PilyPraktické hračky

BUCKSAW – rámová pila trochu jinak


Nebojte, nebudu řezat rámy. Jde zase o slovní hříčku. Jde o pilu, která má pilový list, rám a napínák, tedy se jedná o jinou, než je na obrázku.

Napínáková metoda napínání pilového listu byla patentována již v roce 1869 Danielem a Edwinem Moorovými z Brooklynu v New Yorku. Název bucksaw je zřejmě odvozen od toho, že stála jen jeden dolar (buck) a to byla pouze cena listu. Zbytek si každý mohl vyrobit jednoduše sám.

Takže i já jsem se rozhodl vyrobit si před pár lety takovou pilu. Udělal jsem dvě. Jednu jen za POMOCI PILOVÉHO LISTU přímo v lese. A druhou doma už o dost SOFISTIKOVANĚJŠÍ a zaměřenou na její maximální skladnost a minimální hmotnost. Loni jsem ale narazil na trochu jinou konstrukci, než je klasické „háčko“ a až letos jsem se rozhodl k tomu, abych i ji zkusil vyrobit. Narazil jsem totiž na prořízku křoví, kde byly i lískové pruty.

Tak se na tu výrobu pojďte podívat:


POTŘEBNÝ MATERIÁL A NÁŘADÍ

MATERIÁL

  • lískový prut necelé dva palce tlustý a dlouhý skoro na rozpažení a půl
  • provázek
  • pilový list
  • kroužky na klíče

NÁŘADÍ

  • skládací pilka
  • nůž
Tak tenhle asi dva a půl metru dlouhý klacek jsem vezl domů vlakem. Prořízka byla totiž u zastávky odkud jezdím domů z práce.

POSTUP VÝROBY

Nejdřív jsem si naporcoval klacek na pět dílů. Postupoval jsem od tlustšího konce – dva díly jsou asi na délku dvou třetin pilového listu a dva díly na délku nepatrně delší, než je pilový list (pro jistotu). Poslední jeden díl je dlouhý zhruba na půlku pilového listu. Víc jich není potřeba.


Potom jsem si sestavil díly zhruba tak, jak bude vypadat budoucí pila. Kratší a nejtlustší díly jsou na ramena a nejdelší hubenější díly jsou budoucí vzpěry. Nejkratší a nejtenčí díl bude na napínák (o tom až později). Ramena by měla být kolmo k listu pily a vzpěry by měly tvořit písmeno „V“.

Na ramenech jsem si potom nožem označil umístění vzpěr.


V dolní části ramen jsem do jejich čel vyřízl pilkou zářezy pro vložení pilového listu a na bocích zářezy na zasunutí kroužků od klíčů. Kroužky jsou provléknuté skrz krajní dírky pilového listu.


Obě vzpěry jsem na jednom konci seřízl tak, aby jejich čela byla rovnoběžná s osou ramene, když je srovnám do plánovaného tvaru „V“.


V silnějším rameni jsem vyřízl pilkou a nožem uprostřed jeho délky a ze strany proti zářezu pro kroužek od klíčů zářez. Tenhle zářez má kolmé boky a rovné dno.

Zářez je široký jako dvě vzpěry a hluboký zhruba do třetiny ramene.


A napasoval pak na sebe rameno a vzpěry.


Na tenčím rameni jsem zhruba ve čtvrtinách jeho délky (měřeno od konců) udělal zářezy na šířku obou vzpěr. Opět jsem kolmé zářezy dělal pilkou a rovné dno dělané nožem je otočené proti zářezu pro kroužek od klíčů.


Nyní jsem si znovu urovnal rám pily a podle dna dvou zářezů na tenčím rameni jsem zařízl přečnívající konce vzpěr a napasoval do ramene.


Teď už směřuju do finále. Na venkovních stranách ramen jsem kousek od horních konců udělal mělký zářez do „V“ pro provázek.


Provázek jsem radši omotal dvakrát dokola tam a zpátky, i když by stačilo jen jednou, je dost pevný. Potom jsem jeho konce svázal.


Úplně nakonec jsem do mezery mezi omoty provázku vsunul zbylý nejkratší klacek – napínák – a točil s ním tak, aby se provázek zkrucoval a tudíž zkracoval a tím přibližoval k sobě vršky ramen.

Pila je hotová a fakt se ani nehne a drží skvěle pohromadě jako jeden celek.


Výrobu jsem odflákl trochu víc, než jsem předpokládal, protože na mě a taky na foťák celou dobu pršelo a blížila se tma. Ale mám z pily radost. Odpustila mi veškeré nepřesnosti a přesto je fakt kompaktní a při řezání se ani nehne na rozdíl od klasického „háčka“.

Třeba se časem dostanu k tomu, abych udělal tu pilu pořádně a vymyslím ji opět lehoučkou a skladnou … uvidíme.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

4.7 6 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře