Táboření

Zima III. díl – Kempování


Tohle je poslední díl z trilogie o zimě. V prvním dílu jsem představil SVOJE OBLEČENÍ a ve druhém vás seznámil s pár VYCHYTÁVKAMI, které během zimního toulání se, čundrech a při kempování používám. A třetí díl je takový chronologický souhrn činností, podle kterých je nejlepší postupovat.

Netvrdím, že to bude fungovat všem a že by něco nešlo udělat líp, ale pro ty, co nikdy venku nespali můžu slíbit, že jsou to věci ověřené a že se nemusí bát je praktikovat.

Nejdůležitější je si uvědomit, že jsou nízké teploty, brzo se stmívá a noc je hodně dlouhá.


TEORETICKÁ PŘÍPRAVA A HLEDÁNÍ MÍSTA

Na internetu je dobré si zjistit, kdy se stmívá. Je jedno, kde budete, jestli u Aše nebo v Beskydech, stmívá se všude stejně. Pokud je oblačnost, stmívá se pocitově dříve, tak s tím počítejte. Já se na čas východu a západu slunce koukám na Norském serveru yr.no. Je to tam vpravo dole – Sunset (západ slunce), Sunrise (východ slunce).

Těsně před tím, než se vydáte z civilizace si zjistěte jaké má být v daném místě počasí a to zejména v noci. Přes den vám pomůže třeba pohyb, pokud podceníte oblečení, ale v noci vás ochrání jen to, co si vezmete s sebou. I na předpověď se mi osvědčil stejný server yr.no.

Nejvyšší čas alespoň pro teoretické vyhledání oblasti na kempování je půldruhé až jednu hodinu před setměním. Pokud jste touto dobou v hospodě, je právě teď ideální doba takové místo vytipovat, dopít poslední pivo a zaplatit. Pokud jste právě na cestě, dopřejte si pauzu a podívejte se do mapy. Já papírové mapy nepoužívám a koukám se na mobilu do skvělé offline aplikace od mapy.cz. Takovou oblast hledejte zhruba ve vzdálenosti 1,5 kilometru od místa, kde právě jste. Proč? To vysvětlím hned v následujícím odstavci. A jaké místo hledat? To jsem popisoval v článku Pravidlo 5 W´s.


TÁBOŘENÍ

Do vybrané oblasti byste měli dorazit nejpozději hodinu před setměním, zkušenější mohou méně, začátečníci by měli více. To znamená půl hodiny po tom, co jste si tuhle oblast vybrali na mapě, což je normální chůzí právě toho jeden a půl kilometru, jak jsem psal výše.

Vyberte si pokud možno rovný plácek, jinak budete sjíždět z karimatky. Pokud je dostatek sněhu, rovinu si můžete udělat. Každopádně místo vyčistěte od větví a mladého náletu a případně upravte terén.

Nad upravené místo pověste plachtu nebo postavte stan a umístěte tam batoh s věcmi. Pokud se rozhodnete při dobré předpovědi počasí spát bez střechy nad hlavou, batoh opřete někam o strom, ať nepřekáží. Z batohu vyndejte svítilnu či čelovku a dejte si ji do nějaké zadní kapsy oblečení nebo na hlavu (pokud má svítilna hlavový popruh).

Teď nastal ten správný čas na shánění dříví, pokud máte v plánu dělat oheň. Jak a kde brát dřevo nebo jak bezpečně rozdělávat oheň, napíšu v některém z příštích článků. To se svítilnou jsem radil proto, že můžete poslední dříví k místu noclehu nedopatřením táhnout až za tmy, pak je dobré si na cestu posvítit a pro další použití svítilnu nebudete hledat potmě. A v zadní kapse nebo na hlavě si ji dřívím nepoškodíte.

Když máte dostatek dřeva, v podstatě už nemáte nic dalšího fyzicky náročného na práci. Začínáte chladnout. To je ten pravý okamžik rozdělat oheň. Pokud jste byli šikovní, stihli jste to zároveň se soumrakem. Na ohni si připravte jídlo, trochu pití a v klidu povečeřte. Teď už není kam spěchat, hodin je málo a o moc větší tma už nebude.

Po večeři si zkontrolujte, případně opravte výstroj, kterou jste dnes používali a utrpěla újmu a vy jste to během dne buď opravili provizorně nebo se vám výstroj zdála nějak podezřelá – roztřepený konec tkaničky, zaseknutý zip, vrzající přezka, tlačící popruh do ramene, …

Pokud je vše v pořádku, proberte plány na zítra – ve více lidech je logické si o tom popovídat, ale pokud jste sami, klidně si důležité body také řekněte nahlas, určitě tím zmenšíte pravděpodobnost, že něco z vašich zítřejších plánů zapomenete.

Teď si teprve připravte nocleh, natřepejte spacák, dejte si sušit věci. Doteď totiž bylo: za prvé co dělat a nebyl na nic jiného čas. Za druhé, kdybyste to udělali dřív, vyndaný spacák a případné ostatní oblečení by vám mohly o to víc provlhnout a věci by se možná někde pletly. No a za třetí, později už se vám nebude chtít tuplem, budete unavení nebo (co si budeme povídat) budete ovlivněni alkoholem a nebudete tak zruční a na některé věci třeba zapomenete.

Hurá, konec povinností, začíná zábava. Jste-li ve víc lidechdejte si něco dobrého k pití, klidně i to studené pivo, víno či čaj nebo kávu, prostě to co máte rádi, pokecejte o „důležitých věcech“ jako jsou holky (kluci), politika, kvalita místního piva, počasí, … nebo jste-li samidejte si také něco dobrého k pití a najděte si nějakou zábavu, vytáhněte si knížku, vyřezávejte, koukejte do ohně a starejte se o něj, pozorujte okolí, …

Během relaxace je dobré zkontrolovat si chodidla, paty a prsty nohou. Nechte je vyvětrat, uschnout, promasírujte je, namažte regeneračním krémem na nohy – nohy vám budou fakt vděčné.


PŘÍPRAVA NA SPÁNEK

Půl hodiny před ulehnutím je dobré prohřát tělo i zevnitř. Doporučuju uvařit si horký čaj nebo grog či svařák – nedělejte si toho moc, stačí třeba dvě deci.

Abyste neměli v noci nutkání na záchod, běžte se před vypitím teplého nápoje vyčůrat. No a pak už se můžete převléknout se do spacího (o tom jsem psal v závěru článku OBLÉKÁNÍ). Ponožky si ale nechte denní. Přehoďte si přes spací oblečení nejvrchnější vrstvu běžného oblečení a dejte si ten čaj. Prohřejete se nejen zevnitř, ale ohřejete i to spací oblečení.

Během popíjení teplého nápoje naposledy zkontrolujte ohniště. Pokud jste během večerního posedávání a klábosení u ohně vypili hodně tekutin, doporučuju jít se nuceně ještě naposledy vyčůrat. Není to nezbytné, ale těch pár vteřin vás nezabije a budete mít o to klidnější a delší spaní.

A to je v podstatě konec dne. Zalezte pod plachtu či do stanu, svlékněte si vrchní vrstvu, vyměňte ponožky za spací. Denní ponožky strčte do spacáku k nohám – během spánku je svým tělesným teplem krásně usušíte. Denní oblečení si srovnejte pod hlavu jako polštář, boty použijte jako zarážku a svítilnu položte vedle sebe, jak o tom píšu v PŘEDCHOZÍM ČLÁNKU.


RÁNO

Tenhle článek mi začíná připadat spíš jako povídání o čůrání. Ale je to o zimě a jak s ní nejlépe „bojovat“. Takže je dobré jít se hned po probuzení vyčůrat, neodkládat to. Močák stejně neukecáte a budete se zbytečně trápit na místo toho, abyste si i to zimní ráno užili. Nezapomeňte spacák po opuštění hned „zavřít“, tedy přiklopit vrchní část na tu spodní.

