Určení času podle Slunce
Tohle je DEVÁTÝ díl ze seriálu o orientaci. Celý seriál berte jako ostatní survivalové příspěvky na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.
Tentokrát orientace nebude prostorová, ale časová. Podle stínu nebo přímo podle postavení Slunce na obloze jde totiž určit i čas. Musíme, ale vědět, kde je jaká světová strana.
Nejlepší místo na tuhle hru je okolí domova. Proč? Protože tam, jak si jednou určíte třeba sever, tak si snadno budete asi už napořád pamatovat, kde je. Pro určení času přímo podle Slunce je lepší vědět, kde je jih, pro určení podle stínu je lepší sever.
Slunce se po obloze posune každou hodinu o 15°. Je to logické, Země oběhne Slunce za 24 hodin. Celý kruh je 360°, jedna hodina je tedy 360/24=15. Jak vypadá takových 15°? Ukážu vám to na obrázku. Je to v podstatě polovina úhlu svírajícího sousední hodiny na ciferníku.
Když tedy víte, kde je jih a dokážete odhadnout úhel mezi místem, kde je teď Slunce a jihem, můžete před ostatními machrovat jako Krokodýl Dundee.
POMŮCKA NA TRÉNINK ODHADU 15°
Tuhle pomůcku je jednoduché si vyrobit. Budete k tomu potřebovat pouze kancelářský papír A4. Vlastně jakýkoliv papír, co má pravé úhly. Třeba klidně i ze čtvercového z bločku. Ale ten kancelářský mě napadl jako první. Nejdřív vám to popíšu a pod text dám sadu obrázků, ze kterých to bude snad úplně jasné. Takže jdeme na to:
Papír si přeložíte svisle napůl, ohyb uhlaďte a znovu rozložte (1). Potom jeden spodní roh (třeba ten pravý) dáte na tu půlku tak, aby vám ohyb procházel druhým spodním rohem (levým). Ohyb uhladíte nehtem a vznikne vám trojúhelník (2). Ten přehnete tak, aby opět ohyb procházel levým spodním rohem a první ohyb byl podél hrany trojúhelníku (3). Tím vlastně trojúhelník rozpůlíte. Když složený papír rozbalíte, máte 3x 15° (4). Pokud chcete ještě víc patnáctistupňových úhlů, tak chytnete papír vlevo a přeložíte ke druhému ohybu zespoda (5). Vznikne vám trojúhelník a ten opět rozpůlíte (6). Po rozbalení máte 6x 15°. Hotovo (7).
ČAS PODLE SLUNCE
Tak, papír máte připravený a můžete přistoupit v podstatě k měření. Tohle už totiž není odhad. Dopoledne namíříte levou stranu na Sluníčko a spočítáte, kolik patnácti stupňových úseků je to k jihu. Odpoledne namíříte na Slunce spodní okraj. Dopoledne a odpoledne rozeznáte podle toho, jestli je Slunce nalevo nebo napravo od jihu.
Nalevo je osm dopoledne a napravo je půl čtvrté odpoledne.
ČAS PODLE STÍNU
Jak jsem už na začátku napsal, je pro tenhle způsob určení času lepší vědět, kde je sever. Směřování papíru je ale stejné jako u Slunce – dopoledne použijete levý okraj a odpoledne ten spodní. Jenom tím okrajem nemíříte na Slunce, ale položíte ho na stín.
Pro ukázku jsem vybral zimní období. Sice sníh na obrázcích neleží (což je poslední dobou normální), ale pro naši potřebu je lepší delší stín. A ten je kolem poledního v zimě rozhodně delší, než v létě. Proto je orientace podle Slunce v zimě jednodušší, jak jsem ostatně psal už v článku ORIENTACE PODLE SLUNCE – PŘIBLIŽNÁ.
V létě, přesněji od konce března do konce října, nezapomeňte k vámi určenému času přičíst jednu hodinu kvůli přechodu na letní čas. Pokud by to někoho zajímalo přesné datumy až do roku 2050 jsou TADY.
Doufám, že se vám i tahle hra líbí. Když ještě něco zajímavého vymyslím nebo mi pošlete nějaký tip, určitě rád připravím na téma Orientace další články.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.