčilo.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 5 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře