Genialita plynového zapalovače
Předesílám, že zapalovač mám jako zálohu. Oheň rád zapaluju křesadlem nebo sirkami. Jak už jste jistě z mých článků poznali, mám rád, když věci v mé výbavě dobře fungují a také mě velmi potěší, když pro ně najdu i další využití, než je jejich primární účel.
Jednou z takových přímo geniálně vymyšlených věcí je plynový zapalovač. Zapalovač byl vynalezen v roce 1816, byl tenkrát na vodík. První zapalovač byl nazýván „Dobereinerova lampa“ – pojmenovaný po svém tvůrci, německém chemikovi, jménem Johann Wolfgang Dobereiner. Plynové zapalovače se na trhu objevily před druhou světovou válkou a na konci 50-tých let jste si už mohli koupit první zapalovač s piezoelektrickou jiskrou – v Československu ale zřejmě ještě ne. Toliko stručně z historie.
A teď pár příkladů, na které jsem si vzpomněl, kdy jsem nebo kdy bych zapalovač využil coby zálesák:
OBECNÉ VYUŽITÍ
ZAPÁLENÍ OHNĚ
Tohle je jeho primární účel – zapálit, proto se přeci jmenuje zapalovač. Samozřejmě, že se se zapalovačem nepodpaluje jen oheň, ale i cigarety, svíčka, petrolejka (i když v petrolejce je možná praktičtější sirka).
Velkou výhodou v podpalování ohně je to, že zapalovač dokáže hořet daleko déle než sirka. Tudíž s ním jde podpálit i třeba trochu vlhké dříví.
SVĚTLO
Dalším využitím je svícení. Samozřejmě jen nouzové. Představte si, že dorazíte někdy v noci na vlakovou, autobusovou nebo tramvajovou zastávku, kde je tma. Mobil umřel už před hodinou a baterku jste si samozřejmě zapomněli doma. Budete tam jen tak čekat nebo se radši podíváte, jestli vůbec něco jede?
Další nouzové světlo můžete potřebovat, když právě hledáte někam odložený mobil nebo baterku. Zapalovačem odhalíte alespoň jejich odlesky a nenarážíte do překážek při hledání. Věřte mi, takovéhle situace se stávají i v „lepších rodinách“, jak se u nás říká.
OHŘÁTÍ RUKOU
Pokud máte zmrzlé ruce a potřebujete pro nějakou činnost citlivé prsty, můžete si je strčit buď do rukavic nebo do kapes. Ale, pokud chcete proces ohřátí urychlit, můžete si je ještě předtím nahřát zapalovačem.
Sice vám třeba od plamene prsty nerozmrznou hned, ale jejich teplá kůže ohřeje vnitřní prostředí rukavic či kapes a tím se zase zpětně prsty rychleji prohřejí.
PŘETAVENÍ PROVÁZKU
Vím, že spousta lidí standardně nosí v kapse EDC nůž, ale i mně se občas stalo, že jsem šel něco dělat, kde jsem nůž a provázek plánovaně nepotřeboval, ale nakonec se ukázalo, že kousek provázku potřebuju. Jelikož jsem ale neměl nůž, ale jen zapalovač, provázek jsem přetavil.
Výhoda většiny současných provázků je ta, že jsou buď stoprocentně syntetické nebo s velkou příměsí syntetických vláken. Pokud ovšem nejste ortodoxně přírodní lidé. A, co je syntetické, to jde snadno plamenem přetavit či přepálit.
NATAVENÍ KONCE TKANIČKY
Tkanička je obdobou provázku, takže je s vysokým obsahem umělého vlákna. Tudíž jde snadno natavit plamenem.
Když tkaničky pravidelně nekontrolujete, může se stát, že se časem prodřou o dírku nebo o háček bot a vy je na svých cestách přetrhnete. Potom máte tři možnosti. Když je utržený kousek tak malý, že s trochou trpělivosti zbytkem zavážete boty také, je dobré tkaničku z boty vyndat, roztřepený přetržený konec zatavit, aby se vám tkanička snadno protahovala dírkami, a opět tkaničku do boty vrátit zpět.
Nebo je druhá možnost, když je tkanička přetržená v půlce. To vyžaduje spojit půlky uzlem a oba konce provléknout zpět do dírek. Roztřepené konce za uzlem je také vhodné zatavit.
Nebo je tu třetí možnost, nahradit tkaničku provázkem nebo padákovkou (což je úplně nejlepší) a u nich je opět ideálním řešením zatavit konce kvůli snadnému provlékání skrz dírky.
OTEVŘENÍ LAHVE PIVA
Tohle už je jen takový bonus či machrovinka. Říká se, že svět je plný otvíráků. No a jedním z nich je právě zapalovač. Nejlépe plastový.
Postup je jednoduchý. Chytnete láhev levou rukou kolem hrdla těsně pod zátkou. Podsunete konec zapalovače naplocho pod zoubky zátky a opřete ho o ukazováček. Potom na přečnívající část zapalovače zatlačíte pravačkou směrem dolů. Díky páce o ukazováček se konec zapalovače zvedne nahoru, zakousne se do zoubků zátky, odchlípne je a zátku zvedne nahoru a je to.
TŘIKRÁT PROČ
PROČ NEMÁM BENZÍNOVÝ?
Psal jsem v úvodu, že mám zapalovač jako záložní zdroj ohně. Záložní znamená, že ho běžně nepoužívám a on jen nečinně čeká v kapse, kdyby náhodou něco.
No a tohle je právě ten důvod, proč nemám benzínový. Z benzínového se neustále odpařuje benzín a smrdí z něj kapsa, což není tak důležité. Důležitější je to, že v zapalovači po relativně krátké době vyprchá všechen benzín a pak už to není zapalovač, ale jen neohrabané křesadlo.
Samozřejmě, že ve výbavě mám i BENZÍNOVÝ ZAPALOVAČ, ale beru ho spíš jen nárazově podle nálady a to jen na jednu akci, nemám ho u sebe dlouhodobě.
Takže jako záložní zapalovač rozhodně doporučuju plynový, z něj snad plyn svévolně vyprchá v řádu let.
PROČ MÁM PIEZO?
Jako třetí bod jsem uváděl OHŘÁTÍ RUKOU. Ne zřídka se v zimě stane, že máte zmrzlé ruce, protože jste prostě potřebovali něco udělat, co v rukavicích nejde. V takové chvíli jsou prsty tak necitlivé, že ani nevíte, co v nich držíte natož, abyste byli schopni škrtnout kolečkem křesacího zapalovače.
Nebo máte něco s rukou, kterou běžně zapalovač zapalujete. Zkuste si schválně škrtnout druhou rukou … jde to dost špatně, někdo to nemusí dokázat vůbec.
U pieza je to daleko snadnější v obou případech – stačí jen stisknout čudlík.
Třetím důvodem mé preference pieza jsou mokré ruce. Když škrtnete křesadlovým zapalovačem a hned napoprvé se vám nepodaří zapálit plamínek nebo něco potřebujete podpálit opakovaně, stane se to, že kolečko škrtadla namočíte a už ze zapalovače jiskru nevyloudíte.
U pieza by vám musela vyloženě téct voda z rukou, aby se snad něco zkratovalo uvnitř zapalovače – ale to jsem ještě nezkoušel, běžně stačí si ruce vyklepat, či o něco tu největší vlhkost otřít a zapalovač funguje bez problémů.
PROČ MÁM TURBO?
Zapalovač se žhavením neboli turbo mám ze tří důvodů. Zaprvé jsem ho někde našel a jeho zeleno-žlutá kombinace barev se mi moc líbí.
Zadruhé je to odolnost turbozapalovače vůči větru. Opravdu ho jen tak něco nesfoukne. Ani plamen nemusíte chránit druhou rukou a v pohodě můžete ve větru s plamenem manipulovat.
A za třetí, s turbozapalovačem můžete podpalovat i věci směrem dolů, aniž by hrozilo, že se spálíte o jeho plamínek nebo o jeho rozžhavenou kovovou objímku, která po chvilce pálí jak čert, to mi věřte.
Každému se samozřejmě při jeho činnostech či zaměření nemusí zapalovač líbit, ale mně to opravdu přijde zapalovač jako geniální vynález stejně jako třeba pila. Před těmi, co je vymysleli a těmi dalšími, co je dovedli k dokonalosti opravdu smekám klobouk a hluboce se klaním.
Jistě znáte i další vychytávky spojené se zapalovačem, mě jich ještě pár napadá, ale to už je jen obdoba nahřívání, či dělení materiálu plamenem, o kterých už jsem psal. Pokud vás něco ještě napadá, zcela jistě mi napište, budu rád za každou vychytávku.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.
Díky za úvahy o zapalovači, především o výhodě piezozapalování jsem nikdy nepřemýšlel. Ale nechápu jinou věc: proč je taková obliba zapalování křesadlem. Kromě vojenských účelů (výsadek z 10 km, dlouhý pobyt v nepřátelské území…), Jsem nenašel žádné jeho výhody. Křesadlo je drahé, nedostupné, poměrně těžké, jednoúčelové, poměrně komplikované na použití. Sirky jakbysmet. Zapalovačů za 12 Kč mohu mít… Číst vice »
Moc díky za komentář Filipe. Zapalování ohně křesadlem se dá popsat jednoduše, je to frajeřina a zábava. Žádný výhody v tom nehledej. Prostě se zapalovačem je to až moc jednoduchý a rozdělat oheň křesáním třeba v mokrým lese, je výzva. Ber to tak, že bushcraft i survival v našich končinách je prostě hra. Nic víc.
Já nerad piezo z důvodu jeho nespolehlivosti. Prostě si jednoho dne umře bez varování a finito. Ale jak tak o tom přemýšlím, tak jako záloha, v sáčku v kapse, tato nevýhoda odpadá. A je fakt, že jsem zatím nikdy nemusel resuscitovat mokrý zapalovač s provlhlým křesacím kamínkem. To je pro mě další nový aspekt. Pokouším se najít nějakou trvanlivou… Číst vice »
Ahoj, jak jsem psal v článku: Prezervativ na Zippo, tak jsem dal přes celý duši z kola a stejně ten benzín vyprchá.
Asi jako záloha by byly nejlepší obyčejný sirky v něčem vodotěsným. Těm se nic nestane ani po letech.
Jsem zvědavej, jak dopadneš s tím lakýrnickým benzínem. Dej určitě vědět.
Měj se. Bošek.
perfektní je ZIPPO konverze na plyn. Je výběr s jedním nebo dvěma tryskami. Prostě se vyndá ta benzínová vložka a vloží konverze a hurá. A v batohu kdesi na dně mám i plynovou verzi rakušáka. Jinak křesadlo a pazourek + práchno pro frajeřinu že to umím.
Ahoj. Moc díky za tip. Koukám na AliExpress, ani to nestojí moc. Paráda.
paráda