Orientace podle Slunce – BEZ RUČIČEK
Tohle je TŘETÍ díl ze seriálu o orientaci. Celý seriál berte jako ostatní survivalové příspěvky na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.
První článek byl o přibližné orientaci podle Slunce jen pouhým pohledem na něj a druhý byl o přesné orientaci podle Slunce pomocí ručičkových hodinek. Co, když ale chcete určit přesně světové strany, i když nemáte ručičkové hodinky? Hodně lidí má s sebou jen mobil nebo digitálky a právě tenhle článek má být nápovědou, jak si poradit. Jak si poradit, když vaše digitální zařízení nemá kompas či GPS?
PŘEVOD Z DIGITÁLU NA ANALOG
Tohle je banalita, kterou snad umí každý. Ale pro jistotu to tady zopakuju. Během dopoledne, je stejný čas na ručičkových i na digitálních hodinách. Když je po poledni, je potřeba odečíst od času na digitálním displeji dvanáct hodin, abych dostal čas na ručičkových hodinkách. Takže z toho vyplývá, že třeba sedm dvacet tři ráno a devatenáct dvacet tři večer je na ručičkových hodinkách znázorněno stejně.
DVĚ MOŽNOSTI
Tak a teď ty dvě možnosti – chce to buď mít hodně velkou představivost nebo umět trochu kreslit. Berme to, že je lepší si hodinky nakreslit. Pokud máte u sebe papír a tužku, nakreslete si ručičkové hodiny na ten papír. Jak? To vysvětlím níže.
Pokud papír a tužku nemáte, můžete vzít klacek a na kus osluněného rovného hliněného nebo písčitého plácku si hodinky (no spíš hodiny) vyryjte. Nevýhoda je ta, že s kresbou v hlíně nejde otáčet.
POSTUP KRESLENÍ HODIN
Postup budu uvádět pro kreslení na papír i na zem stejně. Takže je nejlepší si nejdřív nakreslit kružnici ①. Potom do ní zakreslete malou ručičku – čáru od středu ke kraji ②. Na zemi musí ručička mířit na Slunce, na papíře to je jedno. Velká ručička vás v podstatě nezajímá. Teď už zbývá jen najít dvanáctku. To uděláte tak, že naproti malé ručičce uděláte čárku, získáte tak dvě poloviny kružnice ③. Potom ty poloviny rozpůlíte a získáte čtvrtiny ④. Teď každou čtvrtinu rozdělíte na třetiny, tak získáte dvanáctiny ⑤. No a máte ciferník s malou ručičkou.
No, a kde je ta dvanáctka? Postavíte se (natočíte si papír) tak, že ručička míří ze středu přímo na vás. Dopoledne odpočítáte tolik čárek (dvanáctin) doleva, kolik chybí do dvanácti – např. v devět jsou to tři čárky doleva ⑥. Odpoledne odpočítáte tolik čárek, kolik je hodin po poledni – např. v sedmnáct je to pět čárek doprava. V obou případech jste určili, kde je dvanáctka.
URČENÍ JIHU
Teď už to je jednoduché. Po nakreslení hodin už jen budete postupovat tak, jak jsem popsal v druhé půlce MINULÉHO ČLÁNKU. Na zemi rozpůlíte úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou a tam, kam ukazuje ta půlící ryska, je jih.
A kreslené hodiny na papíře natočíte stejně jako opravdové – malou ručičkou, vlastně jedinou ručičkou na Slunce. A tak dále, podle známého postupu.
PS: Jistě vás napadne myšlenka: „Co když ale není celá? Tohle Bošek přece popisuje pro celou hodinu a ne třeba pro půl nebo tři čtvrtě!“
No, odpověď je jednoduchá. Vyberte si tu bližší celou (ve čtvrt na pět uvažujte jako by byly čtyři, naopak ve tři čtvrtě na dvě jsou prostě dvě, v půl je to jedno), odchylka je ve výsledku nepatrná. Zvlášť, když si uvědomíte, že ten úhel ještě budete dělit dvěma.
Pro hnidopichy – dokreslete si u dvanáctky „korekční čárku“ (na obrázku znázorněná červeně). Pokud je v případě popsaném nahoře třeba půl deváté a ne devět, bude korekční čárka – tedy opravená dvanáctka o půl hodiny dál od malé ručičky, to je o půl dílku posunutá ve směru obíhání ručičky po ciferníku.
No a to je všechno. Doufám, že jste se při kreslení či rytí do hlíny pobavili jako já. Příště se budeme snažit zorientovat v přírodě v noci, tak se těšte.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.