Potom neotálejte a vraťte se co nejdřív do spacáku. Je hodně pravděpodobné, že ve spacáku zůstalo ještě vaše tělesné teplo a všechno neuteklo.

Až se uvnitř opět trochu prohřejete, vezměte si polštář – oblečení z pod hlavy a strčte ho k sobě do spacáku. Nenechávejte ho jako balík, ale hezky ho co nejvíc rozprostřete. Je sice trochu nepříjemné cpát do tepla k sobě něco ledového, ale je to rozhodně lepší než být venku v zimě a ve studeném oblečení.

Pokud se vám vejdou do spacáku i boty, tak je strčte do pytle na odpadky a s ním do spacáku – to bych dělal ale jen v teplotách hodně pod nulou. Propocené boty totiž zmrznou na kost, tedy zejména kožené, a hrozně špatně se obouvají. Taky jsme kdysi zkoušeli boty nahřát nad vařičem, ale tohle vás nic nestojí a pomáhá to.

Teď přijde opět příjemná část. Momentálně není nic nutného na práci a můžete si užívat ještě část rána vleže, vychutnávat si teplo spacáku a kochat se okolím. Mezitím rozehřejete oblečení a případně boty.

Užívání si skončilo. Nastává snad ten nejhorší okamžik – donutit se vylézt skutečně a natvrdo ven z teplíčka spacáku, vysvléct se ze spacího oblečení, honem vyndat běžné oblečení ze spacáku, dát si ho na sebe a obout boty. Je potřeba udělat to rychle, ale jelikož už jste celkem probraní. Víte, kde co máte, tak to z praktického hlediska nebude problém.


OPRAVDOVÉ VSTÁVÁNÍ A SNÍDANĚ

Z postele už jste venku, je potřeba rozdělat oheň nejen, abyste měli teplo, ale je potřeba uvařit snídani. Ti rozumní už si dříví alespoň na zátop večer usušili. Přes noc sice mohlo trochu navlhnout, ale uvnitř bude rozhodně sušší než to nepředsušené. Teplý nápoj po ránu rozhodně doporučuju. Vzpruží nejen tělo, ale i mysl a navíc si o hrnek ohřejete i ruce. A pro mě není krásnější pohled na jiskřivou zasněženou krajinu než skrz kouřící se kafe.

Když rozděláte oheň a ten hoří pěkně a plynule, můžete na něj v klidu postavit kotlík s vodou. Než se ale voda uvaří, nemusíte postávat u ohýnku a čekat. Můžete dát vyvětrat spacák, karimatku a spací oblečení pověste někam mimo kemp a na sluníčko (pokud to tedy dovoluje počasí).

Po snídani nezbývá než uhasit oheň a uklidit ohniště. Je to potřeba udělat pečlivě, tedy tak, aby nebylo poznat, že jste tam byli. Samozřejmě, že se to podle stop a uleželého sněhu pozná, ale pokud není sníh, jde místo uklidit téměř dokonale. O tom, jak skrytě kempovat vám napíšu zase někdy příště.

Žaludek je plný, o ohniště je postaráno, je čas se sbalit. Když už máte vše v batohu a batoh na zádech, měli byste zkontrolovat po sobě kompletně celé místo, jestli někde nezůstal zapomenutý bordel nebo vaše věci. No a to je konec, respektive začátek dalšího kola, Takže teď …

… hurá dál vstříc novým dobrodružstvím …


POZNÁMKA

Pokud ráno neděláte žádný oheň – ať už velký nebo v dřívkáči – a vaříte na vařiči, můžete vařit a jíst zalezlí ve spacáku, ale musíte vše dělat opatrně, abyste se třeba nepodpálili nebo nepolili.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 3 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře