FÁMY – IV. díl
V sérii článků FÁMY bych chtěl napsat o některých fámách, smyšlenkách, zastaralých informacích, teoriích, …, se kterými jsem se setkal a jaký mám na ně názor já nebo jaká je moje osobní zkušenost.
V některých článcích zřejmě nebude jen jediný okruh témat. Protože si myslím, že by tyto články byly příliš krátké. V tomto jde však pouze o SPACÁK a bude řeč o druhé půlce fám a dezinformací. První půlka je TADY.
Články budou vycházet dost nepravidelně, podle toho, jak na nějaké nové fámy narazím a seskupím je do témat. Taky je možné, že se některá témata budou opakovat, protože narazím na novou fámu o již popsaném tématu.
SPACÁK II. část
JE NEJLEPŠÍ SPÁT VE SPACÁKU NAHÝ
Proč je to ale v normální situaci fakt kravina? Podívejme se na to z několika úhlů pohledu.
Důvod ESTETICKÝ: když po ránu nazí vylezete ze spacáku, je to obvykle to první, co váš kamarád uvidí, když otevře oči, protože ho alespoň na chvilku vaše šramocení přiměje otevřít minimálně jedno oko. Zažil jsem to několikrát a řeknu vám, že pohled na vyšpulenou chlupatou prdel a bimbající se šourek je daleko hezčí než východ slunce :-). Tolik jako druhé odlehčení v úvodu.
Důvod HYGIENICKÝ: celý den se potíte, chytáte na sebe prach, můžete se po kadění blbě utřít či po čůrání před spaním špatně vyklepat. Rčení: „Ať klepeš, jak klepeš, vždy jde poslední kapka do trenek“, je zde dokonale na místě. Takže to všechno můžete večer setřít do spacáku, který na rozdíl od oblečení nestrčíte po každém čundru do pračky.
Důvod ZDRAVOTNÍ: ten platí zejména v zimě. V noci vás probudí potřeba a je jedno jestli velká nebo malá a vy musíte do toho mrazu vylézt nazí a bosí. Zalézt do promrzlých bot s holýma nohama je fakt nic moc pocit. Kadit nahý a bez ponožek (i když v botách) je o prochladnutí.
Jak to dělám já? Přes léto spím minimálně v denním tričku a, pokud nejsem líný, nejčastěji ve spacím tričku. Vždy mám na sobě trenky, které nosím na čundr dvoje. Takže jedny mám tak dva dny a dvě noci. V zimě si beru do spacáku nejčastěji volné hodně tenké termoprádlo s dlouhým rukávem a případně kalhotami s nohavicí. Rozhodně ale vždy mám volné středně tlusté ponožky. I když máte pocit, že je na tělo celkem teplo, sáhněte si schválně na nohy, budou studené. To je proto, že se nohy hůře prokrvují a navíc se k nim teplo z těla moc nedostane, zvlášť když se v noci moc nevrtíte.
No a na hlavě nemám v létě nic. V chladnějších jarních a podzimních dnech mám udělanou z tenkého nákrčníku čepici a v zimě pěkně teplou pletenou hučku z Decathlonu.
VLASTNÍ ZKUŠENOST
SPACÁK S LEVÝM ZIPEM JE PRO PRAVÁKA (a naopak)
Jsem pravák. Své první spacáky jsem měl s levým zipem. Pak jsem ale potřeboval zimní obnovit a na jeden skvělý zlevněný jsem narazil. Bohužel ho měli v akci jen pravý. Chvíli jsem se kroutil, ale nakonec ho koupil. A dobře jsem udělal, rychle jsem si na druhou stranu zvykl a připadalo mi to pohodlnější. Pak jsem si koupil americký Modular Sleep System a ani jsem nepřemýšlel nad tím, zda má všechny zipy na pravé straně, uvědomil jsem si to až ve chvíli, kdy jsem žďárák prodal kamarádovi a on byl překvapený, že má zip na pravé straně a ne standardně na levé.
Nejen pro rozepínání, ale i pro spaní mi pravý připadá vhodnější – tedy pro mě osobně. Protože spím na pravém boku, zalehnu vnitřní légou zip a nikudy ke mně zima nepronikne. pokud bych měl zip nahoře, légu můžu nechtěně odchlípnout a skrz zip na mě bude táhnout.
