Knížky

Knížky

Nejen internetem je člověk živ – trochu divná věta, ale dnes je myslím dost pravdivá. Proto odložte ty zářící placky a vezměte do ruky opravdový potištěný papír, třeba některou z těchto knížek, které jsem přečetl a k některým se rád i několikrát vracím.

Na téhle stránce budou zatím dva druhy knížek:

  • POUČNÉ – encyklopedie, informativní, návodné, …
  • PŘÍBĚHY – i v nich ale naleznete poučení a v některých i dost přesné návody jak a co udělat, vyrobit

Budou (stejně jako YouTubeři na sousední stránce) seřazeny podle abecedy.


40 DNÍ PĚŠKY DO JERUZALÉMA

LADISLAV ZIBURA


Dvaadvacetiletý Láďa v létě sbalil svůj život do 14 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele. S humorem, sebekritikou a nadsázkou popisuje formou deníku své další velké dobrodružství svého života.
Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, puchýřů a opruzenin….


AŽ ZA HRANICI MOŽNOSTÍ

GÖRAN KROPP


Posmrtně vydaný deník jednoho dobrodruha a horolezce. Příběh muže, který sám jel na kole ze Švédska až do vesnice pod Everestem, veškeré vybavení si vezl na přídavném vozíku za kolem a na Everest vystoupil s vybavením bez pomoci šerpů. Jeho příběh se prolíná s tragédií na Everestu v roce 1996, kterou prožíval z první ruky.


ČLOVĚK V DRSNÉ PŘÍRODĚ

JAROSLAV PAVLÍČEK


Nejznámější česká survivalová příručka, která má hlavu a patu. Rozhodně doporučuju ji přečíst.


DEVADESÁTKA POKRAČUJE

JAROSLAV FOGLAR


Knížka dýchá naivitou chlapců a duchem skautingu a doby dávno minulé.
Jak to u Skautů chodí dnes, netuším …


DVA DIVOŠI

ERNEST THOMPSON SETON


Pro mě osobně jedna z nejdůležitějších knih v životě. Knížka, která mě v dětství naučila lásce k přírodě a touze poznávat nové.


HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY

JAROSLAV FOGLAR


Jak se dostali kluci ze šedi jejich dnů do úplně “jiného světa” a to díky jednomu šikovnému a sdílnému dospělákovi Rikitanovi.


KARPATSKÉ HRY

MILOSLAV NEVRLÝ


Poněkud zvláštní kniha, ve které autor čtenáře vtáhne do pocitů samotáře, který miluje nezkrocenou přírodu zejména nižší a střední kopečky.


KRONIKA ZTRACENÉ STOPY

JAROSLAV FOGLAR


Knížka je o partě kluků, kteří si založili klub. Jejich vedoucí Tomek je směřuje správným životním směrem. V knížce je spousta příhod, her, rad, návodů a krásných kreseb. V dnešní době působí trochu jako sci-fi. Přivedlo mě k ní jedno video na YouTube od Milana Matějky. Díky Milane.


MOJE TŘICETILETÁ VÁLKA

HIRÓ ONODA


Úžasné vyprávění japonského důstojníka, který působil za a po druhé světové válce na Filipínách. Nevěřil tomu, že válka skončila, dokud nedostal přímý rozkaz od svého přímého nadřízeného (což bylo bohužel až po třiceti letech). Do té doby vedl diverzní boj s místními. Nejprve byl s dalšími dvěma a, když postupně zemřeli, zůstal sám.
Je to skvělý náhled do japonské mentality a disciplíny.


MOJI ZNÁMÍ Z DIVOČINY

ERNEST THOMPSON SETON


Další skvělá knížka z rukou E.T.Setona, tentokrát ji mám pouze v PDF.


MŮJ ZÁLESÁCKÝ ZÁPISNÍK


Útlá knížečka pro kluky a holky, kteří se chtějí v přírodě něco naučit a dozvědět.


MÝTY A OMYLY V SURVIVALU

MILAN HALOUZKA


Knížka existuje jen v PDF. Titulku jsem si vymyslel sám.
Je to perfektně zpracovaná příručka pro Střední Evropu oproštěná od veškerého balastu a nereálných situací v exotických končinách.


NEJKRÁSNĚJŠÍ SBÍRKA

MILOSLAV NEVRLÝ


Jedna z mnoha nádherných knížek z rukou Miloslava Nevrlého, doplněná skvělými fotkami předních českých fotografů přírody.
Po přečtení každé kapitoly mám touhu se vydat právě tam. Naše československá krajina je nekonečnou studnicí zážitků a jedinečných scenérií na tak malém plácku, až se tomu skoro nedá uvěřit. Stačí se jen dobře dívat.


PĚŠKY MEZI BUDDHISTY A KOMUNISTY

LADISLAV ZIBURA


Tak tuhle knížku doporučuju všem na zvednutí nálady. Smál jsem se od začátku do konce. Láďa je úžasný sebekritik s ironií sobě vlastní. Tohle si přečíst tak v osmnácti, tak bych asi našel odvahu se vydat i na východ a ne jen stopem na západ.


POVÍDKY OD TÁBOROVÉHO OHNĚ

ERNEST THOMPSON SETON


Výborná knížka popisující osudy a životní etapy zvířat v divočině.
Na této knize je vidět, že Seton byl výborný pozorovatel a dokázal o zvířatech vyčíst a pak i v praxi ověřit mnoho informací, které čtenáře nejen pobaví a rozšíří mu obzory, ale mnohdy i značně překvapí.


RADĚJI ZEŠÍLET V DIVOČINĚ

ALEŠ PALÁN / foto JAN ŠIBÍK


Osudy samotářů a poustevníků na Šumavě. Už po přečtení první kapitoly jsem z ní unešený. Krásně čtivě napsáno, o osudech těch lidí nemluvě. Trochu mě zklamaly Šibíkovy fotky, ale asi to mělo stylem dokreslovat pointu příběhů …


ROLF ZÁLESÁK

ERNEST THOMPSON SETON


Super knížka z divočiny na pomezí Kanady a USA (kolem roku 1810-14) o chlapci a zkušeném o generaci starším indiánovi.
I bez názorných nákresů si přesně podle popisu může zručnější zálesák udělat spoustu užitečných věcí do přírody.
Pěkně vylíčená je i válka mezi Američany a Brity, Rolf se v ní proslavil jako jeden z nejlepších zvědů a doručovatelů zpráv.
Někde jsem četl, že na konci příběhu Rolf odešel do divočiny a už ho nikdy nikdo neviděl, ale v tomhle výtisku se z něho stal úspěšný podnikatel.

PDF je TADY.


SAS PŘÍRUČKA JAK PŘEŽÍT

JOHN WISEMAN


Prý povinná četba každého survivalisty. Je v ní popsáno, jak se dostat ze situací, ve kterých se téměř nemáte šanci ocitnout. Je spíše základním vodítkem do problematiky přežití speciálních jednotek, které cestují po celém světě. Jako každá kniha takového ražení obsahuje i některé nesmysly.

Pro naši oblast se dá využít tak desetina informací.

Zabalené PDF je TADY.


SEDMIČKA

MILOŠ ZAPLETAL


Miloš byl v dětství asi nepřekonatelné číslo … aneb, co všechno se dá v Pardubicích a okolí zažít. Jedna malá náhoda dokáže změnit celý život …

TXT soubor je TADY.


SEVERSKÁ MYTOLOGIE

NEIL GAIMAN


Skvěle napsaná a čtivě do češtiny přeložená knížka s příběhy o tom, jak to tenkrát bylo s otcem bohů – Ódinem, bohem hromů – Tórem, o jeho kladivu, o prvních lidech o Valhale – síni, do níž vstoupí jen hrdinně zemřelí, o Radnaroku – posledním boji bohů, o … no to si prostě musíte přečíst.

PDF je TADY.


SOVÍ JESKYNĚ

MILOŠ ZAPLETAL


Super toulání od Jizerek na západ plné zajímavých míst a dobrodružství.
Pro kluky, co čundrovali poprvé v životě, to musela být drsná zkouška.

PDF je TADY.


ŠKOLA MALÉHO STROMU

FORREST CARTER


Poutavá a čtivě napsaná knížka popisující drsný ale krásný život ve srubu uprostřed divočiny počátkem minulého století.
Příběh vypráví o šestiletém chlapci, kterému umřeli rodiče a ujali se ho dědeček (napůl běloch a napůl Čerokés) a babička (čistokrevná indiánka). Dědeček je uznávaný lovec, trapper a znalec přírody.
Z počátku jsem si při čtení musel zvyknout, že dědeček nemluví spisovnou češtinou.


TÁBOR SMŮLY

JAROSLAV FOGLAR


Jedna útlá a netradiční Foglarovka. Smál jsem se od začátku do konce, teda až na strašidelný příběh o tajuplném domě a rakvi.

Čtení do mobilu je TADY.


TÁBORNICKÁ ENCYKLOPEDIE

MIRKO VOSÁTKA


Čistokrevná encyklopedie s abecedně řazenými tématy, jejich vysvětlením a kresbami.

PDF je TADY.


TÁBORNICKÁ PRAXE

MILOŠ ZAPLETAL


Starší a rozsáhlejší knížka se stejným ražením jako je Zálesácká dovednost.

PDF je TADY.


TAJEMNÁ MÍSTA NAŠÍ ZEMĚ

PETR DVOŘÁČEK


Věděli jste, že v Trutnově byli draci? Že léčivý pramen ve Svatoňovicích je vlastně sedm pramenů? Že jsme Kelti víc, než si myslíme? Že v Broumovském klášteře jsou dočasně uschovaní upíři (teda jejich kostry)? Já taky ne, až do přečtení téhle knížky – super tipy na výlety, když pojedete náhodou kolem nebo budete blízko ubytovaní …


TO NEJKRÁSNĚJŠÍ Z ČESKÉ PŘÍRODY

HANA a VLADIMÍR MOTYČKOVI


Víte, že máme největšího vodního brouka na světě?
Víte, že se Máchovo jezero dříve jmenovalo Velký rybník?
Víte, že náš největší savec je los?
Víte, že klíště není hmyz?

Pokud ne, je tohle knížka přesně pro vás. Díky ní postupně zjišťuju, jak málo toho o naší přírodě vím.


TURISTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODOU do kapsy


Pokud člověk rád tráví čas v české přírodě a umí se dívat kolem sebe, často se dostane do situace, kdy se dívá na rostlinu nebo živočicha a rád by věděl, co je vlastně zač. Tento průvodce popisuje a na fotografiích ukazuje značnou část naší flóry a fauny.


ZÁLESÁCKÁ DOVEDNOST

LUBKA ŠKOLOUD


Knížka plná obrázkových návodů a inspirací pro lesní kutily – jak si postavit a vylepšit tábor, jak vyrobit výzbroj, výstroj suvenýry, … prostě je tam toho mraky, i když je útlá.

PDF je TADY.


ZÁLESÁCKÁ KUCHYNĚ

FRANTIŠEK ALEXANDER ELSTNER


Malá skladná knížka, kterou můžete všude brát s sebou. Obsahuje spoustu návodů na přípravu ohniště, rozdělání ohně, poživatelných rostlin v přírodě i receptů, co si v přírodě i doma uvařit.

PDF je TADY.