Orientace

Orientace pomocí stínu


Tohle je SEDMÝ díl ze seriálu o orientaci. Celý seriál berte jako ostatní survivalové příspěvky na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.

Jedna hodně známá metoda určení severu je pomocí stínu vrženého klackem.

Bohužel jsem si tenhle článek nepřipravil dostatečně dopředu, takže fotky z terénu třeba doplním časem, abyste věřili, že to opravdu funguje. Teď v únoru si budeme muset vystačit s obrázky.

Nadpis v podstatě prozrazuje to, co budete potřebovat. Nic víc. Vlastně ne, zapomněl bych na Sluníčko, bez toho by to nešlo.


DVA KLACKY A DVA KAMÍNKY

Do země zapíchněte svisle nějaký rovnější klacek, dlouhý třeba jako paže. Kamínkem označte konec stínu, který klacek vrhá.

Počkejte minimálně dvacet minut, hodina je lepší. Čím delší časový odstup, tím je metoda přesnější. Během této doby se Slunce posune po obloze a tudíž i stín vržený klackem. Na konci nového stínu položte druhý kamínek.

Vytáhněte klacek ze země a položte ho na kamínky. Klacek nyní určuje směr východ-západ. Jelikož se Slunce pohybuje během roku a celého dne vždy (kromě letních brzkých rán a pozdních večerů) více k jihu, je směrem od kamínků k místu díry po zapíchnutém klacku jižní polovina zkoumaného prostoru. Stíny se tudíž pohybují od osy „východ-západ“ severním směrem. PS: Jistě jste si všimli, že se stíny pohybují zprava doleva, koukáte-li od stínů ke klacku. Je to proto, že se Slunce pohybuje zleva doprava, koukáte-li jižním směrem.

Jih nyní určíte tak, že přes položený klacek položíte kolmo druhý. A ta jeho část, kde byl zapíchnutý první klacek, míří k jihu. Opačná samozřejmě k severu.


Jak jsem psal v úvodu, tahle metoda je zdlouhavá a není úplně přesná. Zdlouhavá je hlavně kvůli čekání na druhý stín. A nepřesná je proto, že spojnice konců stínů netvoří u nás během dne přímku, ale křivku. Je to dáno tím, že nejsme na rovníku, ale severněji. Ta křivka vypadá nějak takhle (v létě modrá, v zimě červená, zbytek roku něco mezi tím).

Takže, když hledáte jih touhle metodou ráno, najdete spíš směr blíže k jihozápadu a odpoledne k jihovýchodu. Přehnaně to vypadá nějak takhle, ve skutečnosti není odchylka tak výrazná. Ukázka je v zimním ránu a letním odpoledni.


Tak to je opět všechno. Tahle metoda orientace mě fakt baví. Co vás? Snad jste se taky pobavili nebo dověděli něco nového. Tak příště zabrousíme do oblasti orientace ála „povídačky“.

5 2 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře