Praktické hračky

Čím fotím


Jelikož mým druhým velkým koníčkem je fotografování, fotím zrcadlovkou.

Když jedu nebo jdu do přírody, beru ji téměř skoro vždy s sebou. Jsou ale výjimky, kdy se chci na svět dívat trochu jinýma očima a ne z pohledu fotografa. To pak většinou lituji, že jsem přišel o výjimečný záběr, ale o to víc se mi uloží do vizuální paměti.


Tahat s sebou zrcadlovku je fakt někdy řehole nebo oprus, chcete-li. Je to při minimální konfiguraci hmotnost a velikost menšího kuřete ze supermarketu. Prostě s sebou vleču kilo a půl těžkou kostku, ale podle mě ty záběry stojí za to. Většinou mám ještě stativ, protože dost často a rád fotím za snížených světelných podmínek (mlha, šero, tma). Ale o to jsou ty záběry z mého pohledu zajímavější.

Když jdu vyloženě na FOTOLOV, beru s sebou ještě další výbavu.

Jako první uvádím foťák, i když z hlediska fotografie jsou daleko důležitější objektivy. Foťák je první proto, že podle jeho bajonetu (díra, kam se objektivy přidělávají) musíte nakupovat i objektivy.

Takže, co vlastně mám:


SAMOTNÝ FOŤÁK (neboli TĚLO)

Nikon D7100

V roce 2011 jsem koupil svou první digitální zrcadlovku (bazarovou) a to Nikon D80. V roce 2016 jsem ji vyměnil za opět bazarový Nikon D7000. No a do třetice z bazaru jsem na začátku roku pořídil Nikon D7100. A to proto, že mi sedmitisícovka v podstatě odešla. Za svůj pestrý život dostala hodně ran a tak byla popraskaná a slepovaná izolepou, takže ne vodotěsná. Na čundru předešlého roku hodně zmokla a voda se dostala i dovnitř. Asi by se mi nevyplatilo investovat do opravy, takže jsem se rozhodl koupit „nové“ tělo. Tu sedmitisícovku jsem daroval jednomu mladému nadšenému fotografovi – skautovi a kamarádovi mého syna, ať si s ním dělá co chce. On ho rozebral, vyčistil, vysušil, koupil náhradní díly a funguje. Jsem tomu moc rád.

Sedmstovka má celokovové tělo a je odolný proti dešti a jiným nepříznivým vlivům, jako mráz, prach, hrubší zacházení. Je to takový otloukánek, který hodně snese. Dá se s ním natáčet i video, dělat time-laps a jiné zajímavé kousky.

Má čip typu APS-C, což znamená, že jeho velikost je plochou zhruba dvoutřetinová (23,6 x 15,7mm) než má kinofilm (36x24mm).

Dokáže vyfotit snímek rychlostí až 1/8000 sekundy, což je výhodné, když chcete za plného světla fotit s hodně nízkou clonou na objektivu.

Hledáček pokrývá 100% čipu, takže to, co vidíte opravdu vyfotíte. U levnějších foťáků nevidíte okraje a pak se člověk občas diví, že je na fotce to, co tam nechtěl a musí ořezávat nebo retušovat.

Foťák má i živý náhled, to znamená, že lze fotit i přes displej, ale nějak mi to k srdci nepřirostlo.

Ostřit můžete na padesáti jednom místě čipu, což umožňuje skvělou volbu kompozice. Stačí si vybrat ten konkrétní ostřící bod. Způsoby zaostření si můžete volit. Buď průběžné nebo jednorázové nebo inteligentní.

Hmotnost je 765g.


PS: Na začátku přechodu jsem si trochu musel zvykat, protože mají D7000 a D7100 jinak uspořádané čudlíky. Ale má spoustu výhod, třeba pojistku otočného kolečka na volbu režimů. Při vyndávání z batohu nebo brašny jsem si s ním nechtěně několikrát otočil a pak chvíli fotil na špatný režim. Kolikrát už fotky bohužel ani nešly zachránit.


OBJEKTIVY

Mám čtyři objektivy, každý je dobrý na něco jiného a mám je od různých firem. Společných mají několik věcí. Podle mě jsou skvělé, ostré, odolné – mají kovový bajonet na připojení k foťáku) a ve své době, kdy jsem je kupoval, patřily mezi špičku ve své cenové kategorii. Nekupoval jsem Ferrarri, ale daly by se přirovnat k Superbu. Prostě vyšší střední třída, stejně jako foťák.


