Trefa do černého – NÁTEPNÍK

Trefa do černého – NÁTEPNÍK


Tohle je druhý článek ze série o lukostřelbě.


Jak jsem již psal v minulém článku, nejen luk je k lukostřelbě potřeba, takže si vyrábím další vybavení. Co to nátepník je? Je to ochrana vnitřní části předloktí před tětivou v okamžiku výstřelu. Ruka držící luk by měla být v lokti ohnutá a tak by se k ní tětiva neměla vůbec dostat, ale prostě se to stává a tak je lepší nátepník mít, než mít na ruce modřiny nebo odřeniny.


POUŽITÉ MATERIÁLY

   • zbytek odpadní roury průměr 180 mm
   • pásky ze starého batohu (ještě, že ze všeho ořežu všechno, co by se mohlo hodit, než to vyhodím)
   • karton na šablonu

NÁŘADÍ

   • tužka
   • nůžky
   • vrtačka
   • pilník
   • jehla a nit

POSTUP VÝROBY

Nejdřív jsem strčil do trubky ruku, jestli má cenu o ní uvažovat nebo jestli mám hledat něco jiného o vhodnějším průměru. Naštěstí vnitřní průměr trubky sedl na ruku skvěle.

Pak jsem si vystřihl z kartonu obdélník dlouhý a široký asi jako moje předloktí a zkoušel na ruku a zastřihával a zkoušel a zastřihával a zkoušel a … až mi karton seděl na ruce a nikde netlačil při jakémkoliv pohybu či ohnutí ruky.

Vznikl takový okousaný lichoběžník, zbývaly už jen umístit otvory na pásky. Zvažoval jsem, jestli je udělat rovnoběžné se stranami nebo rovnoběžné navzájem. Nakonec vyhrála varianta dvě, protože jsem se rozhodl, že pásky nepovedu jen kolem ruky, ale i pod nátepníkem a v případě uzavřeného pásku dokola je lepší, když je vše rovnoběžné. Na hranách nátepníku jsem udělal ještě vybrání v místě pásků, aby nikam necestovaly a seděly hezky na místě.

Po odzkoušení jsem zkrátil pásky na takovou délku, aby jejich konce zbytečně neplandaly a aby zase šly pásky dostatečně povolit pro pohodlné nandání a sundání nátepníku z ruky.

Pásky jsou pod nátepníkem za prvé z důvodu utlumení rány – tětiva švihne do plastu a přes něj do vzduchové mezery a ne do ruky, pásky ránu utlumí. Druhý důvod vzduchové mezery je ten, že se mi pod nátepníkem nebude potit ruka.Jsem zvědavý, jak bude nátepník fungovat v praxi, ale nyní jsem s výsledkem jak opticky tak i pocitově spokojený.


Jestli tě zajímá tohle téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je na podobná témata odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za lístečky. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

Líbil se ti článek? Dej palec nahoru.
Chceš poslat článek dál přes Facebook? Klikni na Sdílet.

Pokud se budeš chtít na něco zeptat, napiš mi e-mail na adresu: info@boskuvsvet.cz