Luk a věci kolemVychytávky

Trefa do černého – LUK


Tohle je první článek ze série o lukostřelbě.

Už jako kluk jsem si rád hrál na indiány. Dělali jsme si luky z laminátových ohradníků. Naše šípy tenkrát snad ani neměly žádné opeření a všelijak se ve vzduchu kroutily. Hlavní bylo, aby daleko doletěly. Myslím, že jsme ani do terče nestříleli. Každý měl šípy maximálně dva, spíš jen jeden a strávili jsme víc času jeho hledáním než samotnou střelbou.

Před pár lety jsem se k myšlence střílení z luku zase vrátil. Vyrobil jsem rozkládací luk a šípy. Bohužel ramena luku – z jasanových běžek – byla tak měkká, že ani děti to s ním střílet dlouho nebavilo. Dostřel byl asi patnáct metrů. Takže jsem myšlenku zase odložil na později.

Nedávno se mi ale naskytla výjimečná příležitost. Kamarád Leoš mi řekl, že ho lukostřelba už tolik nebaví a bude se naplno věnovat airsoftu. Myšlenku, že si celý luk vyrobím sám, jsem tedy pustil z hlavy – střed bych doma v pohodě udělal, ale nejsem schopen vyrobit v domácích podmínkách ramena taková, která by mi vyhovovala. Slovo dalo slovo a my se dohodli, že od něho luk koupím.

Je to úžasná zbraň z rukou Českého lukaře pana Tomáše Lazeckého a nese honosné jméno TRAPER Natur reflexní lovecký luk 62˝ 50# RH.


ÚPRAVY

Kamarád Leoš má trochu jiné výtvarné cítění než výrobce, tak si luk dotvořil k obrazu svému. Na ramena barvami udělal maskáčový vzor a na střed vypálil páječkou runy a jiné značky a symboly.

A já zase mám jiné cítění než Leoš a také trošku jiné než výrobce. Ramena i střed jsem tedy obrousil. Začal jsem smirkem o zrnitosti 60, pak pokračoval 100, 220 a 400. Finišoval jsem zrnitostí 1000 – na ramenech s vodou a na středu s pastou ze včelího vosku a lněného oleje.

Jelikož jsem nepoužil lak, ale hodně jemný šmirgl a vosk, na středu krásně vylezla léta jasanového dřeva. Na ramenech se opět zaleskla původní černá. Boky ramen jsem také natřel pastou.

Musím říct, že se mi střed drží daleko příjemněji takhle přírodní než původní lakovaný. A samozřejmě se mi také víc líbí.

Teď je to zbraň i šperk podle mých představ.


DALŠÍ VÝROBA

Nákupem luku v podstatě končím s nákupy hotových výrobků k lukostřelbě a můžete se těšit na sérii článků o mé VÝROBĚ ŠÍPŮ, TERČOVNICE, TĚTIVY, CHRÁNIČE PRSTŮ, NÁTEPNÍKU a možná i toulce, bude-li chuť.

Kolem luků a šípů je spousta teorie a výpočtů, kterými jsem se musel prokousat, aby to nebylo jen jako. Rád totiž dělám věci tak, jak se mají.

I o tuhle část se s vámi podělím, je to totiž strašně zajímavé.


TEORIE – POJMY

Hned v úvodu laicky vysvětlím pár pojmů, se kterými se v lukostřelbě běžně setkáte:

    • rozkládací luk (takedown bow) – je to luk, který se skládá nejčastěji ze tří částí – dvě ramena a jeden střed. Výjimečně se luky dělají rozkládací na dvě shodné poloviny, ale to jsou spíše rarity nebo experimenty.
    • rameno luku (limb) – je to ta věc na luku, která pruží, jsou dvě a většinou stejná. Ale třeba tradiční dlouhé Japonské luky mají horní rameno o dost delší než spodní.
    • madlo, střed (riser) – je to tuhá nepružná část luku, za kterou luk držíte a kam zakládáte šíp před výstřelem. Ke středu se u rozkládacího luku přišroubují ramena. U tradičního luku tvoří střed i ramena jeden celek.
    • reflexní luk (recurve bow) – je to luk, který má v nenapnutém stavu špičky ramen zahnuté směrem dopředu, tedy od střelce.
    • zkratka RH nebo LH (right hand nebo left hand) – je to rozlišení luku pro leváka nebo pro praváka. RH znamená, že šíp držíte pravou rukou a přikládáte k pravé tváři, luk tedy logicky držíte levou rukou. LH je přesně naopak.
    • nátah (draw length) – je to vzdálenost námi napnuté tětivy od předku luku. Ale ne v klidu doma, měla by se měřit třeba během tréninku. Předky šípů ovineme samolepkou a uděláme na ní čárky centimetr od sebe, na všech šípech stejně. Vystřílíme několik šípů a během střelby nás někdo pozoruje a třeba i nahrává a pak ze záznamu vidíme, na které čárce je většinu výstřelů předek luku. Pokud už tedy známe tuto čárku a změříme její vzdálenost od tětivy na niž jsme šíp nasadili, je to náš nátah v centimetrech. Vydělíme tuto hodnotu číslem 2,54 a víme váš nátah v palcích.

Ještě doplním informaci k RH a LH. V lukostřelbě není důležité, jestli jste levák nebo pravák, to se dá přeučit. Důležité je, jaké oko máte jako primární, to je vrozené a přeučit se to nedá. Takže RH luk je pro lidi s primárním pravým okem = to oko, které máte nad šípem při napnutém luku.

Jaké je vaše primární oko zjistíte takhle:

  1. Koukáte normálně oběma očima a před sebe natáhnete ruku a vztyčíte ukazováček
  2. Zaostříte zrak na ukazováček a pak se celí otáčíte tak, aby se ukazováček kryl s nějakou vzdálenější věcí za ukazováčkem, třeba vypínačem. Přeostřením na tu věc zkontrolujete a zkorigujete polohu ukazováčku vůči dané věci. Nyní jste zkalibrovaní 🙂
  3. S rukou už nehýbete a znovu přeostříte na ukazováček. Zavřete PRAVÉ oko a pozadí se vám vůči ukazováčku posune doleva nebo taky ne. Pokud se pozadí posune, je pravé oko vaše primární a jste z hlediska lukostřelby RH. V praxi to znamená, že i když koukáte oběma očima, mozek upřednostňuje vaše pravé oko.
  4. Ještě si to třeba zkontrolujte na levém oku. Zůstaňte, jak jste, jen zavřete levé oko. Obraz by se vám neměl pohnout.
  5. U lukostřelců LH je to samozřejmě obráceně – při zavření pravého oka se nic nestane a při zavření levého se obraz posune.

Každopádně, jestli vás u toho někdo teď pozoroval, je jisté, že v jeho očích nejste ani RH ani LH, ale UB, tedy úplně blbý.


TEORIE – JEDNOTKY

V lukostřelbě se používají jiné jednotky, než na jaké jsme my ze školy zvyklí, takže ty také teď vysvětlím. Hlavní jednotky jsou síla, délka, hmotnost a pružnost.

    • síla – udává se v librách – jedna [lb], více [lbs] nebo [#] a čte se pouds – 1lb = 0,45kg
    • délka – je v palcích – inch – [„] nebo [in] – 1″ = 2,54cm
    • hmotnost – jednotka je jeden grain [gr] – 1gr = 0,06g
    • pružnost šípu – udává se ve spinech [spin] – vysvětlení je trochu složitější, to napíšu až v samotném článku o šípech.

Takže, co se týká jednotek, zpět k mému luku:

62″ – délka luku s napnutou tětivou je 62 palců, to je 157,5 cm plus špičky, co čouhají za tětivou

50# – musíte vyvinout sílu padesáti liber při napnutí luku v okamžiku, kdy je střed tětivy vzdálený od luku 28″. Tedy česky řečeno, založíte-li šíp dlouhý 71 centimetrů a napínáte luk. V okamžiku, kdy je špička šípu zároveň s předkem luku, taháte za tětivu silou 227 Newtonů. Je to, jako byste zvedali v předklonu jednou rukou dvacetilitrový kanystr plný vody.

      – pokud ale napínáte víc, tedy máte delší nátah, musíte k 50# připočíst navíc ještě další libry.

      – přesný výpočet pro napínací sílu je:

Skutečná síla = Síla luku – ( (28 – Váš nátah) x ( ( Síla luku / 20) x 1.5) )

To znamená, že mám nátah na tomhle luku třeba 31″ – takže moje skutečná napínací síla luku je 61,25# = 278N. Což je velmi důležité pro výpočet parametrů šípu.

To je myslím pro tenhle článek informací až až. Co říct závěrem?


Luk mám a krásný, ale co dál? Dočtete se o tom v některém z příštích článků …


HODNOCENÍ A KOMENTÁŘE:

POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.
Čím více dáš hvězdiček, tím více se ti líbí. Prostor na komentáře je níž v samostatném bloku.

3.6 5 hodn.
Přidej své body
Sledovat
E-mailem upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře