Světlo z kanystru
Říkal jsem si, že by bylo docela zajímavé vyrobit nějaké světlo, které by prostor něčího přístřešku nebo stanu osvětlovalo rovnoměrně a ne pouze jako to ze samotné baterky či čelovky v úzkém maximálně trošku širším kuželu.
Pro mou potřebu a romantický pocit je sice nejlepší moje LAMPIČKA, kterou jsem si vyrobil, ale ne každý chce otevřený oheň nebo s sebou tahat další „krám“, který je navíc ze skla a s olejem, tedy relativně těžký.
V práci nám zbyly po dezinfekci nějaké kanystry, tak jsem o jeden požádal a zkusil ho k mému záměru využít. Chtěl jsem něco hodně snadného na výrobu. Tak se pojďte podívat, jak se mi to podařilo.
MATERIÁLY a NÁŘADÍ
MATERIÁLY
-
- kanystr
- provázek
NÁŘADÍ
-
- nůžky
- tužka
- trojúhelník
POSTUP VÝROBY
Nejdřív jsem z jednoho boku kanystru vystřihl hala bala rovnou plochou část, abych měl po ruce něco, s čím se dá snadno dál pracovat. Přímo na kanystru se dost blbě kreslí nebo rýsuje, je daleko praktičtější a pohodlnější si kus ustřihnout.
Pak jsem si oměřil čelovku a tužkou na ten kus kanystru nakreslil budoucí rozptylku. Z obrázku je zřejmé, že půjde o kvádr bez jedné strany. Ale co ten obdélník navíc? To je druhé dno. Proč? Protože čelovka svítí jen jedním směrem a já potřebuju dost světla ode dna rozptylky odrazit na jiné strany a ne ho propustit rozptýlené jen tím dnem. Dvojité dno snad splní tento účel, doufám.
Krabička rozptylky bude mít výšku 5cm a základnu 6×4,5cm. Druhé dno má nepatrně méně než 6×4,5cm. Tužka by na fotce nebyla moc vidět, tak jsem to ještě radši obtáhl fixou.
Mám vystřiženo. Na budoucí hrany dna jsem nůžkami udělal rýhy, aby šel plast snadněji a pokud možno rovně ohnout.
Ohnout to šlo celkem snadno, ani jsem to nemusel ohýbat podle nějaké hrany nebo pravítka.
Potom jsem od oka udělal nůžkami do každé stěny dvě díry a to zhruba půl centimetru od vršku a od strany. Neměřil jsem to, prostě jsem to tak nějak odhadl. Díry jsem ještě trošku rozšířil i z vnitřní strany, aby byly hezky průchozí.
Potom jsem jeden konec provázku natavil a zašpičatil, aby mi vznikla taková jehla. Provázek jsem pak provlékl dokola všemi otvory. Druhé dno je uvnitř pouze vložené a není nijak upevněné. Není to potřeba.
Nakonec jsem provázek pevně stáhl, aby na sebe stěny rozptylky pěkně dosedaly. Volné konce jsem svázal k sobě na jedné straně a pak zvlášť přivázal na protější stranu, tím vznikla taková provazová zábrana, aby se čelovka nepropadla hlouběji do rozptylky. Úplný konec provázků jsem nechal dlouhý asi sedm centimetrů a svázal k sobě dvěma uzly.
V protější stěně, než je konec provázků, jsem do rozptylky vystřihl zářez ve tvaru „J“. Tam jsem provázek zahákl. Jelikož je rozptylka lehoučká, toto řešení je naprosto dostačující a rozptylka na čelovce krásně drží.
No a tady jsou fotky s rozsvícenou čelovkou na střední výkon – bez rozptylky a s ní. Myslím, že rozptylka funguje docela slušně. Blbě se to fotí, realita je ještě trochu lepší.
DRUHÁ ALTERNATIVA ROZPTYLKY
Určitě už hodně z vás doma přešlo na LED osvětlení a nahradili jste tak normální žárovky nebo úsporky ledkami. Občas se stane, že ledka odejde. Její kulovitý vršek se dá využít právě pro rozptylku. Ten je na patici jen přilepený, takže se dá s trochou opatrnosti krásně odpáčit třeba příborovým nožem.
Stačí potom do plastové kopule udělat dírku a zářez pro provázek třeba rozžhaveným hřebíkem a do dna té koule vlepit tavnou pistolí třeba kousek nějakého toho kanystru nebo kelímku od jogurtu, aby světlo svítilo do všech směrů tak nějak stejnou intenzitou. A máte hotovo.
Rozptylku jsem nezamýšlel jako skládací, i když ta by byla taky dobrá. Je takhle napevno, protože ji chci mít v přístřešku nastálo. Vím, že tahle rozptylka patří spíš mezi kravinky než užitečné věci, ale někoho to třeba inspiruje k tvorbě něčeho podobného a užitečného.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.
Ahoj, výborný nápad!
Ahoj, děkuju za pochvalu.