Orientace

Práce s buzolou a mapou – 1. část


Tohle opět jeden díl o orientaci, tentokrát už DVANÁCTÝ. Jelikož by byl moc dlouhý, rozdělím ho na dvě části. Celý seriál berte jako ostatní survivalové příspěvky na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.

Buzolu a mapu jsem vám popsal v minulých dílech, takže teď už budu předpokládat, že je znáte dobře a podrobně. V tomhle článku bych chtěl vyprávět hypotetický příběh popisující nouzovou situaci a poradit jak k té situaci přistoupit buď pomocí mapy a buzoly nebo (hned v úvodu) jen pomocí buzoly.

Podle mě je příklad a na něm ukázaný postup vždycky lepší než jen suchá teorie a líp se to pamatuje.


ORIENTACE JEN POMOCÍ BUZOLY

PŘÍBĚH: Představte si situaci, že jste s kamarádem na tajné výpravě do zakázané zóny a že je minulé století = nejsou mobily (já tu dobu zažil, takže pro mě ta představa není tak těžká 🙂 ). Táboříte na vrcholu nějakého kopce. Mapu se vám nešťastnou náhodou podařilo ztratit, protože jste ji nejspíš nechali ležet vedle krosny během pauzy před třemi hodinami. A to je pořádný kus cesty sem. Máte tedy k dispozici jen buzolu. Kamarád je takové střevo, že si při cestě na velkou ošklivě podvrtnul nebo možná zlomil kotník a nemůže chodit. Rozhodnete se, že vléct ho kamkoliv nemá cenu a je lepší ho nechat na místě a dojít sám pro pomoc. Kolem vás jsou hluboké lesy a vy v dálce vidíte jen ty lesy, ale jedním směrem rozeznáváte na horizontu dvě věže kostela – tam za tím hřebenem určitě budou i další domy a to znamená lidi a tudíž pomoc.

Jak tam ale dojít a neztratit se?


NASTAVENÍ BUZOLY
 1. Pokud na tu dálku rozeznáte věže kostela od okolí, je kostel odhadem tak čtyři kilometry daleko vzdušnou čarou. Proto počítejte s tím, že v tomhle terénu tam budete nejdřív za dvě hodiny. Řekněte to kamarádovi, aby věděl, že pomoc chvíli potrvá. I pro vás je to dobrý orientační údaj pro budoucí cestu pro pomoc.
 2. Vezměte do ruky buzolu tak, aby byla vodorovně.
 3. Namiřte šipku v ose buzoly směrem k věžím kostela.
 4. Otáčejte prstencem na buzole tak dlouho, dokud chlívek nedostanete pod červený konec střelky.

POCHOD
 1. Buzolu si pověste na krk a nijak na ní s prstencem už nemanipulujte. Vyrazte směrem ke kostelu.
 2. Pokaždé, když si během cesty nebudete jistí správným směrem (radši častěji, třeba každých 100 metrů) se podívejte na buzolu na krku.
 3. Otáčejte se celým tělem a s vodorovnou buzolou v ruce tak dlouho, dokud nebude červený konec střelky v chlívku.
 4. Směr šipky v ose buzoly míří ke kostelu, buzole věřte i když kostel nevidíte. Tak běžte, kam vám ukazuje.
 5. Zcela jistě nakonec dojdete někam do míst, kde je kostel. Čím jste byli přesnější během cesty, tím budete ke kostelu blíž.

ZORIENTOVÁNÍ MAPY

POKRAČOVÁNÍ PŘÍBĚHU: Podařilo se vám úspěšně dojít ke kostelu. Zjistili jste, že jsou dole pod hřebenem opravdu i další stavení a v jednom z nich i lidé, kteří vám jsou ochotni pomoct s kamarádem. Ptají se vás, kde ten kamarád je. Vy to sice nevíte přesně, ale máte stále na buzole nastavený ten váš úhel pochodu sem. Sice to tady ti lidé neznají (jsou tu na chatě známého), ale naštěstí mají místní mapu, takže se pokusíte pomocí ní a své buzoly dopátrat, kde ten váš kamarád čeká na pomoc. Dají vám mapu do ruky a čekají, co uděláte. Ze všeho nejdřív je potřeba mapu zorientovat, než ale budete cokoliv dělat, zapamatujte si, jak je buzola nastavená pro váš pochod od kamaráda sem.


 1. Někam si napište nebo si všichni přítomní zapamatujte údaj na buzole – v tomhle případě je to 300°.
 2. Položte mapu pokud možno na vodorovné místo vrškem od sebe.
 3. K levému nebo pravému okraji mapy položte buzolu její delší stranou.
 4. Buzola musí mít nastavený sever na otočném prstenci směrem k šipce v ose buzoly. Takže otočte prstencem tak, aby byl sever na správném místě (obrázek vlevo).
 5. Otáčejte mapou i s buzolou na okraji mapy tak dlouho, dokud se nedostane červený konec střelky do chlívku (obrázek vpravo).
 6. Mapu máte zorientovanou, sever na mapě míří k reálném severu.

JAK ZJISTÍM, ODKUD JSEM PŘIŠEL

POKRAČOVÁNÍ PŘÍBĚHU:  Teď už je mapa zorientovaná severem na sever. Je potřeba na ní najít obec, kde se nacházím. Pak v ní ten kostel, co jsem k němu mířil od zraněného kamaráda. A nakonec nalézt správný směr a místo, odkud jsem sem vlastně přišel.

 1. Na zorientované mapě místní našli kostel u jejich vsi a ukázali vám ho. Kostel je na hřebenu, jak si to pamatujete, takže je to on.
 2. Vy na buzole nastavíte 300° (protože jste sem šli pod azimutem 300°).
 3. Položíte buzolu nulou na centimetrovém pravítku na kostel.
 4. V tomhle bodě s buzolou natáčejte (s mapou nehýbejte) tak, aby se dostal červený konec střelky do chlívku.
 1. Když máte buzolu natočenou, víte, že někudy podél té hrany jste šli ke kostelu.
 2. Podíváte se na legendu mapy a tam zjistíte, že je v měřítku 1 : 40 000.
 3. Víte tedy, že 1 centimetr na mapě je 400 metrů ve skutečnosti.
 4. Pamatujete si, že vzdálenost by měla být zhruba 4 kilometry, takže by to mělo být deset centimetrů.
 5. Takže už je vám jasné, že je to trošku dál a že s největší pravděpodobností na vás čeká váš kamarád na hoře Lesná.

Takže abychom si to shrnuli. Zdárně jste pomocí buzoly došli k vyhlídnutému kostelu v dálce i přesto, že jste ho většinu času neviděli. Sehnali jste mapu a zorientoval ji, aby se dala správně použít pro další práci. A nakonec jste určili místo, odkud jste přišli. V tomhle místě už myslím bude nejlepší přestat a pokračování dovyprávět příště.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 7 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Jenda
Jenda
18 dní od zveřejnění

Fajnová názorná ukázka. Teď si to ještě zapamatovat.