Praktické hračkyProvazy

Uzlovačka


Co je to uzlovačka a proč ji mám já?

Uzlovačka je provaz určený na trénink uzlování, tedy na trénování vázání uzlů.

Jelikož mám uzly rád, tak jejich vázání trénuju – v drtivé většině doma. Bohužel se to děje jen občas. Dost často si na to nevzpomenu nebo na to prostě není čas. Ale uvědomil jsem si, že třeba ve svém lesním přístřešku mám času spoustu a nechce se mi pokaždé VYŘEZÁVAT do dřeva, což je moje nejčastější tamní tvůrčí zábava. Takže bych mohl čas, kdy neřežu nožem, vyplňovat i tím, že bych tam trénoval uzly a ne jen civěl do ohně nebo pozoroval okolí.


Z ČEHO MÍT UZLOVAČKU

Na uzlovačku je nejvhodnější mít kus silnější kvalitní pletené šňůry. Ti, kdož mají rádi retro, mohou použít i  kožený řemínek.

Šňůra je nejlepší o průměru 5 až 8 mm. Vhodné a spolehlivé jsou pomocné horolezecké šňůry, takzvané reep šňůry neboli česky repky. Ty jsou k dostání v outdoorových a horolezeckých prodejnách. V provaznictví, v prodejnách pro kutily či v domácích potřebách jsou k dostání dost často také, nebo tam mají pletené bavlněné šňůry.

Kožený řemínek by měl být také kulatý a o průměru alespoň 6 mm. Takové řemínky se dříve požívaly například ke šlapacím šicím strojům. Dají se rovněž sehnat v některých prodejnách pro kutily nebo na specializovaných e-shopech.

Šňůra – ať už syntetická, či bavlněná nebo kožená by měla být dostatečně silná a ohebná, aby se uzly snadno vázaly i rozvazovaly. Neměla by to být rozhodně kroucená šňůra (jako třeba na prádlo), která se při častém používání rozplétá.

První a poslední jsou bavlněné, ostatní syntetika. Tři jsou 5mm, další tři 6mm, dva 7mm a jeden 8mm.

Já jsem zjistil, že mi nejvíc vyhovuje repka o průměru sedm milimetrů a tak jsem ji koupil a to kombinaci stříbrné s výraznou červenou, abych ji hned našel, kdybych ji někde odložil.


JAKOU MÁ MÍT DÉLKU

Já s sebou standardně nosím do lesa patnáct metrů padákovky na stavbu přístřešku a podobně. Ale zjistil jsem, že padákovka na trénink uzlování není pro mě to pravé ořechové. Potřebuju něco silnějšího a taky barevného, kde jsou líp vidět uzly. A třeba i na budoucích fotkách bude červená působit líp.

Takže jsem se pídil a vypídil. Délka uzlovačky záleží na jejím určení. Pokud má sloužit především k učení uzlů, případně k soutěžím v uzlování, pak je nejlepší délka 1,5 m. Může být i o něco kratší, delší šňůra se při soutěžích může motat a překážet při rychlé manipulaci. Na druhou stranu k praktickému využití na výpravách a na táboře je zase délka 1,5 m minimální, větší využití mají šňůry spíše delší.

Zjistil jsem, že pro moje účely je nejideálnější délka dva metry. Proč? To se hned dozvíte.


JE NEJEN NA UZLY

Uzlovačka dá se použít k přivázání čehokoliv na cokoliv nebo při hrách, hodí se i jako nouzová prádelní šňůra či k opravám výstroje. Tohle asi dojde každému. Ale, co by možná někoho nenapadlo, je, že se dá využít i k měření. Jak?

Na uzkovačce jsem si permanentním fixem vyznačil postupně za sebou úseky dlouhé 10, 20, 30, 40 a 50 cm. Podle délky jsem chtěl původně udělal počet čárek, takže třeba na úseku 40cm by byly čtyři čárky, ale nechal jsem to nakonec po jedné. A zbytek uzlovačky jsem nechal také půl metru dlouhý. Takže pomocí těchto značek a díky kombinacím délek 10, 20, 30, 40, 50 a 50 dokážu pouhým jedním přiložením provazu změřit spoustu délek. A několikerým přiložením a třeba i ohnutím uzlovačky v podstatě všechny délky – třeba i po pěti centimetrech. Což se dá využít pro stavby, opravy, soutěže, rozsouzení dohadů o délkách či výškách a podobně.

Také díky tomu, že je to provaz, jde udělat snadno i kružnice o relativně přesném poloměru.

Rysky jsou v ohybech, snad budou vidět i na mobilu.

VYCHYTÁVKA NA KONEC

S uzlovačkou se dá měřit i pravý úhel. Jak? Obecná poučka podle PYTHAGORA tvrdí, že součet čtverců nad odvěsnami je roven čtverci nad přeponou. Co to znamená? Znamená to, že, chceme-li mít v trojúhelníku pravý úhel, musí se součet druhých mocnin délek kratších stran rovnat druhé mocnině délky té nejdelší strany. A jaká celá čísla to splňují? Jsou to čísla 3, 4 a 5 a jejich násobky. Takže v případě uzlovačky je to ideálně vedle sebe srovnaných 30, 40 a 50 centimetrů. 

Když je složím do trojúhelníku, mám mezi 30 a 40 centimetrovým úsekem pravý úhel.


Snad mě tahle hračka donutí častěji trénovat, protože, co se netrénuje, to se zapomíná. A já nechci zapomenout. Taky vám snad už na jaře ukážu i její jiné – praktické využití.

Schválně mi do komentářů napište, kolik unikátních (neopakujících se) délek lze změřit jediným přiložením mé rovně natažené uzlovačky. Já na konci příštího článku zveřejním svůj tip i s výpočty.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.6 17 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Ján
Ján
3 roků od zveřejnění

Dobrý, hlavne s tými dĺžkami.
Ak som dobre počítal, tak 20.

Ján
Ján
Reakce na  Bošek
3 roků od zveřejnění

Máš pravdu, študentské nepochopenie zadania 😞.
Dám opravný tip – 13.

Brko
Brko
3 roků od zveřejnění

Ahoj, jsou tu celkově zajímavé články, dobré informace a sympatické nápady. Nenašel jsem ale nikde odkaz na stránky, ze kterých jsou třeba v článku Uzlovačka doslova opsané pasáže. Všichni trochu opisujeme, ale bývá zvykem zdroje uvádět, to mi trochu kazí celkový dojem.