SETOVÝ OBJEKTIV (takový univerzál – slengově SEŤÁK)

Nikkor 18-140/3,5-5,6
Nikkor 18-140/3,5-5,6

Je to objektiv od stejné značky jako foťák, je to Nikon AF-S DX Nikkor 18–140mm 1:3,5-5,6G ED VR. Pěkně dlouhý název, že? Pokud to někoho zajímá, tak vysvětlivky jsou na stránkách NIKON.CZ . Můžete s ním fotit od krajinkypo detaily nebo si změnit perspektivu, to znamená, že vám blízké předměty nebudou připadat o tolik větší než ty vzdálenější. Je relativně lehký, má přesný chod a je stabilizovaný (pomůže vám, když se vám klepou ruce).

Tenhle seťák váží 490g,


OBJEKTIV NA MAKROFOTOGRAFII (mezi fotografy MAKRO)

Tokina 100/2,8
Tokina 100/2,8

U toho jsem si vybral model Tokina Macro 100 F2,8 D. Je to naprosto brilantní sklo, které je primárně určené pro foťáky s větším čipem, takže nemá v rozích žádné zkreslení a ani ztrátu kresby.

Je to pravé makro, protože promítá na čip všechno v té velikosti, jak to je. To znamená, že při focení centimetrového broučka z maximální zaostřitelné vzdálenosti tento brouček zabere na čipu centimetr místa. Levné „jakomakro“ objektivy promítají obraz zmenšený.

Zaostřit se dá už z třiceti centimetrů od čipu, to znamená, že před přední čočkou je focený předmět vzdálený pouhých 20cm.

Hmotnost je 572g.


TELEOBJEKTIV (na focení vzdálených detailů – prostě TELE)

Tamron 70-300/4-5,6
Tamron 70-300/4-5,6

Ten mám hlavně na focení ptáků a jiných živočichů, kteří si udržují od člověka značnou vzdálenost. Je to tentokrát již třetí značka a to Tamron SP 70-300mm F/4-5,6 Di USD.

Objektiv je rychlý, přesný a hlavně má úžasný stabilizátor obrazu, který zejména při plně vytaženém objektivu a bez stativu, je opravdu k nezaplacení.

Ve své kategorii předčí svými parametry objektivy od značek Nikon i Canon, které stojí dvou až tří násobek.

Bohužel nemám zatím moc příležitostí ho plně využít. Chtělo by to někam chodit „na čekanou“ a zase tolik volného času nemám. Zvažoval jsem, že pro přiblížení ptactva k domovu pro ně vyrobím vyvýšenou fotolouži, kam by se chodili ptáci napít a cachtat, ale ještě ani to jsem nezrealizoval. Až nastane čas, určitě o tom napíšu článek.

Tele je těžké opravdu jak tele, váží 767g.


KRAJINÁŘSKÝ OBJEKTIV (neboli ŠIROKÁČ)

Tokina 11-16/2,8
Tokina 11-16/2,8

To je můj poslední přírůstek do rodiny objektivů. U něj jsem znovu sáhl po ověřené značce Tokina. Celým názvem tedy Tokina AT-X 116 PRO DX II 11-16 mm.

Má krásně ostrý obraz a díky velkému množství lamel na cloně dělá skvělý hvězdičkový efekt na fotkách se zdrojem světla (slunce, lampy, …). Fotil jsem s ním titulní fotku webovek, tak můžete posoudit sami.

Nemám ho dlouho, tak teprve objevuji, co všechno dokáže a kde všude půjde využít pro efektní fotku.

Není to žádné peříčko, i když vypadá malý, jeho hmotnost je 549g.


EXTERNÍ BLESK

Nissin Di622
Nissin Di622

Koupil jsem myslím za slušný peníz opravdu hodně muziky. Vybral jsem si Nissin (nemá to s Nikonem nic společného, pouze to, že je s ním kompatibilní). Celé označení má Nissin Speedlite Di 622 zoom 24-105mm ITTL.

Blesk má hodně nastavení, dá se odpalovat i na dálku jak bezdrátovým odpalovačem, tak i jiným bleskem, třeba i tím, co je zabudovaný ve foťáku.

Napájí ho čtyři tužkové AA baterie. Používám Sanyo Eneloop s kapacitou 2000mAh. Jejich výhoda je, že se opravdu samovolně nevybíjí a tak se můžu na blesk i po půl roce nepoužívání plně spolehnout.

Blesk váží bez baterek 315g.

SANYO Eneloop AA 2000mAh
SANYO Eneloop AA 2000mAh

STATIV

Zomei Z818C
Zomei Z818C

Dlouho jsem měl kovový, ale byl dost těžký, tak jsem si prohlédl recenze a koupil v Číně karbonový Zomei Z-818C s kulovou hlavou. Kulová hlava je prostě velká koule s držákem, na které se dá foťák nastavit do jakékoliv polohy.

Složený stativ má výšku jen 46 centimetrů a jeho maximální výška je naopak skoro přesně metr osmdesát, což je opravdu hodně.

Dá se různě nastavovat, vyměnit středovou trubku za krátkou, takže se při roztažených nohách dostanu až skoro k zemi. Pokud chci až úplně na zem, prostě středovou tyč vytáhnu a i s foťákem zasunu do stativu zespodu.

Jedna noha se dá odšroubovat a použít jako takzvaný monopod, což je teleskopická hůl vhodná pro focení v místech, kde byste se se stativem pletli, třeba muzeum, exkurze v jeskyni, prostě tam, kde je hodně lidí.

Aby vám vítr nepřevrátil nebo neklepal se stativem a foťákem, dá využít i háček na středové trubce, na který pověsíte třeba batoh.

Nohy se prodlužují pouhým pootočením prstenců a zase se tak zajistí. Je to podle mě lepší systém, než jsem měl u předchozího stativu (klipsy).

Stativ váží pouhé dvě kila třicet. Což je dost nízká váha, na to že by měl v pohodě unést foťák s objektivem o hmotnosti osmnáct kilo!


BATOH a BRAŠNA

MH500 30 l + DSLR Camera Bag

Poslední dobou jsem si hodně oblíbil kombinaci lehkého batohu z Dekáče a futrálu z Alíka. A to hlavně proto, že se mi dobře chodí s fotovýbavou na zádech a že mám v batohu i stativ, pití i mobil. Ruce mám volné a tělo vyvážené. Batoh váží jen 1,3kg a futrál asi 500g.

Futrál se do batohu skvěle vejde. A, jelikož má batoh na hraně zip pro vstup do hlavní komory, můžu vlézt do futrálu, aniž bych odklápěl víko batohu. Futrál je nepromokavý a batoh má pláštěnku, takže je všechno hezky chráněné.

Do futrálu naskládám to nejdůležitější, co potřebuju: tělo, čtyři objektivy, náhradní baterku a paměťové karty, dálkové ovládání, hadr a štěteček na čištění, věci ke stativu (háček na zavěšení zátěže ve větru, prodloužení, imbus). No i ta odrazná deska, co je na fotce mimo futrál se vejde navrch na objektivy a v pohodě futrál zapnu.

Až začnu zase fotit broučky s bleskem a odrazkou, tak to uvnitř nějak překombinuju a jeden z objektivů nechám doma.

Takhle naplněný futrál váží přes čtyři kila.

DRUHÁ ALTERNATIVA

Dřív jsem používal především brašnu Lowepro Stealth Reporter D200 AW.

Vejde se do ní opravdu hodně. Je nepromokavá, odolná (materiál 600D) a dobře polstrovaná. Dá se zavřít na zip a ještě pojistit trojzubcem (sponou). Zip většinou nepoužívám a bohatě stačí spona, i bez jakéhokoli zajištění víko sedí skvěle. Do brašny nacpu kromě stativu úplně všechno, co jsem výš popsal, a mám tam i spoustu dalších věcí.

Dá se nosit přes rameno i za polstrované madlo nad víkem.

Vnitřní rozměry brašny jsou 23,5 x 17,5 x 19,5 cm a hmotnost díky polstrování, přepážkám a kovovým sponám je trochu těžší – 1,4 kg.

LowePro Stealth Reporter D200 AW
LowePro Stealth Reporter D200 AW

DALŠÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

Je toho poměrně dost, ale vypíšu jen to, co nosím v brašně:

    • odrazná deska o průměru 60 cm
    • rozptylka na externí blesk na focení makra, tu jsem si vyrobil
    • dálkový odpalovač blesku
    • kabelová spoušť
    • ztmavovací ND filtr, který sníží 1000 krát hodnotu světla – na dlouhé expozice
    • štětec na čištění foťáku, taky samovýroba
    • ubrousky na čočky

No je toho opravdu hodně, tudíž dost velká hmotnost, která se pronese. Na čundry tahám většinou jen foťák a seťový objektiv, plus často i stativ. Na výlety autem a fotolovy beru všechno, auto to uveze a potom trasa pěšky není nikdy tak dlouhá, abych nějak strádal.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 1 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře