YouTube

YouTube

Zde jsou YouTubeři, kteří dělají zálesáctví, bushcraft i survival. Jsou zde ale pouze lidé, kteří mě něčím oslovili a něco mi dali a dávají nadále.


Srovnal jsem je podle abecedy, bez jakéhokoliv významu. Stačí kliknout na jméno a příjmení nebo na název jejich stránky a jsi tam.


Brooke Whipple = Girl in the Woods (anglicky)


Praštěná ženská, co tráví čas dost často v lese, někdy sama, často se svou kólií. Ale já ji miluju. Umí si udělat srandu z druhých, ale i ze sebe.


Bushcraftowy (polsky)


Pohodář s vlastním e-shopem, který ví, co, jak a kdy použít. Má hodně nastudováno a vyzkoušeno. Pro začínající zálesáky je to ideální odpich.


Clay Hayes (anglicky)


Věnuje se hlavně lukostřelbě a výrobě luků a dalších věcí okolo, ale i životu v přírodě, tedy bushcraftu. Ví toho hlavně o střílení fakt hodně.


Dalibor Balut (česky)


Koňák, sokolník, dobrodruh. Hlavně je to ale pohodovej chlap, co jezdí na koni nejen po naší vlasti.


Dave Whipple = Bushradical (anglicky)


Je to druhý z páru Whippleových – jeho žena je hned jako první položka na tomhle seznamu. Dava jsem objevil asi až rok po Brooke. Je to sympaťák, šikovnej a s dobrýma názorama. Jede si prostě svou cestou.


David Canterbury (anglicky)


Světoznámý bushcrafter, survivalista a lovec, trapper. Studnice vědomostí a tvůrčí typ. Jinak není co dodat, snad jen, že stojí za to jeho videím věnovat čas.


Doug Linker (anglicky)


Hodně šikovný chlap zvlášť s řezbářským nožem. Ale také rád chodí do přírody a užívá si tam.


Erik Normark (anglicky)


Říkám mu kafař severu, žije a natáčí totiž v severním Švédsku. Vždycky někam vyrazí a udělá si tam kafe. Kvalitativně má videa TOP, jak záběry, tak i kvalitou obrazu a zvuku.


František Slípka = Scarabeus (česky)


Další sympatický chlap s příjemným humorem. Vyráží do přírody často sám, občas se svým kamarádem Frantou. Netočí často, ale stojí to za to.


Girl Outdoors (anglicky)


Sympatická žába, která natáčí videa z přírody a snaží se tak přitáhnout do tohoto světa i další mladé lidi.


Jan Prauza = Jenda z lesa (česky)


Věčně vysmátý sympatický zálesák a hledač pokladů. Pokladům říká “kolečka”, jsou to staré mince ukryté pod nánosem času v lese i jinde. Má dobré názory a spoustu vědomostí, o které se během výletů s námi vždy rád podělí.


Joe Robinet (anglicky)


Bushcrafter recesista. Umí si udělat srandu hlavně ze sebe a přiznává chyby. Je to hodně zkušený praktik a jede si svým stylem.


Julius a Dylan = Smooth Gefixt (anglicky)


Dva bratranci z Holandska se specializací na survival. Ale rádi si užívají i normální čundrování. Od půlky roku 2018 už bohužel natáčel jen Julius, nebylo to už ono. Na začátku září 2019 se ale Dylan vrátil a nyní si spolu užívají “soupeření” v dovednostech.


Lukáš Blaho = Lukas Blaho – ZALESACTVO (slovensky)


Sympatický kluk, se kterým rád chodím na jeho procházky lesem. Dříve chodil sám, nyní většinou se svou také sympatickou manželkou.


Marek Chlíbek = Marek Chlíbek – Dago (česky)


Co se týká survivalu a životě “po kolapsu civilizace” pro mě jednoznačně jednička. Má obrovské zkušenosti a znalosti. Je skromný a vtipný. Občas s ním natáčí jeho přítelkyně Helča (fakt kočka)


Martin Žáťa = Skalní děti (česky)


Hrozně šikovný chlap. Rád vyráží do přírody a rád a hodně dobře vyrábí nože na známých čepelích.


Michael McQuilton = MCQ Bushcraft & Wilderness Life (anglicky)


Hodně mě v začátcích inspiroval. Je to zkušený zálesák a lovec (to střílení tedy nemusím, ale nezazlívám mu to). Po tom, co se oženil cestoval se svou ženou a upraveným Jeepem – to mě tolik nebavilo, ale teď zase natočil pár videí sám z pobytů přírodě a už je to zase on (tedy až na to háro).


Mike Pullen = TA Outdoors (anglicky)


Stále něco v lesích kutí, nejčastěji s tátou, občas i s kamarády. Má perfektně zpracovaná videa. Má zápal, umí to podat. Hodně rychle se učí převést teorii do praxe.


Milan Matějka = MATEJKA55 (česky)


Sběratel a znalec nožů, je spíš chodec než táborník, z valné většiny samotář. sympaťák se správnými názory na cokoliv, v mnohém se s ním ztotožňuju.


Miloslav Pletánek = Primitivní dovednosti (česky)


Valach, koňák, lukostřelec, znalec primitivních dovedností, skalkař. Umí a předává to dál. Co víc dodat …


Paul Kirtley (anglicky)


Podle mě jeden z nejzkušenějších aktivních bushcrafterů současnosti. Je žákem Raye Mearse. Osamostatnil se a dostal se na učitelovu úroveň, ne-li dál.


Pavel Kohout = PaKo na vandru (česky)


Má perfektně natočená a sestříhaná videa. Je to tulák po českých zemích. Hodně rád s ním a jeho psem na výletech relaxuju.


Pavel Kovář – Deflector Bushcraft (česky)


S kamarádem Georgem (asi Jirka) dělají takzvané “Výsadky” – mini čundry. Dost často jde ale ven sám a předává nám tam cenné informace z mnoha oblastí týkajících se života v lese. Skvělý chlap.


Petr Kučera = V přírodě s Petrem (česky)


Sympatický mladý kluk, který si na nic nehraje a svým skvělým přístupem vtáhne do lesa hlavně (ale nejen) začínající zálesáky.


Piotr a Tomasz = zlasowani.pl (polsky)


Dva kamarádi z Polska, kteří se skvěle doplňují na svých výletech a pobytech v přírodě. Trochu mě mrzí, že se nechali zarůst, vůbec jim to nesluší.


Radek Dastych = skearadek (česky)


Už bohužel nenatáčí, ale v jeho starších videích je vidět, že to má v hlavě srovnané a nenechá se unášet proudem.


Radim Sieber (česky)


Strašně šikovný a vynalézavý zálesák, který je navíc sympatický a vtipný a povídání umí proložit i poutavými a nápaditými záběry přírody.


Ray Mears = Ray Mears & Woodlore Ltd. (anglicky)


Současný guru bushcraftu. Cestuje se svým týmem po celem světě, učí se dovednosti tamních domorodců, píše knihy, vyučuje. Spoluautor mého nejoblíbenějšího nože Woodlore.


Rune Malte Bertram-Nielsen (anglicky)


… no on vlastně nemluví, jen si hraje v lesích a doma i přímo na místě si na to vyrábí nástroje. Je to svérázný kovář.


Ryley Kusk = Kusk Bushcraft (anglicky)


No on tedy skoro vůbec nemluví. Ale je strašně šikovnej a se spoustou nápadů, dokonce mě často předběhne v tom, co mám v plánu taky zkusit. Aspoň vím, že jdu správnou cestou, když se to povedlo i jemu 🙂


Survival Lilly (anglicky)


Holka z Rakouska, co s Bushcraftem na YouTube udělala díru do světa. Baví mě koukat se na to, jak se během let profiluje až na profíka. V současnosti ji to totiž živí.


Tomáš Krákora = Kraken – Bushcraft & Military (česky)


Svérázný, ale sympatický chlap, který ví, jak se se životem v lese poprat. Vymýšlí, testuje a prezentuje věci obchodu Bushcraftshop.cz (je člen jeho týmu). Má rád armádu (je kulometčíkem aktivních záloh). Je přímý, i proto mám rád jeho videa.


Vítězslav Velík (česky)


Nedávno začínající hodně sympatický YouTuber, který natáčí většinou se svou ženou (kameramanka 🙂 ). Je hodně šikovný na ruce, hodně cestuje po republice. Jsem rád, že tam můžu být na chvíli s ním.


Vojtěch Komárek = VojtěchKomárek bushcraft (česky)


Má skvěle zpracovaná videa, neustále vymýšlí, jak je udělat ještě lepší. Chvíle s ním strávené, jsou hodně na pohodu. Většinou je sám, občas s fenkou Phoebe nebo kamarádem Hafem.