
Obtisk na dřevu, kosti nebo kůži
Chcete mít obrázek na nějaké přírodnině a neumíte hezky kreslit nebo malovat nebo potřebujete mít něco nakreslené přesně? Třeba Logo? Zkuste to jako já. Je to jednoduché, rychlé a kupodivu to třeba na dřevě drží jako čert. Právě obtisk na dřevo budu popisovat v tomhle článku, ale podle názvu a úvodní fotky to jde i na jiné materiály.
POUŽITÉ MATERIÁLY
- kancelářský papír
- předloha v elektronické podobě (obrázek v počítači)
- aceton
- hoblované nebo broušené vyschlé prkýnko
NÁŘADÍ
- počítač (notebook)
- laserová tiskárna
- nůžky
- hadřík nebo odličovací tampon
POSTUP VÝROBY – PŘÍPRAVA OBRÁZKU
Nejdřív si vybereme nebo vytvoříme v počítači nějaký obrázek, který chceme mít ve finále na prkýnku “vytištěný”. Obrázek je lepší větší – zmenšit se dá vždycky, ale při zvětšování dochází ke ztrátě kvality. Takže třeba na výsledných 10x10cm je ideální obrázek asi 1200×1200 pixelů.

Obrázek máme vybraný či vytvořený, nyní ho musíme upravit. Tedy přesněji řečeno stranově obrátit neboli zrcadlit. Malování má snad v počítači každý, takže obrázek otevřeme v Malování.

Máme otevřený obrázek v malování a nyní ho převrátíme podle postupu níže.

Nyní máme obrázek stranově převrácený a nabereme si ho do schránky. To uděláme tak, že použijeme na klávesnici dva dvojhmaty. Nejprve CTRL+A (tím vybereme celý obrázek) a potom CTRL+C (tím ho zkopírujeme).
Nyní potřebujeme přesně nastavit velikost tisknutého obrázku. Nejjednodušší na to je Word, protože tam přesně vidíme velikost v centimetrech a nemusíme nikde nic přepočítávat. Takže obrázek vložíme do Wordu.
Otevřeme nový list ve Wordu a použijeme dvojhmat CTRL+V (vloží se nám do Wordu obrázek, který jsme v předchozím kroku nabrali do schránky.

Nyní obrázek zmenšíme na potřebnou velikost pro tisk. Klikneme levým tlačítkem na obrázek, on se nám ohraničí a za pravý spodní roh ho táhneme doleva a nahoru na požadované centimetry.

Nyní už stačí jen vytisknout na laserové tiskárně a máme přípravu za sebou.
POSTUP VÝROBY – PŘENOS OBRÁZKU NA DŘEVO
Zhruba si vystřihneme obrázek, aby nám nepřekážel zbytek papíru. Nebo i můžeme ostřihávat přesně, abychom měli i přesné umístění obrázku na dřevu.

Připravíme si všechno potřebné pro přenesení vytištěného obrázku.

Obrázek přiložíme potištěnou stranou na dřívko. Povrch nesmí být nijak ošetřený a musí být hladký. Hadřík namočíme do acetonu a ťupkáme s ním na papír obrázku, dokud není celý obrázek acetonem prosycený.

Je zřejmé, že s obrázkem nesmíme během procesu pohnout. Maximálně ho můžeme na jedné straně přizvednout a zkontrolovat, zda se nám přenesl na dřívko celý, pokud ne, zahladíme obtisk nehtem. Aceton už nepřidáváme.

Pokud jsme s výsledkem spokojeni, můžeme papír opatrně sejmout – odloupnout. A je hotovo.


Zkoušel jsem do obtisků i škrábat nehtem, drží skvěle, dokonale se vpily do materiálu.
No a tady jsou ukázky obtisků na dřevo, kost a kůži. Testoval jsem i barevný obtisk na dřevo, ale žádný zázrak to není.
Obtisk můžete použít jako finální obrázek nebo naopak jako výchozí polotovar pro další způsob zdobení přírodnin. Ale o tom až zase někdy příště. Zkuste si to a podělte se o výsledek třeba v mailu nebo v komentářích na Facebooku.
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Systém bodování je následující . . . článek je perfektní , článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady či kritiku je ještě níž pod bodováním.
Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.