Dál jsem četl několik diskusí a vlastně i v popisech spacáků, že levý a pravý je zip vhodný pro sepnutí dvou spacáků k sobě. Neumím si představit, že bych takhle sepnutý spal s kýmkoliv, ani s vlastní ženou či dříve s milenkou (v jedné osobě).
VLASTNÍ ZKUŠENOST
SPACÁK SKLÁDÁM A ROLUJU, ABY SE LÍP VEŠEL DO FUTRÁLU
Tak tuhle větu jsem slyšel a na vlastní oči viděl nejen u nezkušených dětí, ale i u dospělých. Navíc mě to překvapilo i u lidí, o kterých jsem si myslel, že jsou ostřílení čundráci. Dokonce i na YouTube jsou návody, jak tolovat spacák. To fakt nepochopím …
Pokud spacák skládáte a rolujete, namáháte nejvíce stále ta stejná místa. Takže vám právě v těchto místech spacák přestane fungovat, protože se v něm přelámou dutá vlákna. U peří netuším, jestli to bude mít vliv, ale i když ne takový, tak myslím, že ano.
Spacák je nejlepší do futrálu cpát rozepnutý a nohama napřed, postupně tlačit na všechny strany, to znamená pootáčet futrál se spacákem a cpát spacák vždy ke stěně futrálu. Pokud byste cpali spacák pouze z jedné strany, vznikne vám něco jako ohnutý banán, kdy na jedné straně futrálu bude boule a na druhé vzduchová mezera. Dá se to sice po uzavření futrálu srovnat kopáním sedáním si na něj a podobně, ale je to zbytečné a navíc tím spacák navíc namáháte.
VLASTNÍ ZKUŠENOST
JEŠTĚ DOPLNĚNÍ DALŠÍCH DVOU FÁM O PEŘÍ:
TO JE JASNÝ, PÉŘÁKY SE PŘECI PLNÍ HUSÍM PEŘÍM. ČÍM JINÝM?
Zas tak jasný to není. Spacáky a nejen spacáky se plní dvojím peřím – ty levnější výrobky se plní kachním peřím a ty dražší husím peřím.
Kachní peří má větší tendenci žmolkovat a slehávat se než peří husí. Za kvalitu se prostě musí zaplatit a původ peří (z jakého ptáka) by měl být uveden v popisu výrobku. I Číňani to vědí a píší to u svých výrobků třeba na AliExpressu.
Takže, pokud nechcete naletět, čtěte pečlivě příbalový leták 😉 a hlavně si o výrobku zjistěte co nejvíc, než do něj budete investovat nebo budete chtít šetřit.
CUIN, ČÍM VĚTŠÍ, TÍM LEPŠÍ
Pro neznalé – CUIN je slengová jednotka udávající nadýchanost peří neboli plnivost. Plnivost je totiž přesněji podíl dvou jednotek cuin a oz. Cuin je krychlový palec (16,4 cm krychlových) a oz je unce (28,4 gramů).
Měří se to tak, že se do válce standardizovaných rozměrů nasype 1 unce peří a zatíží se standardizovaným závažím (rozměry válce ani hmotnost závaží nevím). No a potom se změří objem stlačeného peří. Standardní výsledek se pohybuje od 600 do 800 cuin/oz.
Teoreticky platí, že čím je peří kvalitnější, tím je nadýchanější a zaujme větší objem. Také existuje rozdíl mezi evropskou a americkou normou. Evropská norma je „přísnější“. Například plnivost 800 cuin/oz podle americké normy odpovídá zhruba 700 cuin/oz podle evropské normy.
Takže v reálu budete mít dva spacáky se stejnými tepelnými vlastnostmi, jeden bude mít 1500g peří o plnivosti 600 cuin/oz a druhý bude naplněný 1200g peří o plnivosti 750 cuin/oz. Na tom druhém ušetříte 300 gramů, ale zaplatíte za něj dvojnásobek. Pro výškové horolezce je každý ušetřený gram dobrý a v rozpočtu při výstupu na osmitisícovku je to částka zanedbatelná, ale pro nás běžné uživatele je to nesmysl. Navíc má peří s vyšším cuin slehává dříve než s menším, ale není to tak markantní.
FUNDOVANÉ INFORMACE
Tak tohle je zatím zbytek fám, co se točí kolem spacáků. Tedy těch, o kterých jsem slyšel.
HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:
POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.