OheňTáboření

První noc


Spaní venku rozhodně všem doporučuju. Hlavně těm, kteří chtějí co nejvíce poznat nejen přírodu, ale i sebe.

Na titulce je fotka stará pět let, kdy synovi bylo šest, tedy ještě předškolák. Je to jeho druhý pokus o spaní venku pod plachtou. Ten už byl úspěšný. První pokus o rok dřív prostě psychicky nedal kvůli divočákům a v pozdních večerních hodinách jsme šli při čelovkách tři kilometry domů.

Kdo zná přírodu jen ve dne, zná jí jen z poloviny.

Takže, položme si klasickou otázku na příslovce z češtiny: KDY, KDE, KDO a JAK?

No a odpovědi máme hned tady:


TERMÍN

Tenhle článek vychází právě v tu dobu, kdy je nejlepší se spaním venku začít, tedy v době:

  • kdy je noc nejkratší a užijete si do sytosti jak dlouhý večer do pozdních nočních hodin, tak i brzké nádherné ráno
  • kdy je počasí pro tuhle aktivitu nejpříznivější a nejméně náročné na vybavení

MÍSTO

Před první nocovačkou je nejlepší si vybrat místo na přespání už hodně dopředu. Několikrát ho navštivte, abyste se s ním řádně seznámili a třeba i trochu poupravili k obrazu svému.

Volte místo, které není příliš vzdálené od vašeho domu, řádově několik málo kilometrů. A to zejména proto, abyste byli schopni se relativně v pohodě dostat domů, kdyby se něco zvrtlo nebo byste to prostě psychicky nedali. I to se může stát.

Jak vybrat správné místo, se můžete inspirovat třeba TADY.


VE DVOU

Další, myslím, důležitá rada je: nespat první noc venku sám, ale s někým zkušeným. Má to hned několik praktických výhod:

  • zkušený vám poradí co a jak
  • upozorní vás na chyby, které by se vaší první nocovačce mohly stát „osudnými“ a znechutit vám třeba i zbytečně jak pobyt, tak i chuť do dalších pokusů
  • vědomě i nevědomě vás psychicky podpoří
  • vysvětlí vám ledasjakou noční záhadu, třeba zvuky
  • noc vám ve dvou rychleji uteče

STAN

První noc je také lepší absolvovat ve stanu, který vám poskytne větší pocit bezpečí. Všechno má svůj čas, i spaní pod plachtou nebo pod širákem.


POČASÍ

Jelikož jsou již dnes předpovědi celkem přesné, vyberte si noc uprostřed předpokládané vícedenní doby s hezkým a bezvětrným počasím.


PSYCHIKA

Předem si ujasněte nebo zjistěte, co všechno na takové přespání potřebujete nebo naopak, co je zbytečné. Nezapomeňte na jídlo na večer i na ráno. Vezměte si s sebou nějaký vám důvěrný předmět, který vás uklidňuje – kamínek z dovolené, talisman nebo klidně i malého plyšáka či polštářek.

Dále předem informujte lidi, kteří za vás nesou zodpovědnost, nejčastěji rodiče (pokud tedy není tím zkušeným doprovodem jeden z nich nebo dokonce oba). Sdělte jim přesně, kde přesně a s kým jdete. Budou tak mít větší klid a v případě potřeby vám mohou přijít naproti při nouzovém návratu – pokud se na tom s nimi domluvíte.


OHEŇ

Dobrou volbou je sedět večer u ohně. Ale před jeho rozděláváním nezkušené důrazně varuju. Pokud s vámi je opravdu někdo zkušený, můžete si luxus ohně dovolit. On (ona) bude vědět, jaké místo pro oheň vybrat a jestli je ta to vhodné počasí. Také bude vědět, jak se o oheň bezpečně starat a jak ho dobře uhasit.

Oheň obecně poskytuje pocit bezpečí už od pravěku. Hezky se večer kouká do plamenů, můžete si ohřát jídlo, pití nebo sebe, pokud vám není nejtepleji. Můžete se i ledacos naučit nebo vyzkoušet věci, které znáte jen teoreticky.

Jak se říká: Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.


CO NE

Nakonec jsou dvě věci, kterým se na místě přespání rozhodně napoprvé vyvarujte:

  • používání mobilního telefonu mimo nouzové situace. Mobil vám sice bude krátit čas, ale kvůli koukání na film, poslouchání muziky nebo surfování po netu tam přeci nejste. Můžete ho však použít pro fotodokumentaci. Ale fotky fakt zveřejněte (pokud máte takovou potřebu) až druhý den z domova. Důvody jsou hned dva – pochlubíte se a hned po fotce se může stát, že bohužel budete okolnostmi nuceni mazat domů. Docela ostuda, ne? Nebo po zveřejnění spadnete do kolotoče komentářů a to je taky naprd, to přeci nechcete?!
  • tou druhou je alkohol. Chcete si přeci to přespání užít a ne mít okno nebo špatné či mlhavé vzpomínky.

Snad jsem vás tímhle článkem i trochu na první nocovačku naladil a ne od ní odradil.

Spaní venku je prostě úžasná věc.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 2 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře