Nouzové situaceTábořeníVaření

Výbava začátečníka podle systému 5 C’s

… zkratka se čte fajf sís


5C’s je soubor základních pěti věcí, se kterými byste měli být schopni v přírodě přežít.


Samozřejmě myšleno s patřičnou dávkou znalostí a dovedností, jinak vám jsou ty věci k prdu. Viděl jsem o těchto pěti základních částech výbavy survivalu mluvit lidi ve více videích na YouTube, ale nejznámější z nich je podle mě Dave Canterbury.

Myslím, že by se měl od tohoto základu odrazit každý zálesák. A pak si výbavu doplňovat podle dalších potřeb a zaměření. Hlavně je důležité těchto pět věcí umět maximálně využít. Ale o tom se rozepíšu až v jiných článcích zaměřených na dovednosti.


Co je tedy Survival 5 C’s?

Je to pět cé, na která začínají anglické názvy těchto základních věcí.
Jsou to:

  • CORDIGE [kódidž] = PROVAZ
  • CONTAINER [kontejna] = NÁDOBA
  • COVER [kchave] = KRYTÍ
  • CUTTING TOOL [katin tůl] = ŘEZACÍ NÁSTROJ
  • COMBUSTION DEVICE [kombasťn divajs] = OHŇOTVŮRCE

A teď ke každému bodu něco bližšího, ale ne z pohledu survivalu (přežití), ale z pohledu BUSHCRAFTU tedy ZÁLESÁCTVÍ.


CORDIGE – PROVAZ

Provazy - Cordiges.
Provazy – Cordiges.

Zapomeňte na metr nebo dva metry provázku z Foglarovy KPZ. Potřebujete pořádný pevný dlouhý provaz. Vlastně by byly nejlepší provazy hned dva.

  • Jeden, na kterém si můžete trénovat uzly. Některé z nich budu popisovat v připravovaném článku Mých 11 uzlů. Takže je nejlepší koupit nějaký hladký měkký provaz, něco jako je padáková šňůra nebo horolezecká kulatá šňůra (zvaná repka). Zhruba o průměru kolem pěti milimetrů. Takový podobný provaz se dá se koupit ve většině železářství za pár korun. Minimální délka je asi deset až patnáct metrů. Na trénink uzlů takovou délku nepotřebujete, ale až si budete chtít časem z plachty postavit „áčko“, tak je lepší mít provaz delší.
    Je potřeba počítat minimálně s délkou plachty (2-3m) plus dva metry na každou stranu plus metr až dva kolem stromu, na uzel a nějaký ten volný konec. To je opravdu minimum, kdy jsou stromy sedm metrů od sebe a vy se nebudete krkolomně soukat pod plachtu mezi její hranou a stromem.
  • Druhý provaz je na stavby a tvorbu v podstatě čehokoliv. Provaz může být jakýkoliv tenčí, ale pevný, abyste ho jen tak nepřetrhli. Třeba takové to klubíčko z umělého provazu. Tím provazem můžete vyrábět například sedátka, postele, přístřešky, závěsy, kamenné sekery a i jinak prakticky využívat uzly, které jste se naučili s prvním typem provazu.

CONTAINER – NÁDOBA

Tři nádoby.
Tři různé nádoby – Containers.

Stejně jako jsem radil dva provazy, tak budete potřebovat i víc nádob.

  • V první řadě to chce velkou nádobu, ve které budete všechny věci nosit, tedy batoh. Je úplně jedno jaký, klidně starší obnošený, ale takový, aby se vám dobře nosil a aby se do něj pohodlně všechny dále popsané věci vešly.
  • Druhou nádobou je flaška na vodu. Nikdy nevycházejte bez vody do přírody. Jít ven bez vody není životu přímo nebezpečné, ale je dost otravné, když po dvou hodinách blbnutí v lese máte vyschlo v puse a nebo žízeň. Zkazí vám to radost z pobytu a leckdy donutí jít dřív domů. Klidně si vezměte pití do nějaké PETky, podle mě na odpoledne stačí půllitrová.
  • Třetí nádobou je nějaký kastrůlek, hrnek, ešus. V mém případě to kdysi byl starý jídlonosič. Je důležité, aby nádoba byla kovová (je jedno jestli ocelová nebo hliníková), abyste ji mohli dát nad oheň. Jistě si budete chtít vyzkoušet uvařit na ohýnku čaj nebo někteří i kafe. To doporučuji vyzkoušet určitě, protože venku chutná desetkrát lépe než doma. Samozřejmě byste měli dbát s ohněm na bezpečnost a používat selský rozum.

COVER – KRYTÍ

Plachta a oblečení - Covers
Plachta a oblečení – Covers.

Krytí zní divně, ale vysvětlím.

  • Já krytím myslím přístřešek, tedy nějakou plachtu proti větru nebo deštíku. Do začátku je ideální nějaká z hobby marketu. Já jsem si pořídil tu trochu bytelnější a s maskáčovým vzorem o rozměrech 2×3 metry.
  • Krytím můžu chápat i pokrývku těla, tedy správné oblečení. Z mého pohledu na zálesáctví, tedy hraní si v přírodě, je vhodné mít s sebou obojí – přístřešek i správné věci na sobě.

    Co se týká oblečení uvedu pro začátek, podle mě, tři důležité vlastnosti:
    • mělo by být dostatečně teplé, ale ne příliš
    • vyberte si takové, aby vám ho nebylo líto, když ho zamažete nebo nedejbože poškodíte
    • nemělo by být moc křiklavé a šustivé – to se podle mě do lesa opravdu moc nehodí. Většina šustivých věcí je navíc z uměliny a ta se nesnáší s ohněm!
  • No a do třetice (ale to už je pro pokročilejší, tedy přenocující v lese) to může být deka nebo spacák.

CUTTING TOOL – ŘEZACÍ NÁSTROJ

Svatá trojice bushcraftu.
Svatá trojice bushcraftu – Cutting tools.

V survivalu se většinou myslí pouze nůž. Na hry v lese je ale ideální takzvaná Svatá trojice bushcraftu. S tou si užijete víc legrace. Těžší nebo pracnější si to případně časem můžete udělat, až budete zkušenější. Zástupci svaté trojice jsou:

    • nůž
    • pila
    • sekera

Je na každém, jakého výrobce, velikost, materiály a třeba typ si pro začátek zvolí, stejně až časem dospějete k tomu, co vám nejvíce vyhovuje. Já vám jen můžu ukázat své věci, se kterými jsem začínal a myslím, že jsem nešlápl úplně vedle. Nůž jsem chtěl od začátku pevný, protože levným zavírákům jsem moc nevěřil. Koupil jsem si Hultafors HVK GH Carbon. Pilku jsem volil skládací a to Husqvarna 220mm (používám ji dodnes a jsem s ní nadmíru spokojený). Sekeru jsem snad i dostal, byla to Proteco 600g s pogumovanou rukojetí. Sice už ji do lesa neberu, ale dodnes s ní štípu doma třísky.


COMBUSTION DEVICE – OHŇOTVŮRCE

Ohňostrůjci.
Ohňostrůjci – Combustion devices.

Ohňotvůrci jsou věci, kterými lze rozdělat oheň. Já doporučuji dvě věci (pokud chcete hned v začátku utrácet, tak tři):

  • obyčejné sirky. Se sirkami totiž můžete trénovat rozdělávání ohně v čím dál složitějších podmínkách. Třeba, že si s sebou nebudete brát noviny nebo jiný podpalovač. Nebo se pokusíte rozdělat oheň jen na jednu sirku, ve větru, s mokrým dřevem, ve sněhu, jednou rukou, …
  • jako zálohu, kdyby se vám nedařilo, tak zapalovač. Obyčejný škrtací plynový zapalovač za pár korun.
  • no a ta třetí věc v závorce je dnes tak moderní křesadlo. A proč píšu o utrácení? Rozhodně nedoporučuji kupovat nějaké levné, třeba to přidělané k té stříbrné (hořčíkové) kostce nebo jiné levné. Protože to jsou vyhozené peníze a budete v první řadě zklamáni tím, že nefunguje tak, jak jste si představovali. Nebo si budete myslet, že to neumíte vy. Radši nekupovat nic a až budete umět s jednou sirkou rozdělat oheň kdykoli, tak si kupte nějaké značkové křesadlo, které stojí sice o dost víc, ale opravdu funguje. Já volil osvědčenou značku Light-My-Fire.

No a to je z výbavy v podstatě všechno, co je důležité. Zbytek jsou už jen „hračky“ navíc. Já samozřejmě také tahám s sebou spoustu jiných krámů, ale s touhle výbavou se toho naučíte nejvíc a je nejdůležitější si osvojit základní dovednosti se základní výbavou a pak pokračovat dál. Pokud tedy budete chtít …


Na pěti základních věcech – 5C’s – byste měli postavit celou svou výbavu.


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

5 4 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře